YAZARLAR

Hafta içi Perşembe günü Ankara Ticaret Odası Congresium Kongre ve Sergi Sarayı’nda Sevgi Kenti Konya Medeniyetler Başkenti Fuarı büyük bir katılımla açıldı.

Fuara Konya Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere İlçe belediyeleri de açtıkları stantlar ile büyük ilgi gösterip katkı sağladılar.

Seydişehir Belediyesinin açtığı stant Bakanların ,Valilerin, Milletvekillerinin, Rektörlerin, Belediye Başkanlarının, Bürokratların ve vatandaşların ziyaret akınına uğradı.

Belediye Başkanı Abdulkadir Çat standı ziyaret eden misafirlere büyük ilgi gösterdi. Başkan Çat; “ziyaretçilere Seydişehir’ in Medine-i Sani, yani ilahi emirle Medine’ den sonra kurulan dünyada ikinci şehir olduğunu anlatması” ziyaretçilerin hem ilgisini hem de dikkatini çekti. Böylece Seydişehir Belediyesi Standı fuarın ilgi odağı oldu.

Fuar, 30 Mayıs – 2 Haziran Tarihleri arasında açık kaldı. Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Konya’ nın merkez ve ilçelerinde bulunan sosyal, ekonomik, kültür ve turizm değerlerini tanıtmak için oldukça yoğun bir çalışma yapmış.

Girişte Konya standında Başta Mevlana olmak üzere ilçelerde bulunan diğer değerleri de resimlerle tanıtmış. Ama bu tanıtım sırasında Mevlana kadar önemli Seyyid Harun ve onun eseri camii unutulmuş.

Diğer ilçelerde bulunan tarihi ve turistik ve manevi değerler resimlenirken Seyyid Harun camiinin unutulmasının büyük bir eksiklik olduğu kanaatindeyim.

Burada Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’ in bir kusuru olmadığını düşünüyorum, ama Sayın Akyürek’ in Seyyid Harun camiinin bu standda bulunmama sebebini ilgililere sormasını ve bu konuda gerekirse soruşturma açmasını bekliyorum.

Her ne kadar Konya’ nın 31 ilçesi bulunmasına rağmen Büyükşehir yasası ile büyük bir eyalet olacağı göz önüne alınırsa, et ile tırnak gibi merkezin ilçelerden ayrı tutulması mümkün değildir.

Bu sebeple başta Konya Valiliği ve Büyük şehir Belediyesinin bundan sonra bu tür organizasyonlarda ilçe belediyelerinin de görüşlerini alarak tarihi, turistik, ekonomik ve manevi değerler birlikte değerlendirilmeli ve sonuçta Konya bir bütün olarak Türkiye’ ye ve Dünya’ ya tanıtılmalıdır.

Tanıtılmalı, çünkü Mevlana yedi öğüdünde, “Cömertlik ve yardım etmede akarsu gibi ol. Şefkat ve merhamette güneş gibi ol, Başkalarının kusurlarını örtmede gece gibi ol, Hiddet ve asabiyette ölü gibi ol, Tevazu ve alçak gönüllülükte toprak gibi ol, Hoşgörülülükte deniz gibi ol, Ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol” demiştir.

Şimdi Konya Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi, İlçelerine karşı, Cömertlik ve yardım etmede, akarsu gibi, şefkat ve merhamette güneş gibi, şayet ilçelerin kusurları varsa kusurları örtmede gece gibi, hiddet ve asabiyette ölü gibi, tevazu ve alçak gönüllükte toprak gibi, Hoşgörülülükte deniz gibi, olmalı. Çünkü Konya sadece merkezden ibaret değil.

Konya sevgi kenti olduğunu dışarıya gösterdiği gibi ilçelerine de hissettirmelidir.

SEYDİŞEHİR STANDI İLGİ GÖRDÜ AMA?

Fuarda Seydişehir standı büyük ilgi gördü, ancak gelecek yıllarda açılacak standda mutlaka bir leblebi ocağı bulunmalı, orada sürekli olarak kavrulacak leblebi ziyaretçilere sıcak sıcak ikram edilmeli. Yani leblebinin o güzel kokusu tüm fuar alanını kaplamalı ve ziyaretçilerin ilgisi çekilmeli.

Bu arada yöresel kıyafetlerimiz, el işlerimiz, kök boyası ile yapılan dokumalarımız, yemeklerimiz tespit edilmeli fuarda sergilenmeli.

Ayrıca ziyaretçilere sunulacak değerlerimiz ile ilgili kanaat önderlerinin fikirlerine başvurulmalı, bunlardan kayda değer olanların altyapısı hazırlanarak fuara hazır hale getirilmeli.

Bütün bunlara rağmen ilk defa böyle bir organizasyona katılan Seydişehir Belediyesi ilçemizi tanıtmada başarılı olmuştur.

Belediye başkanı Abdulkadir Çat’ ın ilçemizi tanıtmada gösterdiği başarı ve özellikle Seydişehir’ i Medine’ den sonra ilahi emirle kurulan ikinci şehir olarak tanıtması gelecekte Seydişehir’ in markası olacaktır.

> Yeni Meram >Yazarlar > Sevgi Kenti Konya,
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.