kapat
Ruşeym Torku

Sanayide Çarklar Hızlandı

  • Giriş Tarihi: 8.01.2014 15:43
  • Güncelleme Tarihi: 23:46
Sanayide Çarklar Hızlandı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2013 yılı Kasım ayı sanayi üretim endeksi sonuçlarını açıkladı.

Buna göre, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış hesaplamada, kasım ayında, bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 1,7 ve imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 3,6 artarken, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 1,4 azaldı.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki aya göre 2,9, takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4,7 arttı.

Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde kasım ayında geçen yılın aynı ayına göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 8,9 azalırken, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 5,6 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise yüzde 4,8 arttı.

Ana sanayi gruplarına bakıldığında, kasım ayında geçen yılın aynı ayına göre takvim etkisinden arındırılmış ara malı imalatı yüzde 5,3, sermaye malı imalatı yüzde 8,9, dayanıklı tüketim malı imalatı yüzde 1,7 ve dayanıksız tüketim malı imalatı yüzde 3,2 arttı.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayinde en yüksek artış yüzde 18,9 ile temel eczacılık ürünlerinin ve eczacılığa ilişkin malzemelerin imalatında gerçekleşti.> Yeni Meram >Arşiv > Sanayide Çarklar Hızlandı
HABER YORUMLARI