YAZARLAR

Dünkü yazımızda değinmiştik:

Gündem değiştirme konusunda uluslararası yarışma düzenlense, mutlaka dünya şampiyonu biz oluruz!

Sabahtan akşama, akşamdan sabaha dek gündem değiştirmede ustayız. Dahası günde bir değil, çok gündem değiştirir, dikkatleri “fır-döndü” yaparız.

Gündemine damgasını vuran Dersim Olayları ve Sultan Abdülmecit’i anma toplantısından sonra şimdi sırada olan;

Guinness Dünya Rekorları kitabına giren; Sabiha Gökçen!

Sabiha Gökçen 1913 yılında Bursa’da doğdu. Dünyanın ilk kadın savaş pilotu olan Sabiha’yı, Atatürk 1925’te manevi evlat edinerek kendisine “Gökçen” soyadını verdi. Çankaya İlkokulu ve İstanbul Üsküdar Kız Koleji’nde öğrenim gördü ve 1935’te Türk Hava Kurumu’nun Türk Kuşu Sivil Havacılık Okulu’na girdi. Ankara’da yüksek planörcülük brövelerini alan Gökçen, 7 erkek öğrenciyle birlikte Kırım, Rusya’ya gönderilerek yüksek planörcülük eğitimini tamamladı. 1936’da Eskişehir Askeri Hava Okulu’nda eğitim sonrası askeri pilot oldu. Eskişehir’deki

I. Tayyare Alayı’nda bir süre staj yaptı, avcı ve bombardıman uçaklarıyla uçtu. 1937’deki Trakya ve Ege manevralarıyla Dersim Harekâtı’na katıldı. 1938’de Balkan devletlerinin davetlisi olarak, uçağıyla Balkan turu yapan Gökçen, THK Türkkuşu’na başöğretmen olarak atandı ve1955’e kadar görevini başarıyla sürdürdü. Yaşam boyunca toplam 22 hafif bombardıman ve akrobatik uçakla uçtu. Sabiha Gökçen, 22 Mart 2001 tarihinde doğum gününden bir gün sonra 88 yaşında yaşama veda etti.

***

Guinness Dünya Rekorları 2012 kitabında Sabiha Gökçen de yer aldı;

■ Avcı ve bombardıman uçaklarıyla uçan, savaşçı kadınlar arasında Atatürk’ün manevi kızı olan, Sabiha Gökçen Eskişehir’de 1936’da Askeri Havacılık Akademisinde eğitim gördü, avcı ve bombardıman uçaklarıyla uçtu, dünyanın ilk kadın savaş pilotu oldu”

Madem söz Guinness Dünya Rekorları 2012 kitabından açıldı, kitapta yer alan diğer rekorlarımızdan da satırbaşı verelim;

■ Türkiye’nin ekmek tüketimi rekoru bu yıl da korundu. Rekor kitapta, “Kişi başına en büyük ekmek tüketicileri, yılda 440 lb , yani vücut ağırlıklarının üç katından fazla ekmek yiyen Türkler” şeklinde geçti.
■ Kitapta, üç okyanusu birden sandalla aşan, dünyanın en çabuk golünü atan, en büyük omletini yapan, en hızlı vitrin mankenini giydiren, en fazla kiremit kıran Türkler de yer alıyor.
■ Dünyanın en eski köprüsü ve en eski mikrop fosili -55 milyon yıllık-Türkiye’ de bulunduğu işaret edilirken en çok yaşayan imparatorluğun ve ilk at yarışının yapıldığı yer olarak da Anadolu gösteriliyor.

***

Başbakan’la arası az şekerli olan Gazeteci-Milletvekili eski HADEPli Mehmet Metiner, yakınlaşmak için elinden geleni yapıyor, ancak nafile. Sayın Başbakanımız çok zekidir. Geçmişte aleyhinde söz eden ve sonradan bu sözleri açığa çıkan Mehmet Metiner’e soğuk durduğu besbelli. Metiner, en son Sayın Erdoğan’a şirin görünmek için İstanbul

Sabiha Gökçen Hava Alanı’nın adının değiştirilmesini öneriyor. Adını “Hrant Dink” olarak değiştirilmesini isteyenler de var. Ancak Sayın Başbakan iki oyununa da gelmedi ve Metiner’e bir ders daha verdi;
“ Artık sen de bu işe karışma!

Bu, otur oturduğun yerde demektir.

Metiner, HADEP’te 1994-2000 ve 1999-2000 döneminde yönetici olarak çalıştı.

Hrant Dink önerisine gelince; Başbakan yanıt vermeye değer bile görmedi.

BİR DAMLA:

■ Ey kahraman Türk kadını, sen yerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın.

> Yeni Meram >Yazarlar > SABİHA GÖKÇEN, GUİNNESS REKORLAR KİTABI VE METİNER
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.