YAZARLAR

***

“EN kötü barış, en haklı savaştan daha iyidir.”

***

BUGÜN “Berat Kandili”… Berat; borçtan kurtulma, temize çıkıp aklanma, ceza veya sorumluluktan kurtulma anlamlarına gelir. Berat Kandili; Allah’ın ekstra rahmet, lütuf ve mağfiretiyle tecelli ederek, kullarına bağışlanma, kapılarını ardına kadar araladığı, günahlarını affettiği, ibadetlerini kat kat fazla ödüllendirdiği bir zaman dilimidir. Kutlu olsun.

***

BUGÜN: Bağımsızlık Günü’dür, zira Amerikan Kongresi Britanya ’dan bağımsızlığını ilan etmişti… Irak Süleymaniye’de Amerikalı askerler, askerlerimizin başına çuval geçirmişti. Bunlar aynı gün iki yaşanan önemli hadiselerdi. Tesadüf müydü, bilemiyoruz. Hatırlatalım istedik!

***

BAŞLIĞIMIZI merak mı ettiniz?

Cevaplayalım: Silah ve Su…

Dünyanın geleceğini ilgilendiriyor.

Ve bugünümüzü ikisine ayıralım:

Araştırma şirketlerinden ANAR, anket düzenlemiş. Anket; Adana, Ankara, Antalya , Bursa, Diyarbakır, Manisa, Erzurum, Gaziantep,İstanbul , İzmir , Kayseri, Kırklareli, Konya, İçel, Samsun, Zonguldak, Denizli ve Malatya’da bin 500 kişiyle görüşülerek hazırlanmış.

Ankette, Türkiye’nin siyasi ve diplomatik girişimlerine devam etmesini destekleyenlerin oranı yüzde 15.9 olarak açıklanmış. Doğrudan müdahaleye karşı olanların oranı yüzde 56.2’lik bir çoğunluğu oluşturmuş.

“Suriye içinde Türk askerinin korunmasında güvenlikli bölge oluşturulmalı” diyenler yüzde 15.4’lük oranda kalırken, muhaliflere silahlı destek verilmesini isteyenler yüzde 7.9 ile en küçük paya sahip olmuş.

Bu noktada nefeslenelim:

K. Irak hükümeti, Kandil’de petrol arıyor.

Suriye, ordusunu Halep’e yığıyor….

Ve Rusya, İran, Çin’den silahlanıyor.

ABD ise muhaliflere silah dağıtıyor.

İddialara göre, muhalif kanada Türkiye de silah desteğinde bulunuyor.

Amerika diyor ki, “Halep, Türkiye için kırmızı çizgi olabilir.” Pekii, bu ne anlama gelir?

“Türkler Suriye’ye girebilir!”

Oysa bir Mehmetçiğin annesi haykırmıştı:

“Evladımı Suriye’ye göndermem!”

Bilim adamı değilim, Savaş ve Tarih Uzmanı da… Ancak, Hayat Üniversitesi “Acılar Bölümü”nü bitirmiş, Yüksek Lisansını “Çileler Bölümü”nde tamamlamakta olan birisi olarak ve de dünyanın en çok makam arabası bulunan bir ülkenin evladı sıfatıyla anlatmak istiyorum:

Türkiye’nin Suriye’ye müdahalesi demek, 3. Dünya Savaşı’nın çıkması ya da en iyimser şekliyle Ortadoğu’da bir savaşın kıvılcımını çakmak demek. Bir başka deyişle; Amerika, İngiltere ve NATO ülkesi üyeleri ile Suriye, Rusya, Çin ve İran karşı karşıya gelecek, 22 İslam ülkesinin sınırları değiştirilecek, BOP gerçekleştirilecek.

Dolayısıyla Türkiye de parçalanacak.

Var mı bir babayiğit bunu göze alacak?

*

SU SAVAŞLARI…

Eğer işler yolunda gider hiç bir ülke böyle bir çılgınlığa imza atmazsa yeni bir savaş 2050 yılında zorunlu olarak çıkacak.

Biz değil uzmanlar söylüyor.

Pekiii, uzmanlar bakın ne diyor:

“Çünkü, 2025 yılında dünyanın 3’te ikisi ‘kullanılabilir su’suz kalacak. Çünkü bugün bir litre atık su, 8 litre temiz suyu kirletebiliyor ve kanser dahil her türlü hastalığa yol açıyor. Çünkü 2050 yılında petrolün yerini su alacak.”

Bu tablo ortada iken; bırakın ülkemizdeki Petrol, Bor, Doğalgaz yataklarını tüm dünyanın gözdesi, su nedeniyle biz olacağız.

Onun için dikkatler üzerimizde.

Onun için ülkemize çullanıyorlar.

Oysa en azından Manavgat çayına bakın.

Gürül-gürül, 365 gün denize akıyor.

Biz tarla sulayıp araçlarımızıyıkarken…

Çaylar, Nehirler de denizlere dökülüyor.

Onlar akıp giderken Türkler bakıyor.

Biz değil, “Gevurlar” böyle diyor.

Ne yapalım yani, depolayalım mı!

Depolanamayacağına göre, kaderimizle baş başa oturup bekleyelim.

Başka çaremiz mi var?

Gerçek; başımızı iki “S”den biri yiyecek!

> Yeni Meram >Yazarlar > S.S.
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.