YAZARLAR

Sana minnettarız Dost Eli.. -Yalçın İreş-Yeni Meram Gazetesi

Çalışmalarını yıllardır yakından izlediğim ve hakikaten takdir ettiğim Dosta Eli Derneği ailesinin özellikle, gerek Türkiye’ye gelen, gerekse orada bulunan Suriyeli Müslümanlara yaptıkları yardımlardan dolayı bir kez daha teşekkür ederim..

Derneğin Başkanı Sayın Mehmet Seçer’i ve ekibini özverili davranışlarından dolayı da ayrıca kutlarım..

Suriye’de yıllardır devam eden iç savaş, özellikle son günlerde Halep’te yaşananların tam anlamıyla insan kıyımı olduğunu belirten Sayın Seçer konuyla ilgili bakın neler söyledi..

Ülkeler üzerinde hakimiyet kurmak isteyen güç odaklarının geleceğe yönelik planlarının bir kısmı olan, Suriye toprakları üzerinde oynanan büyük oyun şu an sadece o ülkenin sorunu gibi algılanmamalı. Bizler büyük bir dayanışma örneği sergileyip bu oyunun kendi ülkemizin topraklarına sıçramasına hep birlikte tek  yürek olup engel olmalıyız. Ortada büyük bir plan ve bu planın gerçekleşmesi için acımasızca katledilen insanlar var.

Suriye’de iç savaş başladığından bu yana bizler mazlum halkın yanında olmaya gayret gösteriyoruz. Gerek sınır bölgeleri gerekse mülteci olarak Konya’ya gelen Suriyelilere acil ihtiyaçları doğrultusunda yardım ediyoruz. Ayrıca çocukların eğitimleri için gerekli kırtasiye yardımları da yapıyoruz. Sınır bölgesine şimdiye kadar 68 TIR yardım ulaştırdık. Bu yardımların bir kısmı Hatay ve Kilis’ teki mülteci kaplarında dağıtılırken diğer taraftan da sınırlarımıza sığınarak hayata tutunmaya çalışan yaşlılar, eşleri şehit olmuş kadın ve çocuklarına dağıtıldı.  Özellikle son dönemde Halep’te uygulanan acımasız katliam insanları tamamen çaresiz bir bekleyiş içerisine sokmuş durumda…

Soğuk hava ve açlık bombalardan kurtulanların yeni imtihanı. Beklentilere cevap vermek bizlerin başlıca sorumluluğu bu sebeple olarak yardım TIR’larımız sürekli Halep’teki mazlumlar için yola çıkıyor. Suriye’de insanlar bombalarla yok edilirken sağ kalanlar açlığa terk edilmek isteniyor. Biz bu insanların açlıktan ölmelerini istemiyoruz ve yardım göndermeye devam edeceğiz.

 

Halep’te şu an bir milletin yok edilişi var. Bölgede hakim güç olmak isteyen şer odakları insan kanı üzerinden pay kapma peşindeler.  Bu öyle bir yok edilir ki kundaktaki bebeğe bile yaşam hakkı tanımıyor. Şimdilerde yapılan anlaşmayla Halep’ten tahliye edilmeye başlayan sivil halk İdlib ve sınır bölgelerindeki bombaların isabet ettiği hasarlı binalara ve çadırlara yerleşiyor. Bazı yerlerde ise yerin üstündeki evler tamamen bombaların hedefi olduğundan insanlar toprağı kazıp yerin altında sığınaklar oluşturmuş ve buralarda hayatta kalma mücadelesine girmiş haldeler.  Kış mevsimi olması durumu daha da zorlaştırıyor. Yiyecek, giyecek, yakacak kısacası yaşamak için olması gereken hiç bir şey yok. Bir çuval una bir araba verildiği ortam oluşmuş. Bu durum böyle devam ederse bombalara gerek kalmadan insanlar açlıktan ölmeye başlayacak. Koskoca bölgede üç fırın kalmış büyükler ekmekleri çocuklar ölmesin diye öncelikle onlara veriyorlar. Hastaneler özellikle bombalanıyor yaralılara müdahale edilemiyor çaresizce ölüme terk ediliyorlar.

Son olarak söylemek isterim ki; sınır bölgemizde yaşananlar inananlar olarak bizlerin imtihanı… Şimdi tek yürek olmak dualarımız ve yardımlarımızla birlikte zulme karşı direnenlerin yanında olma vaktindeyiz. Bu sebeple Halep’e yardımlarımız aralıksız devam ediyor. Duyarlı halkımızdan gelen yardımlarla yüklenen TIR’larımız Halep’in gözü yaşlı anneleri ve çocukları için yola çıktı. Ayrıca son 25 gün içinde ise 78 yardım TIR’ı bölgeye ulaştırıldı.

> Yeni Meram >Yazarlar > Sana minnettarız Dost Eli.. 
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.