Torku Jelifest

Saadet Partisi Genel Başkanı Kamalak, Eskişehir’de

  • Giriş Tarihi: 21.12.2014 15:27
  • Güncelleme Tarihi: 15:27
Saadet Partisi Genel Başkanı Kamalak, Eskişehir’de

Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak, “Osmanlıca’nın okunması konusunda ilk talep sahibiyiz, seçmeli ders olmasını destekliyoruz” dedi.

Kamalak, partisinin “5. Olağan Eskişehir İl Kongresi”ne katılmak üzere geldiği kentteki bir otelde basın mensuplarının sorularını cevapladı.

Osmanlıca’nın seçmeli ders olması fikrinin Saadet Partisi’ne ait olduğunu savunan Kamalak, “2011 seçimlerinden önce ‘iktidara geldiğimizde Osmanlıca’yı seçmeli ders olarak okutacağız’ dedik. Çünkü dünyada dedesinin mezar taşını okuyamayan tek millet Türk milletidir” diye konuştu.

Çanakkale’de resmi kayıtlara göre 250 bin, resmi olmayan kayıtlara göre de 452 bin şehit mezarı olduğunu belirten Kamalak, şöyle konuştu:

“O şehitlerimizin mezar taşlarını okuyamıyoruz. Ama katilerinin mezar taşını okuyabiliyoruz. Bu kabul edilemez bir durumdur. Osmanlıca, bizim hazinemize açılan yoldur. 6 asırlık bir divan edebiyatını düşünün, bize kapalı. Yani orada fikri bakımından, düşüncü açısından gerçekten çok değerli hazine var. Atatürk’ün nutkunu kaç üniversite mezunu anlayabilir? Osmanlıca bizim dilimiz. Tarihinden kopan bir milletin kendi varlığını sürdürmesi mümkün değil. Fuzuli’yi falan bir kenara bırakalım, Atatürk’ü kendi dilinde anlayabiliyor muyuz? Anlayamıyoruz. Osmanlıca’nın okunması konusunda ilk talep sahibiyiz, seçmeli ders olmasını destekliyoruz.”

İstanbul merkezli “paralel yapı” operasyonuna ilişkin soruları da cevaplayan Kamalak, “Operasyonu haksız buluyorum, tasvip etmiyorum, doğru bulmuyorum. Fethullah hocanında hükümeti devirmek isteyen bir terör örgütünün lideri olduğu kanaatinde değilim” dedi.

“Paralel” kavramı kullanılmadan önce gündemde dershanelerin kapatılması konusunun olduğunu ifade eden Kamalak, daha önceki açıklamalarında “dershaneleri kapatmanız yanlıştır” dediğini hatırlatarak, bugün de aynı kanaatte olduğunu dile getirdi.

Bir gazetecinin “Sizce ABD Fethullah Gülen’i teslim eder mi?” sorusu üzerine ise Kamalak, “Bunu Amerika’ya sorun” şeklinde cevap verdi.> Yeni Meram >Türkiye > Saadet Partisi Genel Başkanı Kamalak, Eskişehir’de
HABER YORUMLARI