Torku Jelifest

Selçuk Üniversitesi Azerbaycan’daki dört üniversitesiyle işbirliği yapacak

  • Giriş Tarihi: 2.06.2015 11:21
  • Güncelleme Tarihi: 11:21
Selçuk Üniversitesi Azerbaycan’daki dört üniversitesiyle işbirliği yapacak

Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hakkı Gökbel ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Musa Özcan bir dizi resmi temas ve incelemede bulanmak üzere Azerbaycan’ın Bakü ve Gence şehirlerine ziyaret gerçekleştirdi.

Mutlu Akü

Bakü temasları çerçevesinde dört üniversiteyle görüşülerek akademik ve kültürel işbirlikleri için ilk adımlar atıldı. 1919 yılında kurulan ve Türk dünyasının modern sistemdeki ilk üniversitesi olan Bakü Devlet Üniversitesi’nde Rektör Prof. Dr. Abel Maharramov tarafından karşılan Rektör Prof. Dr. Gökbel, üniversiteyi gezerek incelemelerde bulundu. Ardından iki üniversite arasında Genel İşbirliği ve Mevlana Değişim Anlaşması imzalandı. Azerbaycan Tıp Üniversitesi’ni ziyaret eden Rektör Prof. Dr. Hakkı Gökbel, burada üniversitenin Rektörü Prof. Dr. Ahliman Amiraslanov ile iki üniversite arasında ilişkilerin güçlendirmesine ve üniversiteler arasında eğitsel ve kültürel işbirliği ile ortak bilimsel çalışma projelerinin geliştirilmesine imkan tanıyan işbirliği protokolünü imzaladı. Rektör Prof. Dr. Hakkı Gökbel ve Rektör Yardımcısı Mehmet Musa Özcan, Azerbaycan’ın Başkenti Bakü’deki resmi temasları kapsamında Bakü Avrasya Üniversitesi’ni de ziyaret etti. Bakü Avrasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nazım Hüseyinli ile Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hakkı Gökbel iki üniversite arasında kurumsal işbirliğini geliştirmek üzere Genel İşbirliği ve Mevlana Değişim Protokolünü imzaladılar. Bakü Biznes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbad Musaoğlu Abbasov ile Rektör Prof. Dr. Hakkı Gökbel tarafından iki üniversite arasında gelecekte yapılması planlanan işbirliğine zemin hazırlayan iyi niyet mektubu imzalandı.

Azerbaycan’daki üniversiteler ile Selçuk Üniversitesi arasındaki işbirliklerini önemsediklerini ifade eden Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hakkı Gökbel, “Buradaki üniversitelerle gerek akademik gerekse kültürel işbirliklerinin en kısa zamanda sonuç vereceğini umuyorum. Kardeş ülke Azerbaycan ile eğitim ve kültür alanlarındaki ilişkilerimizi daha da geliştirmeyi hedefliyoruz. Bu amaçla imzaladığımız protokollerin üniversiteler açısından büyük fayda sağlayacağına inanıyorum” dedi.> Yeni Meram >Konya > Selçuk Üniversitesi Azerbaycan’daki dört üniversitesiyle işbirliği yapacak
HABER YORUMLARI