Torku Jelifest

Robot garsonlar iş başında

  • Giriş Tarihi: 28.03.2015 10:00
  • Güncelleme Tarihi: 16:17
Robot garsonlar iş başında

Kahvenizi ya da çayınızı robotun elinden içmek ister misiniz? Sürekli değişen ve gelişen teknoloji, iş yaşamında olduğu gibi günlük hayatta da yeni olanaklar sunuyor. Yazılım firması AKINSOFT, ADA isminde yeni bir robot geliştirdi. ADA, kafede müşterilere hizmet ediyor, garsonluk yapıyor.

DÜŞÜNEBİLİYOR, YORUMLAYABİLİYOR

Konya’da faaliyet gösteren yazılım firması AKINSOFT, daha önce geliştirdiği Akıncı-1 ve Akıncı-2’den sonra şimdi de ADA ismini verdiği garson robotlar geliştirdi. Meram ilçesindeki bir kafenin açılışıyla garson robotlar da müşterilere hizmet etmeye başladı. Müşterilere isteklerini soran ve mutfaktan aldığı siparişleri masalara servis edebilen garson robot ADA, vatandaşlarla diyaloğa girebilme özelliğine de sahip. AKINSOFT Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Akın, ADA’nın insansı bir robot olduğunu söyledi. AKINSOFT’un, 1995 yılında küçük bir şirket olarak kurulduğunu ve kurulduğu günlerde vizyonunu belirlediğini belirten Akın, hedefleri arasında robotik teknolojiler konusunda Ar-Ge faaliyetlerini başlatmak ve robotların seri üretimini yapmak da olduğunu kaydetti. Bu hedef için AKINSOFT ailesinin 2009 yılında hazır hale geldiğini ifade eden Akın, “Konya’da robotik laboratuarlarımızı kurduk. 6 yıllık bir çalışmayla farklı tiplerde protetifler üretmeye başladık. Bunların önde gelenleri Akıncı 1, Akıncı 2 ve Akıncı 3 insansı robotlarıydı. Aynı zamanda PNCR 1 ve PNCR 2 tarım robotları da var. Akıncı serisi insansı robotlar, düşünebiliyor, yorumlayabiliyor, hissedebiliyor, insanları algılayabiliyor ve sizinle iletişime girebiliyor. Tarım robotu ise bir patentli ürün olup bugün bölgemizin endüstriyel bitkisi olan pancar ekiminde verim yüzde 80’lerde iken standart ekim metodlarında verimi yüzde 95’e kadar yükseltti. Şu anda seri üretime hazır olan bir robottur” dedi.

SERİ ÜRETİME GEÇİLECEK

AKINSOFT’un, kendi sermayesiyle robotik laboratuarlar kurduğunu ve bugüne kadar hiçbir sermaye desteği almadan Türk mühendislerinin özgün ve özverili çalışmalarıyla bu noktaya geldiğini anlatan Özgür Akın; “Yeni robotun ismini ADA koyduk. ADA, kahve ikram edebiliyor, servis yapabiliyor. Diğer robotlarımızla birlikte ADA’nın da seri üretimine geçmeyi düşünüyoruz. 2015 yılında Konya’da kuracağımız robot fabrikalarında seri üretimi yapacağız. Artık yüksek teknoloji Çin’de, Japonya’da Amerika’da aranmayacak. Konya’da aranacak. Robotların çoğalmasıyla iş sahaları daralıyor gibi görülebilir ama insanları işsiz bırakan ileri teknoloji değil, yönetim anlayışıdır. İleri teknoloji, bize hizmet etmeye devam edecek. Yüksek teknolojiye gereken önemi vermeyen milletler kendi ülkelerinde özgür olduklarını sanarak köle olmaya mahkûmdur” diye konuştu. Adem SERİN> Yeni Meram >Konya > Robot garsonlar iş başında
HABER YORUMLARI