YAZARLAR

Kadılar Sokağı’nda o genç ve çok güzel, çok zarif bir genç kızdı. Ben küçük kalbimle o güzel yeşil gözlerine, neşeli cıvıl cıvıl haline bakar onun gibi olmayı isterdim. Ama çabuk ayrıldı mahalleden. Güzel bir kızı fazla durdurmadılar.

Saime abla evlendikten sonra da hep sosyal yaşamın içinde oldu.

Yaşarken iz bırakmayı yeğledi.

Derneklerde görev aldı, boş değil, hoş yaşadı.

Örnek alınması gereken kişilerden biridir.

Toplantılarda da bulundu, günler gezmeler yaptı ama araştırmacı kişiliğini hiç kaybetmedi.

Önce Konya yemekleri sonra da bir ilin geçmişini ölümsüzleştirdi.

Büyük bir Çınar Ağacı yakaladı.

Her güzel uğraş gibi çok zorlandı, herkese onlarca telefon açtı, yılmadı.

Evlerine gitti , tek tek dolaştı, dinledi …dinledi…dinledikçe anılar canlandı insanlar geçmişini anımsadı birer birer sevenler buluştu, emekler birleşti yeniden hayat buldu, aramıza karıştı.

Ölümsüzleştiler.

Yitip gitmediler.

Kaybolmadılar.

Her biri şimdi bizlerle beraber evimizde yerlerini aldılar.

Konya’nın Cumhuriyet ‘in ilk yıllarındaki çağdaş erkeklerini, çağdaş hanımlarını, çağdaş yaşamını görmek isterseniz, mutlaka ama mutlaka Saime Yardımcı’nın ‘Konya’da Asırlık Bir Çınar’ kitabını almalı ve okumalısınız.

Yaptığı çalışmalarla çeşitli ödüller alan, UNESCO tarafından da ödüle değer bulunan, ODTÜ’ne konferans için davet alan Saime Yardımcı’nın gençlere örnek olmasını diliyorum. Yaşamın ancak geride iz bırakan çalışmalarla süslendiği zaman değer kazanacağını herkesin bilmesi gerekir.

Türk Anneler Derneği Konya Şubesi Başkanlığı,

KAGİDER başkanı

KİKAD kurucu başkanı

Uluslararası İş ve Meslek Sahibi Kadınlar Federasyonu Unesko Balkan ülkeleri Kadın ve Barış Merkezi çalışmalarından dolayı Sayın Saime Yardımcı’yı ödüllendirdi.

Dolu dolu geçen bu yaşam dilerim gençlere örnek olur.

Atatürk Cumhuriyeti’nin çalışkan, laik, çağdaş kadınları dilerim genç kızlarımıza örnek olur.

> Yeni Meram >Yazarlar > SAİME YARDIMCI’YA TEŞEKKÜRLER
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.