kapat
Ruşeym Torku

Selçuk Tıp Eğitim Verecek

  • Giriş Tarihi: 27.05.2013 11:48
  • Güncelleme Tarihi: 23:19
Selçuk Tıp Eğitim Verecek

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı yaptığı başarılı çalışmalarla Türk Genel Cerrahi Derneği tarafından kabul edilen kararla, “Cerrahi Endoskopi Eğitimi” programının ülke çapında yürütüleceği 19 kurumdan birisi oldu.

Hastanenin en yoğun bölümlerinden biri olduklarını ve bugüne kadar 11 binin üzerinde endoskopi işlemi gerçekleştirdiklerini belirten Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkan Vekili ve Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hüsnü Alptekin, “Genel Cerrahi Kliniğinin bugünlere gelmesinde çok büyük emek sarfeden Prof. Dr. Mustafa Şahin hocamızın özverili gayretleri neticesinde ülke çapında seçilmiş kliniklerden biri olmayı başardık. Konya’da ilk kez bu hakkı elde eden bölüm olduk. Bu eğitim programında endoskopi eğitimi almak isteyen hekimlere eğitim sorumlusu öğretim üyelerimiz tarafından eğitim verilecek. Ayrıca kliniğimizden yetişmiş asistanlarımız da bu konuda yetkili olacak” dedi.
Cerrahi endoskopi eğitiminin, genel cerrahinin “Çekirdek Eğitim Programı” içerisinde olduğunu ve pek çok kurumun bu eğitimi kendi bünyesinde, bazılarının da rotasyonlarla verildiğini hatırlatan Doç. Dr. Alptekin, “Ancak, asistanlık süresinde aldığı eğitimi pratik hayattaki uygulamaları için yeterli görmeyen veya bu eğitimi çok eskiden alması nedeniyle yeni teknolojileri ve gelişmeleri tekrar gözden geçirmek isteyen meslektaşlarımız için bu eğitimin çok yararlı olacağına inanıyoruz” şeklinde konuştu.
Cerrahi endoskopi eğitim programı vermek isteyen kurumların bazı kriterleri yerine getirmesi gerektiğini belirten Doç. Dr. Alptekin, “Cerrahi endoskopi eğitimi programına dahil edilecek kurumlar, Türk Cerrahi Derneği tarafından çok önemli kriterler ve titiz değerlendirmeler neticesinde belirlenir. Biz bu kriterlerin hepsini yerine getirdik. Bundan sonra genç hekimlere bu eğitimi vermek için çalışacağız” dedi.


ETİKETLER

> Yeni Meram >Arşiv > Selçuk Tıp Eğitim Verecek
HABER YORUMLARI