YAZARLAR

■ Sözünü bilen kişinin, yüzünü ağ ede bir söz.

Sözü pişirip diyenin, işini sağ ede bir söz.

Söz ola kese savaşı, söz ola kestire başı,

Söz ola zehirli aşı, bal ile yağ ede bir söz.

***

Seçim de bir maçtır nihayet. Mademki seçim maçtır, oyunu kuralına göre oynayacaksınız.

En usta oyuncu, kuşkusuz Başbakan Sayın Recep Tayip Erdoğan’dır. Beğenirsiniz ya da beğenmezsiniz; nesnel gazetecilik anlayışımız gereği öncelikle belirtmeliyiz;

Ülkenin, meydanların, sokakların nabzını tutmakta ustadır; üstelik buna bir de belagat yeteneği eklenince istediğini alabiliyor.

Belagat: İyi konuşma, inandırma yeteneğidir.

Prof. Dr. Mümtaz Soysal benim Anayasa Hocamdır. Cumhuriyetteki köşesinde güncel olayları birikimiyle karıştırarak değerlendirir; okuyunuz; kesinle öğrenecekleriniz olacaktır.

12 Haziran seçimlerine çeyrek kala, Mümtaz Hoca’nın saptamalarından taze bir örnek;
■ Karşıdakinin oyununu benimseyip aynı oyun tarzıyla onu yenmeye kalkışmak. Bu, futbolda bile başarısızlığa götürür bir takımı. Hasmınızın sözlerine laf yetiştirmektense, kendi taktiğinizle sahaya çıkıp, kendi yapmak istediklerinizle insanları kazanmak daha doğru değil midir? Üstelik, yetişme tarzınız ve söz dağarcığınız karşınızdakiyle aşık atmaya yetmeyebilir çoğu zaman. Doksan dakikalık maç gibi seçim kampanyası da her dakikasında kendi oyununuzu kendi tarzınızla kendi oyununuzu oynayarak kazanılabilir ancak…”
Halkın sorunlarını konuşmak yerine sen – ben kavgası yapmak iktidar partisine yarayabilir. Muhalefete yaramaz. Üstelik Erdoğan ne söylese anında en az 20 TV kanalından yayımlanıyor. Kılıçdaroğlu ekranda onun yarısı kadar yer bulamıyor. Cepheden saldırıyı kazanması o yüzden de mümkün değil.”

Belagata hakaret karıştırılmazsa, naif, nazik ve sevecen olursa, hedef kitlelerin daha çok sevgi ve saygısını kazanır. Maalesef yine vurgulamamız gerekir ki, Başbakan Sayın Erdoğan’a, CHP Lideri Sayın Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Sayın Bahçeli ve diğer kimi sözcüler çoğu kez endazenin ölçüsünü kaçırıyor, hoş olmayan sözcükler yeğliyorlar.

Oysa daha yalın ve saydam, yumuşak bir üslûpla seslenseler, amaçlarına daha net ve tez ulaşacaklardır. Halkımız, şiddet ve gerilimden doymuş, usanmış, bıkmıştır. Söylemlerinde makule yer veren liderler, daha sevimli ve saygın bir portre çizecek, gönüllerde de liderlik tahtına oturacaklardır.

Belagat, bu bağlamda da önemlidir. Zira

belagat, özcesi diksiyon , diğer anlatımla dış ve iç görünüşümüz demek tir;

■ Sözün fasih olması koşuluyla durumun gerektirdiğine uygun olmasıdır.

***

Belagat silahının kimi toplumsal zararlara da yol açabileceği gözden ırak tutulmamalıdır. Örneğin, Hitler gibi diktatörlerin elinde güçlü silahtır. Nitekim George Orwell, Animal Farm adlı yapıtında haksız yöntemlerle halkı denetim altında tutmaya çalışan her türlü belagata karşı olduğuna vurgu yapmıştır.

Belagat, Arapça kökenli bir sözcüktür. Batı dillerinde ‘retorik’ sözcüğünün karşılığıdır. Sözlük olarak “ulaştı, kâfi geldi, murada erdi” anlamlarını da çağrıştırır. Belagatta açıklık ön plandadır. Maani, beyân, bedii, kavramlarını içine alan bir bilim dir;

■ Söz sahibinin kalbindeki anlamının özünü usandırıcı uzatmalardan arıtıp dillendiren söylemdir.

Söz konusu bilimi tüm ayrıntılarıyla ilk kez sistemleştiren büyü k Türk dilcisi Sekkakî’dir

BİR DAMLA:

MEVLANA VE SÖZ

■ İnsanlarda güzel olan yüzdür, yüzde güzel olan gözdür. Ama insanı insan yapan ağızdan çıkan sözdür. ■ İnce sözler keskin kılıçtır; kalkanın yoksa geri dur. ■ Birisi güzel söz söylüyorsa bu, dinleyenin dinlemesinden, anlamasından ileri gelir. ■ Bilenin susması, bilmeden söylenen söz kadar çirkindir.

■ Ağızdan çıkan söz bil ki, yaydan fırlayan ok gibidir. O ok gittiği yerden geri dönmez. Seli baştan bağlamak gerek.

> Yeni Meram >Yazarlar > SEÇİM DE BİR MAÇTIR, NİHAYET!
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.