kapat
Ruşeym Torku

Selçuk’un Buluşuna Altın ödülü

  • Giriş Tarihi: 8.04.2014 11:25
  • Güncelleme Tarihi: 23:24
Selçuk’un Buluşuna Altın ödülü

Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Bülent Oran’ın..

Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Bülent Oran’ın “Kalıcı Total Yapay Kalp Cihazı” buluşu, Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü WIPO tarafından İsviçre’nin Cenevre kentinde düzenlenen ve 45 ülkeden 700’den fazla buluşun tanıtıldığı “42. Cenevre Uluslararası Buluşlar Fuarında” Altın Madalya ile ödüllendirildi. Buluş, ayrıca Romanya Sibiu Üniversitesi Rektörlüğü ve İran Patent Kurumu tarafından da özel ödüle layık görüldü.
02-06 Nisan 2014 tarihleri arasında İsviçre’nin Cenevre kentinde 42’ncisi düzenlenen “Cenevre Uluslararası Buluşlar Fuarı”nda bu yıl Türk Patent Enstitüsü tarafından ülkemizi temsilen 3 buluş yer aldı. Yaklaşık 45 ülkeden 700’den fazla buluşun tanıtıldığı fuarda, SÜ Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Bülent Oran’ın “Kalıcı Total Yapay Kalp Cihazı” kendi kategorisinde birincilik ödülüne layık görüldü. Fuarda ayrıca Prof. Dr. Bülent Oran’ın buluşuna Romanya Sibiu Üniversitesi Rektörlüğü ve İran Patent Kurumu tarafından da ‘Özel Ödül’ verildi. Fuarda oldukça ilgi gören Prof. Dr. Oran ve buluşu, bazı bilimsel nitelikli konferanslardan da çok sayıda davet aldı.

KALP NAKLİ HASTALARI İÇİN GELİŞTİRİLDİ
Kategorisinde altın madalya kazanan “Kalıcı Total Yapay Kalp Cihazı” adlı buluşu hakkında bilgi veren Prof. Dr. Bülent Oran, “Buluş özellikle kalp yetmezliği gelişmiş ve artık kalp nakli programına alınmış hastalar için geliştirildi. Hastanın kalbine cerrahi girişimle yerleştirilecek olan yapay kalp cihazı, tüm avantaj ve dezavantajları dikkate alınarak tasarlandı. Buluşta ayrıca gerekli olan enerjinin kablosuz enerji aktarımı ile sağlanması öngörüldüğü için cihazın enerji tüketiminin oldukça az olması ve yıllarca hastalara yüksek yaşam kalitesi sunması öngörüldü. Bu buluş, Selçuk Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi bünyesindeki PADES tarafından da desteklendi. Çalışmamda bana destek olan PADES başta olmak üzere tüm kurum ve kişilere yürekten teşekkür ederim” dedi.


ETİKETLER

> Yeni Meram >Arşiv > Selçuk’un Buluşuna Altın ödülü
HABER YORUMLARI