Torku Jelifest

TDK’dan selfie’ye yeni isim! Selfie yerine…

  • Giriş Tarihi: 12.07.2016 12:22
  • Güncelleme Tarihi: 12:22
TDK’dan selfie’ye yeni isim! Selfie yerine…

Türk Dil Kurumu, halk nezdinde fazla tercih edilmeyen özçekim kelimesi yerine yeni bir isim önerdi. Yakın zamanda selfienin Türkçe karşılığı olarak görçek kelimesini kullanabiliriz.

Selfienin, son zamanların bilinen en yaygın ‘hastalıklar’ arasında yer aldığını biliyoruz. Günümüzde hemen herkes sık sık selfie çekiyor. Hatta bazıları önemli veya önemsiz ne iş yaparsa yapsın, selfie çekmeyi bir zorunluluk olarak görüyor.

Tabii bildiğimiz üzere selfie İngilizce kökenli bir kelime. Geçtiğimiz yıllarda TDK, selfienin Türkçe karşılığı olarak birçok kelime önermiş, aralarından en çok özçekim beğenilmişti. Lakin bu kelime de halk nezdinde fazla tercih edilmedi. Zira özçekimden önce selfie dilimize yerleşti ve o şekilde kullanılmaya devam edildi.

İşte TDK bu nedenle özçekim yerine yeni bir karşılık bulmayı hedefliyor. Bunun için TDK’nın yayın organı Türk Dili Dergisi’nde Adem Terzi’nin kaleme aldığı yazıda, ilk selfie aletinin 1940’lı yıllarda Fikret Kaftanoğlu tarafından yapıldığı vurgulandı. Kaftanoğlu düzeneğine görçek ismini vermişti. İşte buradan hareketle Adem Terzi de; “Selfie sözü ileriki günlerde gündemden düşmez ve “özçekim” karşılığı da bundan daha fazla yaygınlaşmaz ise yeni bir öneri için ilk aday “görçek” karşılığı olmalıdır.” ifadelerini kullandı.

TDK‘nın özçekim yerine görçek kelimesini tercih edip etmeyeceğini; tercih etmesi durumunda ise ne sıklıkla kullanılacağını hep birlikte göreceğiz.> Yeni Meram >Güncel > TDK’dan selfie’ye yeni isim! Selfie yerine…
HABER YORUMLARI