YAZARLAR

■ Hayatta her şey şanstır.
Hayatta her şey şanstır, der ünlü düşünür Donald Trump. Operasyonlar, küfürler, polemikler sataşmalar, sorunlar filan falan derken adeta boğulduk. Mini minnacık “rahatlayalım!” dedik, bunun için de ara sıra “hafif konuları” gündeme getirmek istedik. İlk önce de şans kapısını aralamayı yeğledik;

Kimileri şanslı, kimileri şanssız doğar!

Bazılarına talih hep güler, bazıların ise semtine bile uğramaz; kapıları çalmaz.

Sadece postacılar kapıyı iki kez çalmaz.

Örneğin, şans, kimilerinin kapısını daha çok aralar, kimilerinin şanstan yana kapılarında “tık” bile olmaz ve buna da kara yazgı deriz.

Hertfordshire Üniversitesi Psikoloji Uzmanı

Prof. Richard Wiseman, yaptığı bilimsel araştırmalarda elde ettiği verileri ‘Luck Factor-Şans Faktörü’ adlı kitapta topladı;

Söz konusu kitaptan çarpıcı özet alıntılar;
“On yıl önce şansı araştırmak üzere yola çıktım. İngiltere’de yayınlanan gazetelere ilan verip, kendilerinin hep şanslı ya da şanssız olduklarına inanan insanların benim ile irtibata geçmelerini istedim. Yüzlerce kadın-erkek başvurdu. İlk sonuç insanların şansları ya da şanssızlıklarının sebeplerini bilmemekle beraber, davranış ve düşünce tarzlarının hayatlarındaki iyi veya kötü talihe yol açtıkları idi. Şanslı ve şanssız insanlara da bir gazete verdim ve gazetede kaç adet resim olduğunu bulmalarını istedim.
Gazetenin sayfalarının bir tanesinde ‘Bunu gördüğünüzü tecrübeyi yapan insana söyleyin ve 250 Sterling kazanın’ diye bir ilan koydum. Şanslı insanlar bu ilanı gördü; ama şanssız insanlar görmedi. Şanssız insanlar, şanslı insanlara nazaran daha endişelidirler ve bunun yarattığı gerginlik de beklenmedik şeylerin farkına varmalarını engeller. Sonuçta başka bir şeyi düşündükleri için fırsatları kaçırırlar. Bir partiye gidip kendilerine mükemmel bir eş bulmaya çalışırken iyi insanlar ile arkadaş olmak fırsatını kaçırırlar. Şanslı insanlar ise daha rahat ve açıktırlar. Onun için de her şeyi görebilirler. Araştırmalarımda şanslıların dört ilkede şanslı oldukları ortaya çıktı. Bu insanlar fırsat yaratmak ve farkına varmakta usta olmuşlar. İçgüdülerine kulak verip şanslı kararlar alabiliyor, olumlu düşünerek kendi kehanetlerini gerçekleştirebiliyorlar. Esnek davrandıkları için de kötü şansı, iyi şansa çevirebiliyorlar. Deneyimlerimin sonlarına doğru, yukarıdaki dört ilkeyi kullanarak talihin değiştirilip değiştirilemeyeceğini bulmaya çalıştım. Bir grup gönüllüye bir ay boyunca kendilerini şanslı hissetmeleri ve bunlar gibi davranmalarını sağlayacağına inandığım egzersizler yaptırdım. Egzersizler an fırsatlarını görebilmelerini, içgüdülerine kulak vermelerini, şanslarını beklemelerini ve kötü talih karşısında esnek olmayı öğretti.
Bir ay sonra gönüllüler gelip neler olduğunu anlattılar. Neticeler hakikaten şaşırtıcıydı. Gönüllülerin % 80’i şimdi daha mesut ve en mühimi daha şanslı olduklarını beyan ettiler.
Zaten şanslı olanlar daha şanslı, eskiden şanssız olanlar da şimdi şanslı olmuşlardı.
Araştırmalarımın neticesi şöyle özetlenebilir. Nihayet şans faktörünü bulmuştum.
Aşağıdaki dört öneri sizleri de şanslıya ya da daha şanslı yapacaktır;
1. İçgüdünüze kulak verin, içinizden gelen ses umumiyetle doğrudur.
2. Yeni tecrübelere açık olun. Her zamanki hayatınızın, alışkanlıklarınızın dışına çıkın.
3. Her akşam, o gün için iyi giden işleri, meydana gelen iyi hadiseleri düşünün.
4. Beklediğiniz bir toplantı, telefon konuşması gibi şeylerden önce kendinizi şanslı hissedin. Unutmayın şans, umumiyetle kendi kehanetinizin gerçekleşmesidir.

■ Şans, şanslı olduğunuza inanmaktır.
BİR DAMLA:

Şanssız insanın haline herkes vah çekmeye hazır; lâkin o acınışlar kimsenin ta bağrından kopup gelmiş değildir. Pek az kişi vardır ki, iyi talihli bir dostun başarılarını kıskançlık duymadan kutlayabilsin. Ölümlü insanlar mutluluk saydıkları başarıya doymazlar…
Kıskanılmayan, imrenilecek bir erdemi olmayandır.

> Yeni Meram >Yazarlar > ŞANS KAPIYI NASIL ÇALAR?
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.