Torku Jelifest

Acar: “Sektör talebi karşılamakta zorlanıyor”

  • Giriş Tarihi: 29.03.2021 11:32
  • Güncelleme Tarihi: 11:40
Acar: “Sektör talebi karşılamakta zorlanıyor”

Ağaç ve orman ürünleri sektörünün önemli firmalarından Acarkon Orman Ürünleri Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Acar, sektör olarak iç piyasadaki talebi karşılamakta zorlandıklarını söyledi

Ağaç ve orman ürünleri sektör temsilcileri hammaddedeki ihracat artışı nedeni ile iç piyasanın talebini karşılamakta zorlanıyor. Konuyla alakalı olarak açıklamalarda bulunan Acarkon Orman Ürünleri Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Acar, “Geçen yılı büyük bir ihracat artışı ile kapatan üreticiler iç piyasanın talebini karşılamakta zorlanıyor. Ağaç ürünleri, Parke, MDF, OSB ve Plywood gibi ürünlerin teminin zorlaşması ile sektörümüz fiyat artışlarından yoğun olarak etkileniyor. Oluşan talebi karşılamak için tüm ülkeler üretime yöneldi. Buna rağmen değil talebi karşılamak, firmalar eski stok miktarlarını bile yakalayamadı. Önümüzdeki dönemde Covid19 süreci ve ardından gelecek normalleşmede Türkiye için önemli fırsatlar görüyoruz. Rekabetçi sektörlerde bu fırsatı değerlendirmek için ona uygun adımlar atılmalı. Özellikle MDF, parke ve panel ihracatına kısıtlama getirilmesi ve iç piyasaya verilen miktarın artırılması sağlanmalı” dedi.

“TÜRKİYE’DE SEKTÖRÜN BÜYÜKLÜĞÜ 30 MİLYAR DOLARA ULAŞABİLİR”

Ağaç, orman ve kâğıt ürünleri üretim sektörünün Türkiye’de 2030 yılına kadar yıllık ortalama yüzde 4,8 büyüyebileceğini ifade eden Acar, “2014’ten 2019’a kadar yıllık yaklaşık yüzde 1’lik büyüme oranına sahip olan ağaç, orman ve kâğıt ürünleri sektörünün küresel büyüklüğü 2,1 trilyon doları aşmaktadır. 2030 yılına kadar sektörel büyüklüğün 3,5 trilyon doları aşacağı öngörülmektedir. Türkiye’de ise sektörün büyüklüğü 2019’da 17 milyar doların üzerindedir. 2030 yılına kadar yıllık ortalama yüzde 4,8 büyüyeceği düşünülen sektörün büyüklüğünü 30 milyar dolara ulaştıracağı öngörülmektedir. Ağaç mamulleri ve orman ürünleri sektörünün ihracat büyüklüğü 2019 yılında 3,6 milyar dolara yaklaşmıştır. Son 4 yıldır yıllık ortalama yüzde 8 büyüme kaydeden sektörde en büyük ihracat pazarları sırasıyla Irak, İngiltere, İran, İsrail ve Almanya’dır” diye konuştu.

“MDF, PARKE VE PANEL İHRACATINA KISITLAMA GETİRİLMELİ”

Ağaç ürünleri, Parke, MDF, OSB ve Plywood gibi ürünlerin teminin zorlaştığını ifade eden İsmail Acar, ihracata kısıtlama getirilmesi ve iç piyasaya verilen miktarların artırılması gerektiğini de belirterek sözlerine şu şekilde devam etti: “İmalat sanayinin hemen her kolunda, pek çok sektörü zorlayan temin sorunu ve fiyat artışları yaşanıyor. Geçen yılı büyük bir ihracat artışı ile kapatan üreticiler iç piyasanın talebini karşılamakta zorlanıyor. Ağaç ürünleri, Parke, MDF osb plywood gibi ürünlerin teminin zorlaşması ile sektörümüz fiyat artışlarından yoğun olarak etkileniyor. Yükü üreticilerden çok her iki tarafında arasında kalan toptancı ana bayiler omuzluyor. Tüm dünya genelinde yüzyıllardır karşılaşılmayan bir virüs tehdidi ile beraber tüm dengeler alt üst oldu. Oluşan talebi karşılamak için tüm ülkeler üretime yöneldi. Buna rağmen değil talebi karşılamak, firmalar eski stok miktarlarını bile yakalayamadı. Önümüzdeki dönemde Covid- 19 süreci ve ardından gelecek normalleşmede Türkiye için önemli fırsatlar görüyoruz. Rekabetçi sektörlerde bu fırsatı değerlendirmek için ona uygun esnek adımlar atılmalı. Özellikle MDF, Parke ve Panel ihracatına kısıtlama getirilmesi ve iç piyasaya verilen miktarın artırılması sağlanmalı. Özellikle geçen yılın son çeyreğinden bu yana ürün bulmakta zorlanıyoruz.”

“SEKTÖR OLARAK ZORDA KALIYORUZ”

Hammadde temin sıkıntısının en büyük nedeninin, Türkiye’nin MDF üreticisi olarak ucuz ülke konumuna gelmesi olduğunu belirten Acar, “En büyük neden, döviz kurlarının yükselmesinden dolayı Türkiye’nin MDF üreticisi olarak ucuz ülke konumuna gelmesi. Üreticilerin ihracat yapma iştahıyla ürünlerinin tamamını ihraç etmeleri, bizi zor durumda bırakıyor. Oysa hammadde ihracatında elde edilecek gelir, mobilya ihracatının üçte biri kadar. Ürünü son kullanıcıdan bir tık öncesine kadar katma değerli hale getirip ihraç etmek varken, sektör olarak zorda kalıyoruz. İç piyasada ayrıca döviz kaynaklı fiyat artışları da oluyor. Geçtiğimiz yıl MDF parke panel kereste plywood OSB gibi ürünlere yüzde 25 fiyat artışının söz konusu olduğu bu yıl da yüzde 25 in üzerinde bir fiyat geçişi olacağını öngörüyoruz. Yaşanılan hammadde temini sıkıntısının getirdiği fiyat baskısına rağmen öngörüyle hareket ediyor ve olası olumsuzluklara karşı tedbirli adımlar atıyoruz. Elbette bu durum ülkemize has bir sıkıntı değil, küresel bazda meydana gelen bir problemdir” dedi.

 > Yeni Meram >Ekonomi > Acar: “Sektör talebi karşılamakta zorlanıyor”
HABER YORUMLARI