YAZARLAR

Yazı başlığını bir kez daha yineliyorum;

Şeb’i Arus’un tapusunda

“Konya” yazılıdır.

Konya, Mevlana ile özdeşlemiş, deyim yerinde ise etle tırnak haline gelmiştir.

Hz. Mevlana, Konya’nın turizme açılan anlam, değer ve düşünce kapısıdır!

Hz. Mevlana, Konya’nın katma değerinin baş mimarıdır. Hz. Mevlana’sız bir Konya yetimdir, öksüzdür bir bakıma da yoksuldur.

Mevlana Anma törenleri onlarca yıl benim 2. Başkanı olduğum Konya Kültür ve Turizm Derneğince başarıyla yürütüldü. Kimi dış ülkelerde düzenlediği törenlerle, Mevlana ve Konya’nın adı uluslararası platformlara taşındı. Konya ve Türkiye’nin tanıtımına altın değerinde katkılar sağlandı.

Törenler, şimdi Valilik, Büyükşehir Belediyesi ve Selçuk Üniversitesinin eşgüdümünde yapılıyor son düzenlemeyi bir tür hazıra konma olarak niteliyorum. Dernek ve Feyzi Halıcının parasıyla alınan, rahmetli Mehmet Önderin hatırına 5 lira sembolik bir parayla Kültür Bakanlığına satılan Mevlana Müzesi karşısındaki değerli arsaya sığıntı olarak yerleşen Kültür ve Turizm Derneği maalesef boşlukta kaldı. Söz verildiği halde henüz bir yer bile tahsis edilmedi. Arsanın bağışında imzası olan bu satırların yazarı vicdan azabı içindedir. Çaresizlikten kamu yararına olan tarihi derneği feshetmeyi bile düşündük. Vefa mı, maalesef! Üstat Feyzi Halıcı’ya ayıp olmasın diye Şeb’i Arus için birkaç davetiye gönderilir, o kadar.

Törenleri düzenlediğimiz dönemde ince eleyip sık dokuduk, işin içine siyasilerin girebileceğini düşündük ve Mesut Yılmaz hükümetlerinden birinde karar çıkardık. Kararın özü kısaca şu mealdeydi;

Mevlana törenleri, Mevlana haftasında Türkiye Coğrafyası içinde Konya’dan başka yerde yapılamaz!

Aynı kararın geçerli olduğu kanısındayız. Basına yansıdığına göre, Mevlana Haftası törenlerini bırakın Şeb’i Arus bile, Konya dışında da kutlanacak, kentimiz büyük bir manevi yara alacak.

Yeni Meram haberi ayrıntılarıyla birlikte manşetine taşımış. Altına imzamı atacağım, haberi uyarı niteliğinde aynen aktarıyorum;

“ Bir gazetede Mevlana törenlerinin 15 Aralık’ta İstanbul da da kutlanacağının duyurulmasından sonra Konya ayağa kalktı. İlginin büyüklüğü nedeniyle kutlamaların bir bölümünün İstanbul’da gerçekleştirileceği iddiaları kafaları karıştırdı. “İlgi ne kadar büyük olursa olsun kutlama ve anma programları Konya’da yapılmalıdır” diyen Konyalılar, kutlamaların bu yıl İstanbul’da bir günle başlayacağını ancak önümüzdeki yıllarda Şeb-i Arus törenlerinin Konya dışına kaydırılması gibi büyük bir tehlike ile karşı karşıya kalınacağını ifade ettiler.

Sema’nın BM UNESCO tarafından korunması gereken kültür mirası kabul edilmesinin ardından, Sema’nın ve Şeb-i Arus’un da Konya’da korunması gereken kültür mirası olması gerektiğini savunan vatandaşlar, “Şeb-i Arus demek Mevlana demektir. Mevlana demek Konya demektir. İstanbul gibi bir dünya kentinde Şeb-i Arus’un icra edilecek olması Konya’yı gölgede bırakır. Kesinlikle buna dur demek gerekmektedir. Biz nasıl İstanbul’un Fethi’ni Konya’da kutlamıyorsak, İstanbul’da Şeb-i Arus’u İstanbul’da icra etmemesi gerekir” şeklinde görüş bildiriyor.

“Konya gelenlere yer sıkıntısı nedeniyle yeterince ev sahipliği yapamıyor” şeklinde gündeme taşınan olayın iyi niyetli olmadığı belirtilerek yetkililer göreve çağırıldı. “

İşte böyle… öyleyse şöyle:

Şeb’i Arus’un tapusu Konya’dadır!

BİR DAMLA:

KONYALI HZ. MEVLANA!’

”Ey hakikat alemini aydınlatan güneş, sizi Konya’ya davet ediyorum!”

Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat’ın, bu davet mektubu üzerine Hz. Mevlana Konya’ya geldi, ölünceye dek burada yaşadı, cenazesi da buraya defnedildi. Böylece Hz. Mevlana, asırlar öncesinde Konyalı oldu.

> Yeni Meram >Yazarlar > ŞEB’İ ARUS’UN TAPUSUNDA “KONYA” YAZILIDIR!
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.