Torku Jelifest

Selçuk Tiyatro Festivali başladı

  • Giriş Tarihi: 2.04.2013 11:55
  • Güncelleme Tarihi: 23:36
Selçuk Tiyatro Festivali başladı

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Dilek Sabancı Devlet Konservatuarı, kuruluşunun 20’nci yılını 10 üniversitenin katılımıyla gerçekleştirilen ‘Tiyatro Festivali’ ile kutladı.

Açılış törenine Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hakkı Gökbel, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Musa Özcan ve Hayırsever Dilek Sabancı’nın yanı sıra aralarında Aslıhan Gürbüz, Korel Cezayirli, Deniz Şen, Tansu Taşanlar ve Soydan Soydaş gibi Selçuk Üniversitesi’nden mezun ünlü sanatçılar ile çok sayıda sanatsever katıldı.
Programda ilk olarak Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zuhal Arda’nın ‘Özgürlük 2’ adlı resim sergisi açıldı. Büyük beğeni toplayan sergide ayrıca festivale özel hazırlanan boş bir tuval üzerine ilk fırça darbesini Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hakkı Gökbel attı. Dilek Sabancı Devlet Konservatuvarı Sahne Sanatları Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Anatol Jago tarafından ‘Dört El Piyano’ konseri verildi.
Törenin açılış konuşmasını yapan Dilek Sabancı Devlet Konservatuvarı Müdürü Doç. Dr. Dilek Zerenler, festival ile öğrencilerin kültür, sanat ve bilgi düzeylerini geliştirmeleri, tiyatronun sorunları ve geleceği hakkında bilgi alışverişinde bulunmalarını amaçladıklarını belirterek, festival nedeniyle farklı şehir ve üniversitelerden öğrenci ve akademisyenlerin gelmesinin şehrin tanıtımı açından da büyük önem taşıdığını ifade etti.
“TİYATRONUN BİRLEŞTİRİCİ GÜCÜNÜ KULLANALIM”
Tiyatronun birleştirici ve bütünleştirici yönüne dikkat çeken SÜ Rektörü Prof. Dr. Hakkı Gökbel ise, “Bu akşam sanat ve dostluk akşamı olsun, bu hafta sanat ve dostluk haftası olsun. Sanatın özellikle de tiyatronun; dil, din, ırk, kültür ve fikir farkı gözetmeksizin birleştirici ve bütünleştirici gücünü kullanalım. Barış içinde birlikte yaşamanın tohumlarına yeşertelim. Tiyatronun ve sanatçının sesini bir kez de Konya’dan tüm Dünya’ya’ duyuralım.” diye konuştu.
Programda söz alan Hayırsever Dilek Sabancı ise, “Kültür ve Medeniyetler şehri Konya’ya en son 2007 yılında geldiğimde Dilek Sabancı Devlet Konservatuvarı’nı açmıştık. Bugün ise bu konservatuarımızdan yetişen değerli sanatçıların katılımlarıyla festival gerçekleştiriliyor. Ne mutlu bize. Babam Sakıp Sabancı, sanatı seven, sanata ve sanatçılara saygı duyan bir insandı. Toplumun sanatçıların omuzlarında, sanat ile yükseleceğine inanırdı. Ben de babamdan aldığım ilhamla 5 yıl önce bu konservatuvarın kurulmasına destek vermiştim. Konservatuvarın bu denli büyüdüğünü bilmek ve başarılarını takip etmek beni çok heyecanlandırıyor. Konservatuvarın bugün bu noktalara geldiğini görmek çok güzel” diye konuştu.
Festivali onurlandıran tiyatro sanatçılarına plaket takdim edildi. Ayrıca Dilek Sabancı’ya da Rektör Prof. Dr. Gökbel tarafından onur konuğu olarak plaket verildi. Festivalde ilk akşam Selçuk Üniversitesi Dilek Sabancı Devlet Konservatuvarı tarafından hazırlanan Murathan Mungan’ın yazıp Tolga Özenç Özençel’in yönettiği ‘Mahmud ile Yezida’ adlı oyun izleyiciyle buluştu. Oyunu büyük beğeni ile izleyen Dilek Sabancı’nın Mardin’de iki farklı topluma mensup aşıklar Mahmud ile Yezida’nın kavuşamama hikayesinin anlatıldığı oyunda zaman zaman duygulanarak gözyaşlarına hakim olamadığı gözlendi.
10 GÜN TİYATRO COŞKUSU
10 Nisan 2013 tarihine kadar devam edecek festival etkinlikleri kapsamında Selçuk Üniversitesi ‘Zenabir’, Dokuz Eylül Üniversitesi ‘Gergedan’, Akdeniz Üniversitesi ‘Martı’, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ‘Kozalar’, Yeditepe Üniversitesi ‘Balkon’, Ankara Üniversitesi ‘V. Frank’, Bilkent Üniversitesi ‘Yolcular’, Anadolu Üniversitesi ‘Müfettiş’, Süleyman Demirel Üniversitesi ‘Albay Kuş’ ve Çukurova Üniversitesi ‘Harikalar Avlusu’ adlı oyunlarını sahneleyecek. Her gün bir oyunun sahne alacağı festivalde ayrıca resim sergisi, söyleşiler, konserler ve atölye çalışmaları da yer alacak.


ETİKETLER

> Yeni Meram >Arşiv > Selçuk Tiyatro Festivali başladı
HABER YORUMLARI