Torku Jelifest

‘Rusya’nın saldırıları DAEŞ’ten ziyade muhalifleri hedef alıyor’

  • Giriş Tarihi: 6.11.2015 23:50
  • Güncelleme Tarihi: 23:50
‘Rusya’nın saldırıları DAEŞ’ten ziyade muhalifleri hedef alıyor’

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Rusya'nın Suriye'deki saldırılarının DAEŞ'ten ziyade ılımlı muhalifleri hedef aldığını belirterek, bunun herkese açık bir meydan okuma olduğunu ifade etti.

Mutlu Akü

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Rusya’nın Suriye’deki saldırılarının DAEŞ’ten ziyade ılımlı muhalifleri hedef aldığını belirterek, bunun herkese açık bir meydan okuma olduğunu ifade etti.

Kalın, El Cezire televizyonunda yayınlanan bir programda, Türkiye ve bölge gündemini değerlendirdi.

1 Kasım genel seçim sonuçlarına değinen Kalın, ortaya çıkan siyasi tablonun pekçok gözlemciyi şaşırttığını ancak Türkiye’nin siyasi durumunu ve toplumu derinlemesine tahlil edenler için sonuçların sürpriz olmadığını ifade etti.

Yeni anayasa çalışmaları

Kalın, Türkiye’deki yeni anayasa tartışmalarına da değinerek, “Bu, yeni bir tartışma değil. Mevcut anayasanın değişmesine ilişkin bir ihtiyaç olduğu aşikar. Çünkü bu anayasa 1980 darbesi sonrasında oluşturuldu. Türk halkının önceliği artık değişmiştir” dedi.

Kalın, yeni anayasanın şimdiki gibi parlamenter sistemi mi yoksa başkanlık sistemi mi olacağına ilişkin soruya, bunu ülkenin öncelikleri ve ihtiyaçlarının belirleyeceğini söyledi. Türkiye’nin başka ülkelerin tecrübelerini kopyalamak zorunda olmadığını kaydeden Kalın, hukukun üstünlüğüne dayanan çoğulcu ve demokratik kurallar olması kaydıyla yönetimine ilişkin hususlara kendilerinin karar verebileceğini dile getirdi.

Suriye krizi

Kalın, Suriye’deki savaşın artık bölgesel bir mesele olmadığını, bölgedeki tüm ülkeleri etkileyen uluslararası bir mesele halini aldığını belirtti.

Geçmişte Türkye’nin Beşşar Esed ile ilişkileri olduğunu ve Arap Baharı dalgası başladığında kendisine halkını dinlemesi ve meşru taleplerini yerine getirmesini tavsiye ettiklerini anımsatan Kalın, Rusya’nın Suriye’ye müdahalesinin işleri değiştirdiğini ve meseleyi daha zorlaştırdığını vurguladı.

Rusya’nın Suriye’deki askeri varlığının nedeninin DAEŞ’e karşı mücadele olması halinde bunun Türkiye için sorun arz etmeyeceğini kaydeden Kalın, ancak şu ana kadar ki Rus saldırılarının büyük ölçüde Suriye’deki ılımlı muhalefete odaklandığını, bunun da herkese meydan okumak anlamına geldiğini belirtti. Kalın, Türkiye’nin krizin tırmanmasından yana değil, söndürülmesinden yana olduğunu kaydetti.> Yeni Meram >Politika > ‘Rusya’nın saldırıları DAEŞ’ten ziyade muhalifleri hedef alıyor’
HABER YORUMLARI