YAZARLAR

Karar Sayısı : 2011/2620

Selçuk Üniversitesi Rektörlüğü bünyesinde yer alan bazı fakültelerin Konya Üniversitesi Rektörlüğüne bağlanması hakkındaki ekli Kararın yürürlüğe konulması; Millî Eğitim Bakanlığının 8/12/2011 tarihli ve 24221 sayılı yazısı üzerine, 28/3/1983 tarihli ve 2809 sayılı Kanunun ek 30 uncu maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 7/12/2011 tarihinde kararlaştırılmıştır. Son onay: Abdullah Gül

7/12/2011 TARİH , 2011/2620 SAYILI KARARNAMENİN EKİ

MADDE 1 – Selçuk Üniversitesi Rektörlüğü bünyesinde yer alan Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi, İlahiyat Fakültesi ile Meram Tıp Fakültesinin bağlantısının değiştirilerek Konya Üniversitesi Rektörlüğüne bağlanması kararlaştırılmıştır.

MADDE 2 – Bu Karar yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3 – Bu Karar hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

***

Selçuk Üniversitesi’nin bu denli bölünmesine özünde karşıyız, kuruluş yıllarında ter dökmüş olarak çok acı duyanlardan biriyim ne var ki, dramatik yaklaşılmasının da doğru olmadığı kansındayım. Önce YÖK’ün tavsiye kararı, sonra Milli Eğitim Bakanlığı ile Bakanlar Kurulu’nun bu kararı onaylaması ve Cumhurbaşkanı Sayın Gül’ün iradelerine gerçekleşen bölünmeye karşı gelmenin artık anlamı yoktur. Geriye değil, önümüze bakmalı başka hatalar yapmamaya özen göstermeliyiz.

Meram Tıp Fakültesi, İlahiyat Fakültesi ve Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi ile birlikte kimi Yüksekokullar başka bir ile taşınmadı, yine Konya’da, Konya Üniversitesi’nde kaldı. Konya Üniversitesi’nin rektörü de saygı değer bilim adamı İnlice Köyü kökenli has Konyalı;

Prof. Dr. Muzaffer Şeker!

Sayın Prof. Muzaffer Şeker ve arkadaşları, bundan sonra siyasal aktörler, akil insanlar, sivil toplum örgütleri basın ve halk ile birlikte diğer üniversitelerde olmayan fakülteleri kazandırmanın çalışmasını yapmalıdırlar.

Olan olmuştur, artık “ahı- vahı” bırakıp eteklerimizdeki taşları da dökerek Konya üniversitelerinin gelişmesi, Teknik Üniversite ile yeni kamu ve vakıf üniversiteleri için çaba göstermeliyiz. Hatalar baştan yapılmıştır;

Bir; kapımıza kadar gelen Teknik Üniversite sığ bir anlayış ve görüşle elimizden kayıp gitmiştir. Teknik Üniversite’ye karşı çıkan mantığı da hala bir türlü anlamış değiliz. Diğer iller, teknik üniversitelerine sahip çıkıp kapıyı sonuna dek açarken biz neden elimizin tersiyle ittik, önce bunu masaya yatırıp tartışmalıyız.

Şimdi şapkadan tavşan çıkarabilir miyiz, hesabının içine girdik. Bu bağlamda şöyle diyenler de var; Selçuk Üniversitesi Mimarlık ve Mühendislik Fakülteleri temel alınarak başka teknik fakültelerin kurulmasıyla acaba Teknik Üniversite’ye kavuşamaz mıyız?

Konyalı Namdar Rahmi Karatay diyor ki;

Geçti Bor’un pazarı, sür eşeğini Niğde’ye!

Her ne kadar merhum hemşerimiz böyle diyorsa da azmin elinden her şey gelir. Konya Teknik Üniversitesi’nin peşini bırakmayalım, “olmaz olmaz” demeyelim; “olmaz olmaz! “ Bölünmenin faturası Teknik Üniversite ile ödenir, gerçeğini yüksek sesle dile getirelim.

İki; Başka bir yanlış rektörlük seçiminde yaşandı. Kimin kim için baskı yaptığına ilişkin rivayetler de muhtelif. Konya kökenli güçlü adaylar bir araya gelemedi, bir aday üzerinde anlaşma sağlansaydı oy patlaması olacaktı

Üç; Üniversite yönetimi daha önceleri bölünmeye ilişkin karar almış ve bunu YÖK’e bildirerek, son durumu YÖK’e; Milli Eğitim Bakanlığına ve Başbakanlığa adeta altın tepsi içinde sunmuştur. Sonradan bu karardan vazgeçilmesi kafaları karıştırmış, zihinlerdeki “acaba?” sorularının sayısını da artırmıştır.

Özetle, başka yerlerde kabahat aranmamalıdır; kabahat bizde, birlik olamayan Konyalılarda.

■ Ağaç, nasıl temiz havayla, serin rüzgârlarda büyürse, erdemde aynı şekilde bilge ve adil insanlarla gelişir.

BİR DAMLA:

SELÇUK’UN BÖLÜNMESİ VE…

Bil illeti, kıl sonra mudavata tasaddi,
Sen her merhemi her yâreye derman mı sanırsın ?
Keşfeder esrarı derunu hiç ummadığın,
Sen herkesi kör âlemi sersem mi sanırsın?

> Yeni Meram >Yazarlar > SELÇUK ÜNİVERSİTESİNİN BÖLÜNMESİ VE…
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.