YAZARLAR

***

“BİR işi bilen yapar, az bilen akıl verir, bilmeyen eleştirir, yapamayan da çamur atar.”

***

TÜRKİYE, SUUDİLER ve ABD

“Amerika düşmanısın” diyorlar.

Evet, ben cumhuriyetçiyim.

Evet, ben Atatürkçüyüm.

Evet, ben demokrasiden yanayım.

Evet, ben özgürlükten yanayım.

Evet, ben sömürgeciliği reddederim.

Evet, ben devletimden yanayım.

Evet, ben vatanımdan yanayım.

Evet, ben bayrağımın hastasıyım.

Evet, ben Mehmetçiğimin başına çuval geçiren Amerika düşmanıyım.

ORTADOĞU gelişmelerini izliyoruz:

“Irak nükleer silah üretiyor. Demokrasi ve özgürlük getireceğiz” deyip 1,5 milyon müslümanın ırzına geçerek ve kurşuna dizerek katleden; ancak baktı olmayacak, Vietnam’daki gibi tabanları yağlayıp kaçan Amerika’nın yanında yağdanlık mı olacağım?

Son senaryoya bakınız:

Amerika’daki düşünce kuruluşları tarafından çok sık tekrarlanan *simülasyonlardan biri, Savaş Çalışmaları Enstitüleri tarafından ortaklaşa yürütüldü. Brookings Enstitüsü, simülasyonun sonuçlarını bir *memoya dönüştürüp üyelerine dağıttı. Kural gereği, bir gün süren savaş oyununa katılanların ismini ve senaryoyu açıklamadı.

Kaynaklara göre; bir grup ABD , bir grup Türkiye, bir grup da Suudi Arabistan ekibi oldu. Ve aralarında Pentagon, ABD Dışişleri Bakanlığı ile CIA’de çalışmış Ortadoğu uzmanlarının yer aldığı ekipler, senaryo uyarınca temsil ettikleri ülkeler adına kararlar verdi.

Simülasyonun ardından ABD ve bölgedeki iki yakın müttefiği Türkiye ile Suudi Arabistan’ın 2013 Nisan’ında hangi durumda olacakları tahmin edilmeye çalışıldı.

En kilit ülke Türkiye’ydi. Çünkü hem ABD , hem Suudi Arabistan ekipleri, oyun boyunca atacakları adımlarda önce Türkiye’yi gözledi, Türkiye’den liderlik beklendi. Türkiye ise hiçbir aşamada tek başına hareket etme ve olaylara tek başına müdahale etme yanlısı olmadı.

Son derece muhafazakar bir politika izleyen Türkiye ekibi, özellikle ABD ve NATO’nun bir askeri müdahale durumunda yanında olması ve uluslararası meşruiyet şartı aradı.

Türkiye oyunun sonuna kadar Suriye’ye tek başına müdahale etmekten kaçındı. ABD ve Suudi ekipleri ise Türkiye’yi buna zorladı.

Bombalar başlayınca…

Önce Suriye’deki olaylarda ölü sayısının artması gündeme geldi. Türkiye yine müdahaleden uzak durdu. Bu kez Suriye’den kaçan mültecilerin sayısı arttı. Bu da Türkiye’nin müdahalesine yetmedi. Senaryonun ilerleyen kısımlarında ne zaman ki Türkiye’de bombalama olayları başladı, tüm dengeler değişti.

Sonunda memo, “Türkiye Suriye’ye tek başına girmek zorunda kaldı. Böylece durum u, tüm değişkenlerini hesaba katarak anal iz etmek.)

> Yeni Meram >Yazarlar > Senaryo
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.