YAZARLAR

SAYIN CÜNEYT ORHAN TOPRAK  VALİM , ONLARIN VARLIĞINI KABUL ETTİNİZ-Ümit Sürmeli-Yeni Meram Gazetesi

Güzel şeyler oluyor ,. Badem gözlülerimin acılarını,  sorunlarını  ilettiğimiz en büyük mülki amirimiz Sayın Valimiz, yüreğinde hissetti ve barınağı ziyaret etti.

Çok sağolun. Binlerce teşekkür.

Barınak  olayı Türkiye ‘de yok.

Yıl 1996 .Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Halil Ürün ‘ün oluru  ile Türkiye ‘nin ilk sahipsiz Hayvan  Bakımevi;  Konya Doğayı ve Hayvanları Koruma derneği’nin   öncülüğünde  açıldı.

Sayın Halil Ürün, başkanlığı süresince sürekli  bu canları ziyaret etti. Başkanlığı bitti , asla unutmadı.

İlk öneriyi götürdüğümde bana :

-Ümit Hanım ; Gönlümde olan ama gönüllü bulamadığım için yapamadığım bir hizmet için geldiniz. Lütfen ciddileşin  öyle gelin. Bu işi birlikte gerçekleştirelim , demişti. Ciddileşmenin ise dernek kurmak olduğunu bana,  Konya Valiliği İl Çevre Müdürlüğü  anlatmıştı.

Yüreğinde doğa sevgisi  olan , sözde değil  özde Tanrıyı seven,  Türkiye Cumhuriyeti’nin illerdeki  en büyük mülki amiri olan valilerimiz barınağa gelerek terk edilmiş, Yüce Tanrı’dan başka sığınacak kimsesi olmayan bu sessiz canlarımızı, badem gözlülerimizi , ziyaret ettiler.

Konya Büyükşehir Belediyesi  10  yıl süreyle  barınağın  işletme hakkını da Konya Doğayı ve Hayvanları Koruma Derneği’ne vermişti.  Dernek 2006 yılında Konya Büyükşehir Belediyesi ‘ne barınağı devretti.

İlk ziyaretçimiz, derneğimize büyük destek veren , Konya  Valimiz  Sayın Ziyaettin Akbulut oldu. Her türlü sorunda kapısını ve telefonlarını sürekli bu canlara açtı. Barınakla yakından ilgilenerek beni arayarak ‘ Sıkıntı var mı ? Sorun var mı ? ‘  diye soran ve bu canları ziyaret eden Sayın Namık Günel valimiz barınağımızı ziyaret etti ve büyük keyif aldığını gördüm.

Barınağa gelmeyen ama derneğe ve yaptığı hizmete destek olarak , Türkiye ‘nin ilk protokolunu   hazırlatarak  ,  valilik şerhi  koyarak  ( En ufak bir açığı bekleyerek , bu zavallı  masum canlara yapılan hizmeti keserek, seçmene yönlendirmeye kalkacak başkanlara fırsat vermedi.)  Sağlık  ve beslenme hizmetlerinin  17 yıl böyunca sorunsuz işletilmesini sağlayan, Sayın Ahmet Kayhan valimizi unutmamız mümkün değil. Sessiz canlarımızın duaları koruyup , kollayacak.

Sayın  Atilla Osman Çelebioğlu valimiz ise  barınağımıza  ilk Veteriner hekimi atadı.

Sayın  Osman Aydın Valimiz’ e, protokola destek vermesi nedeniyle barınağa davet ederek sessiz canlarımızla birlikte şilt verdik.

Sayın Muammer Erol valimiz :

– Telefonum 24 saat  açık , tatil günlerinde ulaşamadığınız kim varsa , ne zaman bu canlar kurtarılmayı beklerse ben buradayım, güvencesini verdi.

Bu canların sorunlarını  tam 25 yıl aralıksız çözmeye uğraşırken, en büyük mülki amirin, Konya valimizin yanlarında olduğunu bilmek , gücümüze güç katıyor, yüreğimizi serinletiyor.

Sayın Valimiz ; Konya Büyükşehir Belediyesi  Sefa Köy Barınağını ziyaret ettiğinde, fakülteden daha mükemmel hastane donanımını gördü. Ama ne acıdır ki o aletler tertemiz el değmemiş olarak duruyor.  Sedye bile hiç kullanılmamış. Mutlaka o donanıma, donanımlı veteriner hekimler getirilecek. 2  cerrah ( Neden 2 cerrah? Gece  için acil açabilirlerse ! ) 2 dahiliye Vet.Hekimi. labaratuvarı, rontgen cihazını, ultrasonu , her türlü medikal aleti kullanabilecek elemanlar.  İşte o zaman  trafik kazalıların da , hastaların da ihtisas yapmamış, uzmanlaşmamış hekimlere emanet edilmelerine ve kısa süre sonra ölmelerine fırsat verilmeyecek.

Şu anda barınakta , 900 köpek var ama 10 veteriner hekim olması gerekirken sadece  2, 3 hekime emanet edilmişler. ( Yıllarca ilçe mezbahalarında çalışmış bu hekimlerden  de uzmanlaşmadıkları konularda , pet hayvancılığı konusunda,  ihtisas yapmadıkları konularda hizmet beklemek haksızlık olur. Yukarıda belirtilen hekim kadrosu oluşunca  bu hekimlerde asistanlık yaparak, kendilerini geliştireceklerdir.  Asla bu canların bir kaç gün alınacak eğitimle deneme  tahtası yapılmalarına izin vermeyeceğimizi de herkes bilmeli) Zaten her hekimin haftada 2 gün  izin hakkı var  100 kedi , 900 köpek ve henüz iyi olmadan  taburcu ettirilip, barınağa gözlerden uzak kapatılan  hasta canlarımız.

Barınak çoğu kez  tek hekime kalıyor.  Sayın Valimiz’e de ziyaretimizde, yaşanılan    badem gözlülerimize yaşatılan tüm haksızlıkları aktarmıştık.

Bu ziyaret ; Sayın Cüneyt Orhan Toprak Valimiz ‘in  sözde değil özde Tanrı sevgisini  göstermiştir. Sayın Cumhurbaşkanımızın  ve  devlet politikasının  hayvanlara bakış açısının ,  Konya valiliğince de kabulunun  göstergesidir. Hayvanlara artık zarar verilemeyeceğinin , kim olursa olsun bunun hesabının  sorulacağının  kanıtıdır.

Sayın Valimiz’e  tüm doğa severler ve badem gözlülerim adına  şükranlarımızı , saygılarımızı arz ederiz.

 

 

> Yeni Meram >Yazarlar > SAYIN CÜNEYT ORHAN TOPRAK  VALİM , ONLARIN VARLIĞINI KABUL ETTİNİZ
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.