Torku Jelifest

Sağlık Bakanı Koca: Mutasyonun Türkiye’deki oranı şu anda yüzde 75’lere ulaştı

  • Giriş Tarihi: 30.03.2021 16:46
  • Güncelleme Tarihi: 16:47
Sağlık Bakanı Koca: Mutasyonun Türkiye’deki oranı şu anda yüzde 75’lere ulaştı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Mutasyon her geçen gün artıyor. Mutasyonun Türkiye'deki oranı şu anda yüzde 75'lere ulaştı." dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, mutant virüs ile ilgili yaptığı açıklamada, “Mutasyon her geçen gün artıyor. Şu an mutasyonun Türkiye’deki oranı yüzde 75’lere ulaştı. Kimi illerimizde yüzde 55 oranında ama yüzde 95 olan illerimizde var.” dedi. Bakan Koca, Ramazan ayında teravih namazı kılınıp kılınmayacağına dair soruya da çok net bir yanıt verdi. İşte Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın son dakika açıklamalarından öne çıkanlar…
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, TBMM’de gazetecilerin salgın gündemiyle ilgili sorularına cevap verdi. Bakan Koca, mutant virüsün ülke genelinde çok hızlı bir şekilde yayıldığını ifade eden Bakan Koca, “Mutasyon her geçen gün artıyor. Şu an mutasyonun Türkiye’deki oranı yüzde 75’lere ulaştı. Kimi illerimizde yüzde 55 oranında ama yüzde 95 olan illerimizde var.” dedi.

Bakan Koca, teravih namazının da camilerde alınacak tedbirlerle kılınacağını açıkladı. İşte Bakan Koca’nın koronavirüs salgını ile ilgili son dakika açıklamalarından öne çıkanlar…

MUTASYON AÇIKLAMASI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İngiltere, Güney Afrika, Brezilya gibi mutasyonlu virüslerin Türkiye’deki yayılım hızına değindi. Bakan Koca, İngiliz varyantının Türkiye’de daha sık görüldüğünü ifade etti. Bakan Koca, “Şu an mutasyonun Türkiye’deki oranı yüzde 75’lere ulaştı. Kimi illerimizde yüzde 55 oranında ama yüzde 95 olan illerimiz de var. Türkiye’nin bütün illerinde mutasyon var. Ortalama yüzde 75. Ağırlıklı İngiliz mutantı söz konusu ve var olan virüsün yerine artık İngiliz mutantı almaya başladı, bu varyantın en önemli özelliği bulaştırıcılığının çok yüksek olması.” ifadelerini kullandı.

RAMAZAN AYINDA TERAVİH NAMAZI KILINACAK MI?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yaklaşan Ramazan ayında teravih namazlarının tedbirlerle kılınabileceğini ifade etti.

Koca, şöyle konuştu:

Teravih namazları yasak olmayacak ama özellikle bu noktada hassasiyet gösterilerek tedbirler alınarak kılınmaya devam edilecek. Sayın Diyanet İşleri Başkanımızın da bu konuyla ilgili zaten açıklamaları olacak ama toplu organizasyonlar iftar ve sahur gibi dün Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı şekliyle yasaklandı.


ETİKETLER

> Yeni Meram >Sağlık > Sağlık Bakanı Koca: Mutasyonun Türkiye’deki oranı şu anda yüzde 75’lere ulaştı
HABER YORUMLARI