YAZARLAR

Geçtiğimiz hafta Türk kamuoyu ve basını, Sayın Başbakan’ın Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nde yaptığı konuşmayı takdirle karşılayıp Yüce Önder Atatürk’ün Osmanlı’nın külleri üzerinde yeniden yarattığı bir yüce devletin onuruna yakışır bir politikayı izleyerek Türkiye Cumhuriyeti’ni ne denli yücelttiğini aydın ve ileri görüşlü her Türk vatandaşı pekâlâ bilmektedir

Türklüğün asaletinde ırkının yüceliğinin hep ön planda olduğunu gösteren tarihi olaylar vardır. “Osmanlı elçisinin sadece bir dış devlet başkanını ziyareti için giymek üzere emanet aldığı yüksek değerdeki İNCİLİ KAFTAN’ı küstah devlet başkanının huzurda kendisine oturması için yer göstermemesi üzerine o kaftanı yere serip üstüne oturması, görüşme sonunda da onu tekrar yerden almayıp bırakması üzerine kendisini uyaran devlet başkanına biz yere attıklarımızı tekrar almayacak kadar yüksek onur sahibi bir milletiz ifadesi ile verdiği ders, tarihin altın sayfaları içindedir.

Ulu Önder ATATÜRK’ün Dolmabahçe’de yabancı devlet ricaline verdiği yemekte ayağı kayıp düşen garsona kızıp darılacağı yerde, BEN BU MİLLETE HERŞEYİ ÖĞRETTİM UŞAKLIĞI İSE ASLA, cümlesini kullanarak yemeğe katılanlara Türklüğün yüceliği hakkında en etkin bir ders verdiği de keza tarihin altın sayfaları içindedir.

Sayın Başbakan’ın Avrupa Konseyi Parlamenterleri Meclisi’nde yeni bir Van münitin sadece Türkiye Cumhuriyeti basınında değil dünya basınında da yankılar yaptığı görülmüştür. Türklüğü sadece Müslüman olmasından dolayı kendilerinden soyutlayan bedbahtlar hak ettikleri derslerden birini de böylece almış olmaktadırlar.

Sayın Başbakan ERDOĞAN yurt içi gezilerinde yaptığı söylevlerde siyasetin edebiyatına, inceliklerine inerek Şu ‘ANANI DA AL GİT’e benzer ifadeleri kullanmadan, daha edebi ifadeler kullanıp, üzerine şimşekler çekmemeye özen gösterse… Adalet bizim işimize karışmasın biz de onların işine karışmayalım ifadesi de keza Kuvvetler Ayrılığı’nın icabatına asla uygun düşmemiş. Adaletin, adaletsizliği sergileyecek her kurum ve kişinin yakasına yapışmasının bir hukuk devletinin ve demokrasinin kaçınılmaz gereği olduğu da ortadadır.

Sayın Başbakan’ın göz bebeğimiz Türk Silahlı Kuvvetleri ve komutanları için de zaman zaman kullandığı ikaz ve uyarıların kamuoyu önünde değil, tıpkı TBMM’de yapılan gizli müzakereler örneği kapalı kapılar ardında yapılması bu yüce devletin Yüce Ordusu’nun onuru için hayati önem taşımaktadır.

Sayın Başbakan’ın söylemlerinde Cumhuriyet ve ATATÜRK İLKE VE İNKILÂPLARI’NA yeterince değinmeyip adeta, es geçmesi AKP politikalarına gönül vermek isteyenlerin bu istek ve arzularını sürekli frenlemekte olup, siyaseten belki de bir zümre ve sınıfın kazanımı için yapılan bu işlevin kaybettirdiklerinin, kazanılanlardan çok, ama çok büyük olduğunun da keşke görülmesi mümkün olsaydı.

Şimdi milletvekili aday tespitleri bitti, meydanlar alabildiğince bayraklar, afişler ve posterlerle dolacak. Bu materyaller, atık kirliliği olarak ayaklarımızın altına gelecek, plansız, programsız açıklama ve söylemlerin yarattığı gürültü kirliliği, seçmenin takdirini değil tekdirini çekecek, kazanımın yerini kesinlikle nefret ve kaybetme alacaktır.

Demokratikleşmede örnek ileri ülkelerde aşiret devletleri modellerinin asla yer almadığı gerçeğinin ilk kez AKP döneminde bu ülkede hayata geçirilmesinin ne kadar yerinde bir karar olacağına da tanık olmak istemekteyiz.

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı’ndan fırça yerken, bu ülkede kötü örnek olacak hiçbir sakilliğe zemin hazırlanmamasına da özen gösterilmesinin, düşmanlarımıza fırsat verilmemesi açısından da önem taşımaktadır.

Ülkemizin Atatürk İlke ve İnkılapları ulviyeti Dünya İslam Alemi’ne örnek olurken İslam’ın özündeki gerçek ilericiliğinde Gayri İslami ülkelere örnek olmasından da ne denli mutlu olacak bu ülke insanları.Bu vecibedir ki ülkemiz Kuvvetler Ayrılığı kuruluşlarının her birinin ilericilik,çağdaşlık, medenilik gibi hayati önem arz eden değerlere de mutlaka sahip olma mecburiyetimize inanç ve ahlakımızın da izin vereceği ortadadır.

> Yeni Meram >Yazarlar > SAYIN BAŞBAKAN'A DIŞ POLİTİKADA TAKDİR İÇ POLİTİKADA TESKİN !!
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.