Torku Jelifest

Sami Güçlü TYB Konya’da konuştu

  • Giriş Tarihi: 16.05.2016 7:35
  • Güncelleme Tarihi: 0:15
Sami Güçlü TYB Konya’da konuştu

TYB Konya Şubesi’nde konuşan Prof. Dr. Sami Güçlü, 20 ilde 400 yakın kişiyle devam eden okuma gruplarından bahsederek, amaçlarını Asımın Neslini yetiştirmenin temelini atmak olarak belirtti.

Mutlu Akü

TYB Konya Şubesi tarafından düzenlenen 2016 Kültürel Etkinlikleri kapsamında bu hafta, Eski Tarım ve Köyişleri Bakanı Prof. Dr. Sami Güçlü, “Yazar Seçip Okumalar Üzerine Düşünceler”başlıklı bir konuşma yaptı. Okumanın çeşitli yolları olduğunu söyleyen Güçlü, bunlardan ilk akla gelenin konuya göre okumalar olduğunu söyledi. Konuya göre okumaların zor ve zahmetli bir yol olduğunu, insanda bıkkınlık uyandırabileceğini veya asıl düşüncesinden sapmalar meydana getirebileceğini belirten Güçlü, en doğru ve mantıklı olanın klasiklerin okunması olarak düşünülmesi gerektiğini söyledi. Klasiklerin yıllar içinde elenerek günümüze geldiğini ve insanı tehlikeli fikirlerden koruyabileceğini belirten güçlü, insanın gelişimi için ise doğru olanın yazar seçerek okumak olduğunu söyledi. Yazar seçerek okumanın insanın ruhsal gelişimine faydalı bir yöntem olduğunu, seçilen örnek yazarın bütün kitaplarının yanında onun hakkında yazılan kitaplarında okunması gerektiğini söyleyen Güçlü, bunun örnek bir kişi olan yazarla okuyucunun ruh bütünleşmesini sağlayacağını ve okuyucunun zaman içerisinde o yazar gibi düşünme ve tepki verme yetisinin gelişeceğini belirtti.

20 İLDE 400 OKUYUCUYA ULAŞILDI

Kendilerinin başlattığı yazar okuma uygulamasına değinen Güçlü, işe önce küçük gruplar halinde başladıklarını bugün ise yirmi ilde dört yüze yakın bir okuyucu kitlesine sahip olduklarını söyledi. Prof. Dr. Sami Güçlü, büyük sistemlerin ancak ihtilal ve devrim gibi büyük hareketlerle değiştirilebileceğini, ama kendilerinin insanı baz aldıklarını ve insanı değiştirmeyi hedeflediklerini belirterek okuma grubu kurmaktaki amaçlarını Asımın Neslini yetiştirmenin temelini atmak olarak belirtti. Okurun ideolojik körlüğe saplanmadan değişik yazarları okumaları gerektiğini bunun içinde kendi projelerinde okunması gereken 7 yazar belirlediklerini anlatan Güçlü, her yıl bunlardan birisinin kitaplarını okuduklarını anlattı.

5 ÖNEMLİ İLKE BELİRLENDİ

Okuma gurubu kurarken beş ilke belirlediklerini söyleyen Güçlü, bunları; bir büyük ideale sahip olma, çalışmayı kararlılıkla yürütme, doğru sözlü olma, hayatı kimseye zarar vermeden yaşama, mensubu oldukları aileyi yükseltme olarak açıkladı. Siyaset olarak ilki 1950 olmak üzere üç defa iktidara geldiklerini söyleyen Güçlü, kalkınma ve ekonomi alanında başarılı olduklarına rağmen kültür alanında bir türlü başarıyı yakalayamadıklarını belirtti. Bu başarısızlığın sebebini de yetişmiş eleman ve ne yapılacağına karar verememek olarak belirten Güçlü, en başarısız olarak göründükleri Milli Eğitim’de kendilerine öz güveni fazla bir nesil yetiştirmiş olmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Tam donanımlı bir adam eksikliği olduğunu söyleyen Güçlü, okuma grupları kurmalarının gayesinin büyük değişimlere imza atmak olmadığını karınca misali hizmet etmek için yola çıktıklarını söyledi.

PROGRAMA İLGİ YOĞUNDU

Programa Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Büyükşehir Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanı Ahmet Köseoğlu, Konya İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Mustafa Çıpan, MEVKA Genel Sekreteri Dr. Ahmet Akman, İçanadolu Gazeteciler Federasyonu Başkanı Adem Alemdar, akademisyenler, gazeteciler, yazarlar ve öğrenciler yoğun ilgi gösterdi. Konuşmanın sonunda Prof. Dr. Sami Güçlü’ye günün anısına verilen plaketi Büyükşehir Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanı Ahmet Köseoğlu ve MEVKA Genel Sekreteri Ahmet Akman birlikte takdim etti.> Yeni Meram >Konya > Sami Güçlü TYB Konya’da konuştu
HABER YORUMLARI