Torku Jelifest

Selçuk Üniversitesi Rektör Adayı Prof. Dr. Mustafa Şahin

  • Giriş Tarihi: 13.10.2015 10:32
  • Güncelleme Tarihi: 10:32
Selçuk Üniversitesi Rektör Adayı Prof. Dr. Mustafa Şahin

Selçuk Üniversitesi Rektör Adayı Prof. Dr. Mustafa Şahin, üniversitenin Türkiye ve dünyada hak ettiği konuma gelmesini, tercih edilen üniversiteler arasında ilk sıralarda yer almasını hedef olarak belirlediklerini söyledi.

Mutlu Akü

Prof. Dr. Mustafa Şahin, yaptığı açıklamada, Üniversitenin Rektör Adayı Belirleme Seçimlerine kısa bir zaman kaldığını hatırlatarak, “Bilindiği üzere geçen dönemki seçimlerde rektör adayı olarak öğretim üyelerimizin teveccühüne talip olmuştum. Ancak o dönemki şartlar, benim rektör yardımcısı olarak devam etmem yönünde tezahür etmiştir. Üniversitemizdeki değerli meslektaşlarımın talep ve destekleri üzerine bu seçimde de yeniden adaylığımı açıkladığım üniversite camiamızın ve Konya kamuoyunun malumlarıdır” dedi.

“HEDEFİMİZ, ÜNİVERSİTEMİZİN TÜRKİYE VE DÜNYADA HAK ETTİĞİ KONUMA GELMESİ”
Selçuk Üniversitesi’nin, 40 yılı aşkın bir süredir eğitim ve öğretim hizmeti sunan, Konya ile özdeşleşmiş, Türkiye’nin önde gelen, güçlü üniversitelerinden olduğunu ifade eden Prof. Dr. Şahin, “Ulaşılan bu noktada görev yapan tüm personelinin katkısı yadsınamaz. Günümüzde tüm dünyada lider bir üniversite hedefine ulaşmak için gelişme dinamiğinin önceleştirilmesi gerekmektedir. Özellikle son yıllarda yaşanan bazı olaylar nedeniyle üniversitemiz hakkında oluşan olumsuz algı, sağduyu sahibi her bir öğretim üyemizi rahatsız edecek boyutlara ulaşmıştır. Bu nedenle de Üniversitemizin Türkiye ve dünyada hak ettiği konuma gelmesini, tercih edilen üniversiteler arasında ilk sıralarda yer almasını hedef olarak belirledik. Milli iradeye, milletin değerlerine, kurumlarına bağlı, devletine ve onun yöneticilerine saygılı, kaliteli eleman yetiştirilmesini sağlamak ve öğretim üyelerimiz arasında oluşturulan ayrışmayı ve huzursuzluğu ortadan kaldırmak için bu yola çıktım. Meslektaşlarımın yoğun teveccühü ile de çıktığım bu yolda kararlı bir biçimde yürümeye devam ediyorum” şeklinde konuştu.
Prof. Dr. Şahin, belirledikleri “Öncü ve Yenilikçi Üniversite” hedefine ulaşmanın; yeni bir yönetim anlayışı, ekip ruhu, heyecan ve katılımla mümkün olacağının bilincinde olduğunu kaydederek, “Özellikle takım ruhu ve ekip çalışmasının son derece önemli ve başarıda belirleyici olduğunun farkındayım. Bu açıdan rektör olarak atanmam halinde yönetim kadrosunun liyakatli, sevilen ve tarafsız arkadaşlarımızdan oluşacağını belirtmekte yarar görüyorum. Selçuk Üniversitesi’nin yeni döneminde barışın ve birlik duygusunun hakim olacağı bir ortamı oluşturmak için çaba göstereceğimden kimsenin kuşkusu olmamalıdır” ifadelerini kullandı.

“İÇ ÇEKİŞMELERİN ENERJİMİZİ TÜKETMESİNE İZİN VERİLMEYECEKTİR”
Rektör Adayı Prof. Dr. Mustafa Şahin açıklamasına şöyle devam etti: “Hedefim, üniversitemizde huzur ve güven ortamını yeniden daha güçlü olarak tesis ve inşa etmek, herkesin mutlu bir şekilde görevine gelip gitmesini sağlamaktır. Selçuk Üniversitesi mensuplarının üniversitemiz ile özdeşleşmelerini sağlayacak adımları atmak, yeni yönetim anlayışımızın temel felsefesidir. İç çekişmelerin enerjimizi tüketmesine izin verilmeyecek, hak ihlallerine ilişkin olarak oluşturulacak bağımsız bir kurul, tüm şikayetlerin doğruluğunu araştıracak ve yönetime öneride bulunacaktır. Temel ilkem, üniversitemizde demokrasi, adalet ve huzuru önceleyen bir yönetim anlayışını inşa etmektir.”
Amacının, üniversitenin her bir mensubunun (akademik, idari) huzurlu ve güvenli bir ortamda çalışmasını sağlamak olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Mustafa Şahin, “Akademik özerklik ilkesi çerçevesinde tüm akademisyenlerin bilimsel üretimlerine katkı sağlayacak bir ortamın oluşturulması ve desteklenmesi için gerekli olan düzenlemeler, ivedilikle hayata geçirilecektir. Bu hedeflere birlikte yürüyeceğimiz değerli meslektaşlarımın her birinin desteğinin önemli olduğunu yeniden hatırlatmak isterim. Tümüyle demokratik bir ortamda ve barış içinde geçmesini umduğum bu seçim sürecinin sonunda ortaya çıkacak iradeye başta şahsım olmak üzere diğer rektör adayı olacak meslektaşlarımın da saygı duyacağından eminim. Selçuk Üniversitesi ailesinin üniversitemizin büyüklük ve kurumsal kimliğine yakışan bir olgunlukla bir seçim atmosferi geçireceğini umuyorum. Bu vesileyle tarafıma gösterilen ve giderek artan destek için şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu.> Yeni Meram >Konya > Selçuk Üniversitesi Rektör Adayı Prof. Dr. Mustafa Şahin
HABER YORUMLARI