YAZARLAR

Salim Erel, İstanbul’da yaşamını sürdüren

manevi bağını kesmeyen, Konya sevdalısı bir entelektüeldir. Ziraat Mühendisi, Ereğli’nin köklü ailesi Erel’lerden. Bir dönem halkçı Parti’den Konya Milletvekili seçildi. Bu aileden Milletvekili Rasim Erel’i tanıyorum. Anımsatma bakımından 17. dönemde Konya Milletvekilleri,

Anavatan; Abdullah Tenekeci , Abdurrahman Bozkır , Altınok Esen , Kadir Demir , Kemal Or , Nihat Harmancı , Saffet Sert ve Ziya Ercan.

Halkçı Parti; Emin Fahrettin Özdilek , Sabri Irmak ve Salim Erel.

Milliyetçi Demokrasi Partisinden; Vecihi Akın ve Haydar Koyuncu.

Kemal Or, Lisede Edebiyat Öğretmenim; Nihat Harmancı liseden sınıf arkadaşımdı. Yaygın, bölgesel ve yerel basında e-posta ile değerlendirmeler yapmaktadır. Dünya, yurt ve Konya sorunlarıyla ilgilenen, sorulara yanıtlar veren ve kimi sorunlara da çözüm önerileri üreten Sayın Erel’den üç e-mail aldım; biri

Güncelliğini sürdüren Konya basını üstüne;

■ “Doğum tarihi, 1930’lardan geride kalanlar neredeyse bir tesbih dizisi kadar kaldı. Bizler aile terbiyesi ile okul eğitiminin uyumlu ve ilkeli işbirliğinin oluşturduğu bir kültür ortamında yetiştik. Okumak bir ibadet niteliğindeydi. 1930 ve 1940’lı yıllarda Erkek Ortaokul, Konya Lisesi, Kız Öğretmen Okulu, Erkek Sanat Enstitüsü öğrenci çoğunluğunu ilçelerden, kasabalardan, köylerden gelen öğrenciler oluşturuyordu. Taşrada kıt kanaat olanaklarla geçimlerini sağlamaya çalışanlar çocuklarının eğitimi için Konya’ya taşınıyorlardı. Rahmetli Babam Ali Avni Erel 100 civarında öğrencinin velisiydi. Nostaljik anılarımı kısa bir not ile paylaştıktan sonra Konya basın Yaşamı konusundaki güzel bilgilerinize katkıda bulunmak istedim.

1930/1940 yıllarında Konya basını Ekekon, Babalık ve Öğüt gazetelerinden oluşuyordu. CHP tarafından yayınlanan Ekekon’un başyazarı Belediye Başkanlığı ve Halkevi Başkanlığı yapan rahmetli Muhlis Koner’di. Sonra bir süre rahmetli Suat Abanazır başyazar oldu. Babalık gazetesi Babalık sokağında Mazhar Babalık tarafından yayınlanıyordu. Mazhar Babalık öldükten sonra bir süre eşi ve kızları tarafından yayınlandı. Her üç yayın organı da Atatürk ilkelerinin, T.C. Devletine bağlılığın ve çağdaş uygar yaşam kültürünün savunucularıydı.

Salim Erel’ den ikinci e-mail;

■ “Valiler, illerde devleti ve devlet başkanlarını temsil ederler. Ancak bu söylem için de yalnız Atatürk-İnönü döneminin ayrıcalıklı tarih sayfaları oluşturduğunun altını çizmemiz gerekir. Pırıl pırıl, namuslu, dürüst, Atatürk ve T.C. Devletinin ilkelerine yürekten inanmış bu valilerimizi rahmetle anıyoruz.

Adam oğluna boş yere söylememiş,- Makam sahibi olursun ama adam olamazsın, adam!-diye.

Diojen’i hayırla nasıl anmazsınız?

“Cemal Bardakçı, Nizamettin Ataker, Şefik Soyer ve Utku Acun Sizin listenize eklemek istediğim valiler arasındadır.”

Erel’e teşekkür ediyorum saygı duyduğum Konya Valileri arasında bu 4 Valimiz de vardı. Düzeltirken yanlışlıkla silmiş olabilirim.

Cemal Bardakçı, Üniversite yıllarımda kimi gazetecilik derslerime giren İlhan Bardakçının babasıdır. İlhan Bardakçı’nın oğlu yazar Murat Bardakçı lisede okurken Konya’ya gelmiş ve baba evimde bir hafta konuk kalmıştı.

Utku Acun, en çok sevdiğimiz, iletişim kurduğumuz, basın dostu bir devlet adamıydı, gönül dostumuzdu. Otoriteri disiplinli Refik Şefik Soyer’ın kızı Çiğdem Hanımla evlenmiş, siyasetten sonra Yüksek İhtisas Hastanesi Başhekim Yardımcılığı yaparken Konyalı hastalarla yakın ilgilenmiş, dertlerine çare aramış, bir hizmet adamıydı. Amcazadem merhum Dr. Operatör Ali Bülbül’ün Konya Lisesi’nden sınıf arkadaşıydı.

Erel’in 3. e-mail’i eleştiri yüklüdür;

■ “ABD’de, Cumhuriyetçiler Obama’nın kişisel gezisinde devletin parasını ve uçağını kullanmasını eleştirmişler. Ülke krizlerin içinde bulunurken böyle bir davranışı yadırgamışlar!”

Buna ne denir; kıssadan hisse denir!

BİR DAMLA:

Arkada bıraktıklarımızın yüreklerinde yaşamak, ölmemektir.

> Yeni Meram >Yazarlar > SALİM EREL’İN DUYARLILIĞI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.