YAZARLAR

Konya’nın ilçesi Doğanhisar’ın köyünden.

İş ve aş bulmak için Konya’ ya gelmişler.

Küçücük ama mutlu bir dünya kurmuş eşi ve çocuğu ile.

O her türlü gelişmişlikten uzak kurduğu dünyada, onu mutlu eden, hayata sımsıkı sarılmasını sağlayan, gözünden ışığı eksik etmeyen, yüreğinden sevgiyi azalmayıp, aksine çoğaltan bir uğraşı var.

Eşinin görevi nedeniyle bulunduğu sanayi bölgesindeki tüm başıboş canlılara o bakıyor.

Yüreğinin tüm gücüyle bakıyor,

Sevgiyle bakıyor,

Yaradanına olan bağlılıkla bakıyor.

Onlarda gördüğü sadakati,

Onlarda gördüğü sabrı, hoşgörüyü, yaşayabilmek için gösterdikleri o inanılmaz gücü anlayabilmek için o canlılara bakıyor.

Bulunduğu ortamda yazın bir damla su yok. Ama o boş pet şişeleri kesmiş, boş teneke kutuları toplamış, ne kadar su taşıma kabı varsa hepsini sıralamış, omzunda bu kaplarla, sıcakta ve soğukta tüm çevreye yerleştirdiği kaplara su taşıyor.

Doğum yapmış, yavrularına sığınmak için toprağı eşerek, derine yuva yapmış anne köpeklere yem, ekmek taşıyor. Bu hayvanların üzerine toprağa beyaz bayraklar asmış. Hafriyat molozları toprağı dökülüp, hayvanlar ölmesin diye. Tüm kamyonları koşup uyarıyor ve toprağın altına yuva yapan köpekleri ve yavrularını koruyor.

Kendisinin tavuk, horoz ve kedi ve iki de köpeği var. Ama o hem eşine, hem çocuğuna, hem de bu sahipsiz canlara yetişmeye çalışıyor.

Lokmasını paylaşıyor onlarla.

Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Daire Başkanlığı hem baktığı hayvanların kuduz, parazit aşıları hem de beslenmelerine derneğin aracılığı ile yardımcı oldu.

Bu kadın, onlarca canı yaşatabilmek için azıcık kazancını bu zavallı Tanrı emaneti canlarla paylaştı.

Bir de pasta, börek peşinde, sohbetlerinde markalı giysiler, çantalar, ayakkabılar, çocukları için, her şeyin, kalemin bile en gösterişlisi peşinde koşan, yalnızca kendileri için yaşayan, kurbandan kurbana açları düşünen ben eksenli yaşayan, Cumhuriyet’in tüm nimetlerinden yararlanıp, ama Cumhuriyet’e bile entellik uğruna sahip çıkmayan, bencilce yaşam süren bir kesimi seyrettikçe…

Diyorum ki! Tanrı, tüm nimetleri belki de bu gizli Rukiye Bağcıları çok sevdiği için, onları bizlere örnek olsun diye yaratıp, onun gibiler hatırına bize onlarca güzel şeyi hâlâ sunuyor ve nimetini esirgemiyor bizlerden.

> Yeni Meram >Yazarlar > RUKİYE BAĞCI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.