Torku Jelifest

Sağlıkta öze dönüş başlıyor! Devletten ‘geleneksel’ ve ‘tamamlayıcı’ tıp hamlesi

  • Giriş Tarihi: 16.04.2019 16:10
  • Güncelleme Tarihi: 16:10
Sağlıkta öze dönüş başlıyor! Devletten ‘geleneksel’ ve ‘tamamlayıcı’ tıp hamlesi

“Yurt dışına bağımlılık” konusunda üst sıralarda yer alan sağlık sektörü, devletin attığı adımlarla yerli ve milli yöntemlere kavuşacak. Yeni çalışmalarla geleneksel tıp, mevcut sağlık sistemine entegre edilecek.

Mutlu Akü

Kimyasal ilaç ve tıbbi yöntemler nedeniyle yurt dışına bağımlılığın en yoğun olduğu sektörlerden biri haline gelen Sağlık sektörü, devletin attığı yeni adımlarla yerli ve milli yöntemlere kavuşacak. Cumhurbaşkanlığı himayesinde Sağlık Bakanlığı tarafından 24-27 Nisan tarihlerinde 2. Uluslararası Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Kongresi ve Fuarı düzenlenecek.

Çalışmalarıyla tanınmış yüzlerce bilim adamı katılıyor

“Kronik Hastalıklarda Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları” temasının kullanılacağı Uluslararası Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Kongresi’ne, dünya çapında geleneksel tıp çalışmalarıyla tanınan yüzlerce isim katılacak. Yurtdışından 9 sağlık bakanı, 5 sağlık bakan yardımcısı ve müsteşarı, 5 genel müdür, 18 ülkeden 48 yabancı konuşmacı, toplam 21 ülkeden 40 yetkilinin yer aldığı 2 bin katılımcı ile gerçekleştirilecek kogrede, geleneksel tıbbın potansiyeline odaklanılacak.

Geleneksel tıp mevcut sağlık sistemine entegre edilecek

Çağımızın en önemli sağlık tehdidi haline gelen kronik hastalıklarla mücadelede, modern tıbbi yöntemlerin önleyici ve tamamlayıcı tedavilerle desteklenmesi gerektiğine ilişkin görüşler giderek yaygınlaşırken, ilaç ve tıbbi cihaz bağımlılığının yüksek olduğu ülkelerden biri olan Türkiye’nin bağımlılığı azaltma noktasındaki çabaları kamuoyu tarafından yoğun şekilde destekleniyor. Yeniakit.com.tr’nin Sağlık Bakanlığı yetkililerinden edindiği bilgilere göre; tıpta yerlileştirme çalışmaları kapsamında geleneksel ve tamamlayıcı tıbbi tedavi yöntemleri en kısa sürede mevcut sağlık sistemine entegre edilecek.


ETİKETLER

> Yeni Meram >Genel > Sağlıkta öze dönüş başlıyor! Devletten ‘geleneksel’ ve ‘tamamlayıcı’ tıp hamlesi
HABER YORUMLARI