Torku Jelifest

Sağlık Bakanlığı yoğun bakım genelgesi yayımlandı

  • Giriş Tarihi: 9.07.2019 9:55
  • Güncelleme Tarihi: 9:55
Sağlık Bakanlığı yoğun bakım genelgesi yayımlandı

Sağlık Bakanlığı tarafından yoğun bakım hasta ziyareti uygulaması hakkında 81 ile genelge gönderildi. Bu genelgeye göre artık yoğun bakım ünitelerinde hasta ziyareti yapılabilecek.

Mutlu Akü

Sağlık Bakanlığı tarafından 81 ile gönderilen genelge şu şekilde;

Vatandaşlarımızın yoğun bakım servislerinde yatan yakınlarını ziyaret edebilmeleri için gerekli esasları belirleyerek 81 il müdürlüğümüze gönderdik. Yoğun bakımda tedavi gören hastalar, hastane yönetiminin ve sorumlu hekimin belirleyeceği koşullar çerçevesinde ziyaret edilebilecek.

Genelgede belirlediğimiz esaslara göre; yeni doğan dâhil, tüm yoğun bakım servislerine hasta ziyaretçisi kabul edilebilir. Ancak hastanın sağlık durumu dikkate alınarak, hekim tarafından ziyaret kısıtlaması getirilebilir. Hekimlerimizin birinci önceliğinin, hastanın zarar görmemesi olduğu unutulmamalıdır. Bu sebeple hekimin ilgili hasta veya yoğun bakımdaki diğer hastalar için bir sakınca gördüğü durumlarda ziyaret için ısrar edilmemelidir.

Hasta ziyaretleri 24 saat esaslı olabileceği gibi, ziyaret saati uygulaması servisten servise değişebilir. Sağlık personelinin hasta yakınına, hastanın durumuna dair gerekli bilgilendirmeyi yapması gerekmektedir. Ziyaretçiler yoğun bakım servislerine, görevli sağlık personelinin refakatinde, başta el hijyeni olmak üzere gerekli görülen tedbirlere riayet ederek alınmalıdır. Ziyaret diğer hastaları rahatsız etmeyecek şekilde ve mahremiyetlerine dikkat edilerek yapılmalı; makul ve mümkün olan en kısa sürede sonlandırılmalıdır. Ziyaretçi kendi hastası dışında başka hastaya ve hasta bakım malzemelerine temas etmemelidir.

Toplumda bulaşıcı hastalık sıklığında artış olduğu durumlarda, hastane idaresi tarafından ziyaretçi kısıtlaması yapılabilir. Tekrar hatırlatmak gerekirse; ziyaretler sırasında hastane yönetimlerinin belirlediği hijyen kurallarına uyulması, hastalarımızın sağlığı açısından oldukça önemlidir.

Vatandaşlarımıza sağlıklı günler, tüm hastalarımıza şifalar dilerim.


ETİKETLER

> Yeni Meram >Genel > Sağlık Bakanlığı yoğun bakım genelgesi yayımlandı
HABER YORUMLARI