Torku Jelifest

Sergide Bir İlk

  • Giriş Tarihi: 5.08.2013 16:13
  • Güncelleme Tarihi: 23:36
Sergide Bir İlk

Selçuk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk Sanatları Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Meral Akan, “Semboller (imgeler)” ve “Dokun’malar” adlı sergilerini Ankaralı sanatseverlerin beğenisine sundu.

Ankara Vakıf Eserleri Müzesi Sergi Salonu ve Altındağ Belediyesi Hamamönü Sanat Sokağı Sergi Salonları’nda açılan sergilere sanatseverlerin yanı sıra koleksiyonerler ve tekstil sanatçıları da katıldı.

‘Semboller’ isimli sergisinde 13 eseriyle Anadolu motiflerine ve onların taşıdığı anlamlara dikkat çeken Yrd. Doç. Dr. Akan, “Anadolu Motifleri Kilim Tekniği ile birlikte keçeleştirme işlemi uyguladım. Böylece Anadolu motiflerine keçe zemin oluştururken geleneksel sanatlarımızdan olan keçe ve dokumayı da birlikte sergilendim. Kullanılan teknik ve motiflerin anlamlarına vurgu yapılmasına yönelik bu tarzda yapılan ilk sergi olması bakımından sanatseverler tarafından yoğun bir ilgi ile gördüğünü söyleyebilirim”dedi.

“ESERLERLE SALONUN

GELENEKSEL HAVASI BİR ARADA”

17 eserini sergilediği Doku’nmalar isimli sergisinde ise kilim tekniğini kullanan Yrd. Doç. Dr. Akan, “Sergimde kilim tekniği ile dokunan motifler yün çözgü üzerindeki görünümleri ile sergilendi. Bazı tezgah formlarının daire olarak planlanması ile de değişik bir atmosfere kavuştu. Bunun yanında eserlerimde keçe tekniği ile oluşturulan örneklere de yer verdim. Bu sergimin diğer güzel bir özelliği de sergilenen eserlerin sergi salonunun geleneksel yapısına çok uygun olmasıydı. Adeta eserlerle salonun geleneksel yapısı bir bütün olarak sanatseverlerle buluştu” diye konuştu.

İlser ORMANCI


ETİKETLER

> Yeni Meram >Arşiv > Sergide Bir İlk
HABER YORUMLARI