Torku Jelifest

Selçuk Öztürk İhracat rakamlarını değerlendirdi

  • Giriş Tarihi: 4.01.2016 14:28
  • Güncelleme Tarihi: 14:34
Selçuk Öztürk İhracat rakamlarını değerlendirdi

Konya Ticaret Odası Başkanı (KTO) Başkanı Selçuk Öztürk, dünya ekonomisinin daraldığı, bölge coğrafyasında sorunların yaşandığı, siyasi risklerin ekonomiyi durağanlaştırdığı 2015’te Konya ve Türkiye ekonomisinin beklentinin üzerinde yaptığı ihracatın büyük bir başarı olduğunu söyledi.

Aralık ayı ve 2015 geneli ihracat verileri açıklandı. KTO Başkanı, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Selçuk Öztürk, Türkiye ve Konya’nın ihracat rakamlarını değerlendirdi. Başkan Öztürk, “TİM verilerine göre Türkiye’nin ihracatı 2015 yılının tamamında 2014’e göre yüzde 8.7 kayıpla 143 milyar 730 milyon dolar olarak gerçekleşti. Avrupa Birliği’nin ihracatımızda payı yüzde 502ye yaklaşmasına ve Euro bazında yıllık ihracatımızın artmış olmasına rağmen Euro/Dolar paritesindeki düşüş ihracatımızın dolar bazında düşmesine neden olmuştur. 2014 yılında dünya ticaret hacminin 18,8 trilyon dolar seviyesine yükselmesine rağmen IMF’nin tahminine göre 2015’te 16,5 trilyon dolara gerilemesi küresel ticaretteki daralmayı göstermektedir. Bu daralmada ülke ihracatımızı sınırlayan etken olmuştur. Özellikle Irak, Suriye ve Rusya pazarlarımızda yaşanan krizler 2015’te ihracat hızını yavaşlatmıştır. Tüm bunlarla birlikte Haziran – Kasım döneminde ülkemişzin yaşadığı siyasi belirsizlik ortamı ile artan terör olayları uluslararası ticaretimize darbe vurmuştur. Tüm bu risklere rağmen bekelenilenin de üzerinde olan ihracatımızın azalmasını başarısızlık olarak değerlendirmiyoruz. Bütün dünya ekonomileri 2015’te Türkiye’den daha büyük kayıplar yaşadı. Ayrıca Kasım ayı ile birlikte büyüme ve sanayi üretimindeki artış yurt dışı ticaretimize 2016’da olumlu yansıyacaktır. Devletimiz ve özel sektörümüz 2016’da ekonomimiz büyütmek için isteklidir” dedi.

Konya’nın 143 milyar 730 milyon dolar ihracatla Türkiye’nin ihracatından aldığı payı yüzde 1,03’e çıkardığını vurgulayan Başkan Öztürk, “2015’te Türkiye ortalaması yüzde 11,6 düşerken Konya yüzde 9,1 kayıp yaşadı. Türkiye gibi Konya da tüm olumsuzluklara rağmen beklentilerin üzerinde bir ihracat rakamına ulaşmıştır. Son on üç yıllık periyotta Türkiye ortalamasının üzerinde ihracat artışı yakalayan Konya’nın 2015’te yaşadığı kayıp moralleri bozmamalıdır. Aktif ihracat yapısı ile dünyanın 170 ülkesine ulaşan Konya 2016’da kayıplarını telafi edecektir. Hedefimiz 2016’da 1,6 – 1,7 milyar dolar bandında ihracata ulaşmaktır. Bu hedef için Konya Ticaret Odası olarak tüccar ve sanayicilerimizle birlikte dünyada ulaşamadığımız pazar, giremediğimiz ülke kalmaması için çalışmalara devam edeceğiz” şeklinde konuştu.> Yeni Meram >Konya > Selçuk Öztürk İhracat rakamlarını değerlendirdi
HABER YORUMLARI