kapat
Ruşeym Torku

Savaşın tam ortasındayız

  • Giriş Tarihi: 21.11.2014 16:11
  • Güncelleme Tarihi: 17:14
Savaşın tam ortasındayız

Meram Belediyesi’nin düzenlediği programa katılan Gazeteci Alper Tan, “1. Dünya Savaşı neyse benzer mantıkla şu anda küresel bir savaş yürütülüyor ve biz bu savaşın tam ortasındayız. Buna 3. Dünya Savaşı diyebiliriz” dedi.

Why Note!?

MERAM Belediyesi tarafından düzenlenen ve Stratejik Düşünce Enstitüsü Medya Konseyi Başkanı Gazeteci Yazar Alper Tan’ın konuşmacı olarak katıldığı “Küresel Savaş ve Türkiye” isimli konferans Konevi Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Programa Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, Selçuklu Belediye Başkan Vekili A. Ziya Yalçınkaya ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

“3. DÜNYA SAVAŞINI YAŞIYORUZ”

 

Dünyanın farklı bölgelerinde yaşanan olayların birbirinden bağımsız olarak değerlendirilemeyeceğine dikkat çeken Gazeteci Yazar Alper Tan, “Gerek İslam coğrafyasında ve gerekse dünyanın farklı bölgelerinde yaşanan olaylar küresel savaşın birer parçasıdır. 1. Dünya Savaşı neyse benzer mantıkla şu anda bir savaş yürütülüyor ve biz bu savaşın tam ortasındayız. Soğuk savaşı saymazsak buna 3. Dünya Savaşı diyebiliriz” dedi. Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra ABD ve Avrupa’nın en büyük düşmanının İslam olduğuna dikkat çeken Tan, “Afganistan ve Irak savaşlarının merkezinde Vatikan ve kilise vardır, ancak onlar pek ön planda görünmezler. 2010’lu yıllardan itibaren İslam ülkelerinde bir uyanış başladı. Bazıları Arap Baharı’nın bir Batı projesi olduğunu iddia etse de Mısır darbesiyle bu iddialarında yanıldıklarını anlamış oldular. Şimdi dünyada IŞİD denen örgüte karşı 80 devlet koalisyon kurdu. IŞİD’in 35 bin savaşçısı olduğu söyleniyor. Bu kadar devletin bir örgüte karşı koalisyon kurması ne kadar mantıklı? Batıda IŞİD’le mücadele denmiyor hep ‘İslami Devlet’ tabiri kullanılarak ‘Ey halkımız, biz Müslümanlara karşı Haçlı Savaşı yapıyoruz’ mesajı veriliyor. ABD, Afganistan’da 3,5 milyon, Irak’ta ise 1,2 milyon insanı katletti. Sizce IŞİD mi yoksa ABD mi daha vahşi bir terör örgütüdür? Olaylara geniş bir perspektiften bakmalıyız” şeklinde konuştu.

 

“BATI’NIN EN BÜYÜK

KORKUSU HALKIN UYANMASI”

 

Batı için gerçekte özgürlük ve insan hakları kavramlarının hiç bir anlam ifade etmediğine işaret eden Gazeteci Yazar Alper Tan, “Onlar için önemli olan kendi çıkarlarına kimin daha iyi hizmet edeceğidir. Bu nedenle hep azınlıkları desteklerler. Eğer Batı gerçekten insan hakları savunucu olsaydı Suriye’de zulüm yapan Esad’a karşı harekete geçerdi. Ya da gerçekten demokrasi isteseydi Mısır’da seçilmiş iktidara darbe yapan Sisi’ye karşı sessiz kalmazdı. Özgür Suriye Ordusu’na destek olmayan Amerika, PYD’ye silah ve lojistik destek veriyor. Çünkü çıkarlarına bu daha uygun geliyor” diye konuştu. Batı’nın en büyük korkusunun halkın uyanması olduğunu kaydeden Tan, “Dünya düzeni değişiyor. Müslüman devletler eski esas kimliklerine dönmeye başladılar. Dünyanın süper güçlerini gözümüzde çok fazla abartmayalım. Türkiye de öncü devletlerden biri. Cumhuriyet döneminde kaybettiğimiz özgüvenimizi ve irademizi tekrar kazanmalıyız” ifadelerini kullandı.

Konferanstan sonra Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, günün anısına Gazeteci Yazar Alper Tan’a tablo hediye etti.> Yeni Meram >Konya > Savaşın tam ortasındayız
HABER YORUMLARI