YAZARLAR

■ Kötü olaylar, kötü nedenlerden doğar.

***

12 Haziran seçimlerine giderken olağanüstü günler yaşıyoruz. Liderlerin üslûpları giderek sertleşiyor ve siyaset adeta bir çamur güreşine dönüşüyor. Öncelikle liderleri hiçbir ayırım gözetmeden sağduyulu olmaya çağırıyoruz. Toz-duman ortamda tablo apaydınlık olmalı, iyi ve olumlu işlerin üstü örtülmemelidir.

Siyasetteki dil kirliliğinin dışında tahrik edici kimi olaylar da gerilimin tuzu biberi oluyor. Örneğin, Başbakan Erdoğan’ın Kastamonu mitingi sonrası korumaların Ilgaz Dağı eteklerinde uğradığı menfur saldırı ve genç polis memuru Recep Şahin’in şehit olması, bir başka polisin de yaralanması.

Sonra Diyarbakır’da toplanan Demokratik Toplum Kongresi’nin sonuç bildirgesi içeriği gerilimi körükleyici niteliktedir.

Bildirgede, seçime girmeme dahil birçok seçeneğin gündemine alındığına vurgu yapılırken, sözcüler ülkenin bölünmesine ilişkin sözler ederken, üstelik tehdit edici

kalkışmalarda da bulunmaktadırlar.

Bir TV kanalında eski Milli Eğitim Bakanı,

AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik önemli bir noktaya parmak basıyordu;

Bölge halkının yaygın taleplerinden Kürtçe eğitim hariç hepsini gerçekleştirdik, öğretim zaten serbest!”

Sayın Çelik’in ifadesini şöyle yorumlamak da olanaklıdır; gerekeni yaptık, daha bizden ne istiyorlar? Kanımızca gerilimin tırmanması, önemli ölçüde öngörüsüzlükten, günü kurtarmaktan kaynaklanmaktadır.

Bir Atatürk ya da İsmet İnönü olsaydı hiç böyle çıkmaz sokaklara girer miydik?

Tarihten bir sayfa çevirelim;

■ İsmet Paşa, 1926’da İngiltere ’nin Irak Komiseri Henry Dobb’a Doğu ve Güney Doğu sınırlarının çizilmesi üzerine demişti ki;

“Sınırların bu şekilde çizilmesiyle Kürt sorunu patlak verecek ve Türkiye sonsuza değin bu sorunla yaşayacak!”

Devlet adamı, öngörü zengini olmalı, geleceği bugünden görebilmelidir. İsmet Paşa öngörülü, donanımlı ve yarını bugünden görme niteliğine sahip bulunduğunu kanıtlamıştır. İnönü’nün Devlet Adamı olma niteliğini pekiştiren daha nice karar ve davranışları var. Sıkıntıların öngörüsüzlük ve sığ görüşlülükten kaynaklandığı kuşkusuzdur.

Başbakan ve AKP lideri Sayın Erdoğan, çıraklık ve kalfalıklarını 1. ve 2. iktidar dönemlerinde tamamladıklarını, 3. kez iktidara geldiklerinde ustalıklarını sergileyecekleri ve de hizmet edeceklerini dile getirmektedir.

Martin Lipset diyor ki;

■ İktidarların 3.dönemleri genelde sıkıntılı olur!

Sultan Aziz, saltanat kayığı ile yaptığı bir Boğaz gezisinden sonra, cuma namazını kılmak için yeşillikler arasındaki Emirgân Camii’ne gitti. Söyleşileriyle Sultan Aziz’e dost olan güzel sesli Kazasker Mustafa İzzeddin Efendi nasıl olmuşsa sultanın dostluğunu yitirmişti. Buna çok üzülen İzzeddin Efendi, kendini dervişliğe vererek, camilerde Kur’an ve hutbe okuyarak vakit geçiriyordu. O gün de Emirgan Camii’nde güzel ve davudî sesi ile Kur’an okuyordu. Padişah yabancısı olmadığı ve özlediği bu okuyuşu içtenlikle dinledi. Okuma bitince yanına çağırdı;

-İzzet bu ne hal?

İzzeddin Efendi iki elini açıp dervişlere özgü biçimde eğilerek yanıt verdi;

-Efendimin hiddeti, derviş etti İzzeti!

Şiddetle bir yere varılmaz. Başbakan Sayın Erdoğan’ın vurguladığı gibi vatan toprakları boş değildir. Olağanüstü günlerde sağduyulu olmalıyız. Sağduyu, daha çok sağduyu!

BİR DAMLA:

Sultan Aziz dönemi teşrifatçısı Kamil Bey’in Avrupa’ya okumaya giden oğlu eğitim sonrası yurda dönmüştü. Kâmil Bey oğlunu yanına alıp takdim için Âli Paşa’ya götürdü;

Oğlumuz, sayenizde birkaç dil öğrendi. Vaktiyle bizi kimse teşvik etmemişti. Aksine yabancı dil öğrenmemize engel olurlardı,

Âli Paşa taşı gediğine koymakta gecikmedi:

-Türkçe öğrenmenize kim engel oldu?

> Yeni Meram >Yazarlar > SAĞDUYU ÇAĞRISI!
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.