Ruşeym Torku

Selçuk Üniversitesi Fas’ta

  • Giriş Tarihi: 22.04.2014 17:18
  • Güncelleme Tarihi: 23:24
Selçuk Üniversitesi Fas’ta

Fas’ın en büyük şehri olan Kazablanka’da yapılan ve Türkiye ve Dünya’dan 30’un üzerinde üniversite ve..

Fas’ın en büyük şehri olan Kazablanka’da yapılan ve Türkiye ve Dünya’dan 30’un üzerinde üniversite ve araştırma kurumunun katıldığı Yükseköğretim Fuarı’na katılan Selçuk Üniversitesi, öğrenci adayları, öğretim üyeleri ve kurumların yoğun ilgisi ile karşılaştı.

Rektör Prof. Dr. Hakkı Gökbel, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Kürşat Güleş, Edebiyat Fakültesi Fransız Dili ve Edebiyatı Öğretim Üyesi ve YÖK Denklik Alt Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Abdullah Öztürk, Türkiye’deki ve Selçuk Üniversitesindeki yükseköğretim imkanları konusunda ziyaretçileri ayrıntılı bilgi verdi.

FAS’IN EN KÖKLÜ ÜNİVERSİTESİ İLE İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ

1920 yılında kurulan ve Fas’ın en köklü ve büyük üniversitesi olan University of Mohammed V ile Selçuk Üniversitesi arasında yükseköğretim alanında öğrenci, öğretim üyesi değişimi, ortak lisans ve lisansüstü eğitim programları açma, ortak araştırma ve proje yapma konularında işbirliği sağlayacak olan ‘Genel İşbirliği Protokolü’ Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hakkı Gökbel ile Mohammed V Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Wail Benjelloun tarafından imzalandı.

Fas Kralı 6. Muhammed’in de mezunu olduğu, ülkesindeki ve Mağrib Bölgesindeki üniversiteler arasında 1’inci, Kuzey Afrika’daki üniversiteler arasında ise 16’ıncı sırada olan Mohammed V Üniversitesi, Fas’a devlet adamı yetiştiren üniversite olarak bilinmektedir. Taraflar arasında günün anlam ve önemine ilişkin çeşitli hediyeler verildi.

İYİ NİYET MEKTUBU İMZALANDI

Ayrıca Rabat’ta 1966 yılında kurulan ve ülkenin en saygın Mühendislik Okulu olan ‘Hassan II Agroekonomi ve Veterinerlik Enstitüsü’ ile de yükseköğretim alanında ortak araştırma ve proje yapma konularında işbirliğini sağlayacak olan ‘İyi Niyet Mektubu’ da Rektör Prof. Dr. Hakkı Gökbel ile Enstitü Direktörü Prof. Dr. Said Quattar arasında imzalandı. İmza töreninde Prof. Dr. Hasan Kürşat Güleş, Prof. Dr. Abdullah Öztürk ile Hassan II Agroekonomi ve Veterinerlik Enstitüsü’nün tüm dekanları, uluslar arası ilişkiler ve AR-GE’den sorumlu yöneticileri ve uzmanları hazır bulundu.


ETİKETLER

> Yeni Meram >Arşiv > Selçuk Üniversitesi Fas’ta
HABER YORUMLARI