YAZARLAR

Peygamberler bile başkalarını yenmek için kendileri gibi düşünen adamlar bulmak zorundadır.

***

AKP’nin zaferiyle sonuçlanan 12 Haziran seçimlerinin analizini çok yönlü yapmak olanaklıdır. Önemliler ana başlıklarıyla şöyle:

■ Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın bireysel performansı ve karizmasıdır. Sokağın, meydanın ve ülkenin nabzını tutmadaki beceri ve ustalığıdır. Kalabalıkları diri tutmasını ve heyecan aşılmasını iyi biliyor. Konuşması etkili ve başarılıdır. İmam-Hatip kökenli olması ona belagat rahatlığı ve ikna edici özelliği veriyor. AKP’nin “Lider Partisi” olmasındaki etken niteliklerinin toplamıdır.

■ Sayın Erdoğan’ın çalışma temposuna uyum sağlamış bir örgütü var. Seçimden çok önce çalışmalara başladılar ve kesintisiz hep çalıştılar. Örneğin, Selçuklu İlçe Örgütü’nde, birinci derecede sorumlu 2. Başkanlık görevini üstlenen Doğan Oksijen Fabrikası ortağı genç Mühendis yeğenim Mustafa Hakan Özer’in çalışmalarını yakından izledim. Özellikle seçim sürecinde gece- gündüz bütün mesaisini partisine harcadı. İşte Özer örneği gibi diğer Mustafalar da AKP’nin zaferinde imzası olan kültürlü, gönülden bağlı dinamik partililerdir.

■ Son yıllarda özellikle Halkla İlişkileri en iyi uygulayan siyasal kuruluş AKP’dir. Bu ivme, Milli Görüş geleneğinde de vardı. Özellikle partili hanımlar ev- ev dolaştılar ve karanfiller dağıtarak hemcinslerinin gönlüne girdiler.

Teşkilat mensupları, adaylarla işyerlerini ziyaret ettiler, mahalle toplantılarına katıldılar. Halkla sürekli iletişim içinde oldular.

Konya’daki başarıda, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu faktörü önemlidir. Sayın Davutoğlu sanki ışık hızıyla çalıştı. Konya’nın bütün ilçe ve beldelerini, hatta kimi köylerini dolaştı. Halkla iç içe oldu. Karamanlıların davetini bile kırmadı. Antalya’da Konyalılar toplantısına da katılarak onların da gönlünü aldı. Bu kentin seçimine de katkıda bulundu. İç politikadaki hızlı çıkışında, dış politikayı da unutmadı. Bir gün Konya’dan ses verirken bir başka gün bir dış ülkeden yaptığı açıklamalar ajanslara düştü. Başkentte kabulleri de ihmal etmedi.

Yakından tanıdığım, dostlarım Hüseyin Üzülmez, Kerim Özkul, Ayşe Türkmenoğlu, İlhan Yerlikaya, Harun Tüfekçi ve diğer adayların üstün çalışmaları da Konya ölçeğinde en büyük başarıyı getirdi.

Haklarını teslim edelim; MHP de iyi bir takım çalışması yürüttü. Yalan yanlış propagandalara karşın, ülke genelinde barajı aştı, ezberi bozdu, Konya’da yine Sayın Bal ile Sayın Kalaycı’yı seçti. Herkesin sevdiği, saydığı, nazik insan Prof. Dr. Sait Gönen’i Meclise gönderememek gerçekten üzüntü vericiydi. O da kazandı; hemşehrilerinin sevgi ve saygısını katladı.

CHP ne yaptı? Çok yanlış yaptı. Basınla iletişimde yine sınıfta kaldı. Bu bağlamda yanlış seçim ve ilişkiler yaptı.

İl Teşkilatı fokur fokur kaynadı, çoğu İlçe Teşkilatı küstürüldü. İdealist hanım partililerin içtenlikli çalışmaları sonuç almaya yetmedi. Bir Atilla Kart doğru dürüst çalıştı, o da emeğinin karşılığını aldı.

Bir sözüm de Saadet ve Has partilerine olacak. Çok nitelikli ve değerli adayları vardı. Şayet partilere değil de adaylara oy verme yöntemi işleseydi, sonuç bambaşka olurdu.

■ Politikanın yerine performansı getirmek, bahçenizi yabani otlardan temizlemeye benzer ve hiç de kolay bir iş değildir.

■ İyi siyasetçi kendi düşüncelerini başkasına da kabul ettirmesini bilendir.

BİR DAMLA:

Büyük şair, Yahya Kemal ile ünlü ressam İbrahim Çallı konuşurlarken, Yahya Kemal bir görüşünü açıkladı;

– Siyasette “doğrular” ortaya nedense çok geç çıkıyor!
Ressam Çallı bu değerlendirmeye yanıt verdi;

– Amma safsın sen de Yahya Kemal! Siyasette “doğrular” geç değil, hiç çıkmaz.

> Yeni Meram >Yazarlar > SEÇİMİN ANATOMİSİ
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.