YAZARLAR

■ Seçim, kurşundan güçlüdür.

***

Kimi bağımsız adayların YSK tarafından veto edilmesi ülkeyi yordu. Sadece yormadı, kimi kentlerde dehşet sahneleri de yaşandı, kan da döküldü. Van’da bir banka şubesi, çalışanlarıyla birlikte yakılmak istendi.

Ne acı, ne hüzün ve dehşet verici. Taşlar, sopalar, biber gazları ve Molotof kokteylleri sade vatandaşları karamsarlığa götürürken zihinlerdeki “acabalar?”da çoğalıp gidiyor.

Fulû fotoğraflar demokrasimize, biraz da iyi niyetimize hiç mi hiç yakışmıyor.

Şu unutulmasın ki, tek Türkiye var; başka hayal peşinde koşanlar hüsrana uğrayacaktır.

Bundan sonra, sağduyu egemen olmalı, yasa dışı gösteriler son bulmalı, seçim havası normalleştirilmelidir. Gerilim toplum katmanlarının tümünü olumsuz etkileyecek, ulusal birliğimizi zaafa uğratacaktır.

Sokağa dökülerek şiddete başvurmakla, sonuca ulaşmak olanaklı değildir. Şiddet ya da yeğinlik, temel dürtü ve var oluş gereği savunma ve karşı savunma bağlamında grup içi otorite sağlamak için diğerinin varlığını tehdit unsuru görmek ve onu bu konuda denemek daha doğrusu sindirmek için uygulanılan ve karşı tarafa zarar vermeye yönelik psikolojik davranış türüdür. Bu denli yöntemlerin çağımızda yeri kalmamıştır.

Liderler de gerilimi körüklememeli, küfürlü söylemlerden kendilerini soyutlamalı, ağırbaşlı yaklaşımla sadece projelerini dile getirmelidirler.

***

Seçime çeyrek kala 12 Haziran’ın kaderi,

İstanbul başta olmak üzere 12 ilin çıkaracağı milletvekili sayısına bağlı. Bu illerin çıkaracağı milletvekillerinin sayısı neredeyse Meclis’in milletvekili sayısının yarısına yaklaşıyor. Bu nedenle de partiler seçim çalışmalarını 10’dan fazla milletvekili çıkartan illere yoğunlaştıracak. İstanbul başta olmak üzere 12 il Meclis’e 10’dan fazla milletvekili götürecek. 10’dan fazla milletvekili gönderecek olan iller iktidara gelmek için önemli rol oynayacak. Bu iller arasında 14 milletvekili ile Konya da yer alıyor.
İstanbul, 12 Haziran seçimlerinde 85 milletvekili çıkartacak. Partiler İstanbul’a önem veriyor. AKP Erdoğan başta olmak üzere partinin önemli isimleri bu ilden aday gösterildi. CHP için de aynı durum söz konusu; Kemal Kılıçdaroğlu ve öteki ağır toplar İstanbul’dan aday.

İstanbul’da AKP, 2007 seçimlerinde 38, CHP 21 milletvekili çıkardı.

İstanbul’un milletvekili sayısı: 85

Ankara’da Ak Parti 2007 seçimlerinde 16, CHP 9 milletvekili çıkarttı.

Ankara’nın milletvekili sayısı: 31

İzmir’de, CHP: 11, AKP: 9 vekili çıkardı,

İzmir’in milletvekili sayısı: 26

12 Haziran’da 18 milletvekili ile Bursa, 14 milletvekili ile Konya, Adana ve Antalya, 12 milletvekili ile Şanlıurfa ve Gaziantep,

11 milletvekili ile Diyarbakır, Mersin ve Kocaeli sıralanıyor.

İktidardaki AKP ile ana muhalefetteki CHP 12 Haziran’da bu illerden daha çok milletvekili çıkarmanın hesabını yapıyor. Meclise girmesi kesin MHP de bir önceki seçimden daha ötelere ulaşmak çabasında.

Bu arada siyasal kirlilikte giderek boyut kazanıyor, Başbakan meydanlarda eşref-i mahlûkat derken, Bahçeli Bozkurt’u dile getirerek yeni polemiğin yolunu açıyorlar.

Süre kısaldıkça sular da giderek ısınıyor, karşılıklı ağır suçlamalar, dudak uçuklatan bir dizi iddia, adeta havada uçuşuyor.

■ Seçimi kazanan milletvekilleri, kendilerini seçen halkın zekâsını överler, seçilemeyince de seçmenleri nankörlükle suçlarlar.

BİR DAMLA:

■ Eğer ruhta sevginin ışığı olursa, insanda güzellik olur. Eğer insanda güzellik olursa, evde uyum ve yardımlaşma olur. Eğer evde uyum ve yardımlaşma olursa, ülkede düzen ve adalet olur. Eğer ülkede düzen ve adalet olursa, dünyada barış olur.

> Yeni Meram >Yazarlar > SEÇİME DOĞRU
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.