YAZARLAR

Selçuk Üniversitesi’nin çiçeği burnunda Rektörü Prof. Dr. Hakkı Gökbel beklentileri dikkate alarak kendisinden sonra en çok oy alan Prof. Dr. Mustafa Şahin’i yardımcılığa getirerek kamuoyu önündeki ilk sınavını başarıyla vermiş oldu. Bu atama, klasik bir görevlendirme değil. Neden? Sayın Prof. Dr. Mustafa Şahin, hemşerimiz. Gerek üniversite camiasında, gerekse Konya kamuoyunda çok sevilen bilim adamıdır. Ufak bir taktik hatası yapılmasaydı, belki de rektörlük koltuğunda şimdi kendisi oturacaktı. Oy dağılımına baktığımızda bu gerçek açık görülmektedir;

Prof. Dr. Hakkı Gökbel: 512

Prof. Dr. Mustafa Şahin: 409

Aradaki oy farkı sadece 113’dür.

Mustafa Şahin tercihiyle Sayın Rektör “vesayet” dedikodularını elinin tersiyle etmiş, aynı zamanda, üniversitede karmaşa yerine uzlaşmanın da işaretini vermiştir. Yinelemem gerekirse Seydişehirli hemşerimiz Mustafa hoca doğru bir tercihtir: Şahin’i içtenlikle kutlar, başarılarının devamını dileriz.

İş bilen ve bitiren, şaibesiz, dürüst, çalışkan hemşerimizin Rektör Yardımcılığa getirileceği daha önce kulislerden sızmış, ben bu gerçeği bir yazımda da dile getirmiştim.

Yönetimin üst düzeyinde şimdi iki doktor var; Rektör Dr. Gökbel ve Yardımcısı Şahin.

İkinci rektör yardımcısının Tıp Fakültesi’nden değil de başka alandan seçilmesi ve Tahir Akgemici’nin olması da isabetlidir. Şimdi elde bir Rektör Yardımcısı kaldı. Üniversite içinde daha geniş ölçekte bütünleşmeyi sağlamak adına önerimiz var. Potansiyel adaylardan Ferruh Yıldız da bu bağlamda değerlendirilmelidir. Prof. Yıldız, Prof. Dr. Yüksek lehine çekilerek ayrı bir güç oluşturulmuştur. Selçuk Üniversitesi’nin bölünmesiyle yine Selçuk’ta kalan yöremizde geniş çevresi olan sevilen-sayılan Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi, Harita Mühendisleri Odası Başkanı, Bozkır’ın mert insanı Prof. Dr. Yıldız’ı değerlendirmeye alınırsa iç huzurun sağlanması için çok önemli bir adım daha atılacaktır. Tıp Fakültesi kökenli öğretim üyelerinin sürekli üst yönetimde görev almalarına ilişkin eleştirilerde son bulacaktır. Bu denli yaklaşım aynı zamanda yönetimde “denge” olarak da algılanacaktır. Üniversiteyi her yönüyle çok iyi ve nesnel okuyan biri olarak benimki bir öneridir. Takdir kuşkusuz. Sayın Rektör’ündür. Marka değeri de olan Selçuk Üniversitesi’nin bölünmesine karşı bu denli yaklaşımlar akılcı bir seçenek ve bir tür doping oluşturacaktır. 3’üncü rektör yardımcılığı için grup liderlerinden ya da koalisyon kanadından birisinin atanması rahat bir çalışma ortamını beraberinde getirecek üniversitemizin yeni atılımlarına ivme de kazandırmış olacaktır. Konya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şeker hocamıza da önerilerim olacak, o da yarın.

***

Selçuk Üniversitesi aynı zamanda bir eğitim kompleksidir. Yan kuruluşlarının yanında özellikle, Esentepe İlköğretim ve anaokuluyla yöremizin takdirini kazanmıştır. Esentepe konu edilince bir satırbaşı açmak isterim. Bir zamanlar iki torunumda Esentepe’nin başarı dolu havasını teneffüs etti, biri Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde burslu, diğeri, Ankara’nın bir numaralı Anadolu Lisesi Atatürk Anadolu Lisesi’nde eğitim ve öğretimlerini sürdürüyorlar. Esentepe’nin Ana Okulu Müdürlüğü’nü idealist eğitim gönüllüsü Tülay Şener yapıyordu. Duydum ki, kırılmış, incinmiş ve en verimli çağında emekliye ayrılmış, çok üzüldüm. Değerlerimizim birer ikişer kıyıma uğramalarına nedense duyarsız kalıyoruz. Tülay Müdür, 24 yaşında genç bir anaokulu öğretmeni iken 1988’de Milli Eğitim Bakanlığı’nca “yılın öğretmeni” seçildi. 1977- 1992 yıllarında “Türk Çocuklarının Topluma Uyumu” projesiyle Almanya’da sosyal pedegog denkliği aldı. Selçuk Üniversitesi çocuk ve gelişim bölümünde uzmanlık yaptı; Bonn Frankfurt ve Freiburg’ da seminerlere katıldı, 2001 yılında Almanya’dan sağladığı mimari projeyi üniversite yerleşkesine uyarladı.

Büyükşehir Belediyesi’ne bir proje sundu ve ülkemizde ilk kez Gezici Ana Okulu’nu kurdu. İşte Tülay Müdür böyle hoca. Değerlerimizi harcarken sonuçta Konya kaybediyor.

Namık Kemal’in dediği gibi “yere düşmekle cevher sâkıt olmaz kadr-ü kıymetten.”

Tülay Müdür gibi hocalar kolay yetişmiyor.

> Yeni Meram >Yazarlar > SELÇUK ÜNİVERSİTESİ’NDE YENİ YAPILANMA
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.