• Konya8 °C

Barış YAMAN / Yazı İşleri Müdürü

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Barış YAMAN / Yazı İşleri Müdürü

Şehir içinde kaç kilometre ile gitmek caizdir hocam?

09 Ocak 2013 13:59

Bilindiği üzere Konya merkezde bazı güzergahlarda kurulan sistemle kameralar vasıtasıyla hız kontrol ve kural ihlalleri tespit edilip gerekli cezalar kesiliyor.

 

Trafiğin akışını, kurallara uyulması halinde düzenleyecek ve hız sınırını aşan sürücüleri cezalandıracak olan bu sistemin fayda sağlayacağından umutluyum.

Konya gibi trafik kurallarının hiçe sayıldığı, insanın insana, sürücünün yayaya ve yayanın da sürücüye saygısının pek olmadığı bir şehirde bu yeni sistem caydırıcı unsur olacaktır diye düşünüyorum.

İşin bir de aması var.   

İnsanların kurallara uymasını isterken, ortaya konulan kuralların da net ve açık olması gerekir.
Mesela şehir içinde hız limiti kaçtır?

Bizim bildiğimiz kanunlarda geçen 50 km’dir.
Ama trafik levhaları hiç de öyle demiyor.

Bir bakıyorsunuz bir yerde 50 km yazıyor. Aynı güzergah üzerinde kimi yerde 60 kimi yerde 70 km olarak geçiyor.

Bu hız sınırlarının aynı yol üzerinde değişmesi yolun durumuna göre mi belirleniyor bilmiyoruz.

Yani sürücülerin şehir içinde kaç kilometre hızla gideceğiyle ilgili kanunlar başka diyor, levhalar başka başka diyor.
Ve bu durumda insanlarda kafa karışıklığına neden oluyor.

Olayın bir diğer boyutu da hangi hız sınırına göre ceza kesileceği.
Kameralar hangi hız sınırına göre ceza kesiyor, seyyar radarlar (ekip otoları) hangi hız sınırına göre?

Bu belirsizliğin ortadan kaldırılması gerekiyor.

Bir sürücünün trafik levhasında 70 km hız sınırını görüp yolunda ilerlerken, hız sınırını aştığı için cezaya maruz kalmasını kim nasıl açıklayabilir?

Bunun için de halkın bilgilendirilmesi gerekiyor. Tabelalarda yanlışlık varsa bunun da düzeltilmesi gerekiyor.

Mesela Ankara’da şehir içi hız kontrolünde yollar üzerinde belirli noktalara kameralar yerleştirilmiş. Ve bu kameraların olduğu noktalarda sürücünün adeta gözüne sokarcasına ışıklı levhalarla hız sınırının 70 km olduğu uyarısı yer alıyor. İster istemez insan hız sınırının kaç kilometre olduğunu görüyor ve kendisini ona göre ayarlıyor. Buna bir de duyarlılık eklenince karmakarışık trafiği olduğunu zannettiğiniz Ankara’da, Konya’dan daha düzenli bir trafik akışı karşınıza çıkıyor.

Yani hız sınırıyla, trafik levhalarıyla ilgili çıkıp da cami hocası fetva verecek değil. Bunun ilgilileri ve yetkilileri umarım bu karmaşıklığa bir çözüm bulurlar.


KAR YAĞAR GİBİ YAPTI

 

Türkiye günlerdir soğuk hava, yağan kar ve kapanan yollarla boğuşuyor. Biz Konyalılar da kaç gündür kar yağsa da görsek diye bekliyorduk. Gerçi hava durumu konusunda Konya’yı ikiye ayırmak gerekiyor. Konya merkez ile Bosna Hersek, SÜ Kampüsü, Selçuklu TOKİ ve Organize Sanayi taraflarını ayrı değerlendirmek lazım.

Ve önceki gün kar şöyle bir kendini gösterdi.

Konya’nın kuzeyinden gelen kar, her ne kadar şehir merkezinde hissedilmese de Konya’nın kuzey bölgesini adeta kilitleri. Önceki gün akşam saatlerinden sabaha kadar bu bölgelerde tipi vardı. Yağan kar azdı ama rüzgarla karışınca ortalık adeta felaket yerine dönüyordu.

Ve hemen her kar yağışında karşımıza çıkan manzaralarla yine karşılaştık. Kar yağar gibi yaptı, Konya’nın kuzeyinde yollar kapandı, trafik sıkıntısı yaşandı, kazalar oldu.

İnsanlar 10 dakikada gitmesi gereken yere 1 saatte gidebildi.

Yol açma ve tuzlama çalışması yapılmadı mı? Elbette yapıldı ama yetersiz kaldı.

‘Dünya kendi’ olma yolunda ilerleyen Konya’da kar yağar gibi gelip geçtiğinde bunlar oluyorsa 2 gün sürekli kar yağdığında neler olur aklıma bile getirmek istemiyorum.

Bu yazı toplam 1123 defa okunmuştur.
YORUMLAR
KARISIK
dıger buyuksehırlerde cevreyollarında trafık akısını hızlandırmak ıcın yetkılıler ellerınden gelenı yaparlar. fakat konyada cevre yollarında trafıgı yavaslatmak ıcın herseyı yapıyorlar, yolları daraltıp kaldırım yapıyorlar..kampuse gıdıyoruz 3 er den 6 serıtlı yolda 70 le gıdıyoruz. gıtsınler ızmıre ıstanbula ankaraya baksınlar trafık nasıl akıyor. Konyada ıse daha da yavaslatıyorlar bu yuzdende cevreyollarında aksam ve sabah trafıgı cok yogunlastı herkes aynı hızda gıdınce
KONYA HABERLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Yeni Meram | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 332 345 24 24 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA