Ruşeym Torku

Ribat’ın 25’inci Yardım TIR’ı Yola Çıktı

  • Giriş Tarihi: 25.01.2014 10:55
  • Güncelleme Tarihi: 23:22
Ribat’ın 25’inci Yardım TIR’ı Yola Çıktı

Konya’da Ribat İnsani Yardım Derneği Suriye’deki katliamda mağdur olan ve soğuk kış şartlarında yaşam mücadelesi veren Suriye halkına ulaştırılmak üzere toplanan yardım malzemelerinin içinde bulunduğu 25. TIR’ını da dualarla uğurladı.

Why Note!?

Ribat İnsani Yardım Yönetim Kurulu Başkanı Seyit Mehmet Duman, insanlık dramının yaşandığı Suriye’de yüz binlerce insanın can güvenliği, açlık, susuzluk, barınma ve salgın hastalık sorunlarıyla karşı karşıya kaldığını ifade etti. Suriye’de meydana gelen iç savaş neticesinde çatışmalardan Suriye’de zor şartlarda hayatta kalmaya çalışan Suriye halkının yardım ihtiyaçlarının her geçen gün arttığını kaydeden Duman, “Suriye halkı, soğuk kış şartlarında komşu ülkelerdeki mülteci kampları ile Suriye’nin kritik bölgelerinde hayat mücadelesi veriyorlar. On binler ise Suriye’yi bir an evvel terk ederek, sınır ötesindeki kaplardan birisine ulaşabilmek için uğraş veriyor. 2 milyondan fazla kişi ise ülke içinde perişan halde yıkıntıya dönen şehirlerde kışın pençesinde ayakta kalmaya çalışıyor. Soğuk kış şartlarının yaşandığı bölgede yiyecek sıkıntısı ise sivilleri zorluyor” dedi.
Suriyeli vatandaşlar için Ribat olarak yardım seferberliği başlattıklarını dile getiren Duman, “Gıda, giyim battaniyeden oluşan yardımlarımızı farklı zamanlarda toplam 24 tırdan oluşan konvoyla göndermiştik. Bugün de yardım çalışmalarımıza kesintisiz devam ediyor ve 25. tırımızı da bugün yola çıkarıyoruz” diye konuştu.

“SURİYE’NİN KURTULUŞU HEPİMİZİN ESERİ OLACAKTIR”
Konya STK İcra Heyeti Başkanı Latif Selvi de, “Biz yardımlar ulaşmasın Suriye’nin açık hapishanesinde toplu katliamlar devam etsin, insanlık ve insanı değerler ayaklar altına alınsın ama zalimlerin saltanatı devam etsin mantığını yıkacağımız ve oradaki kardeşlerimizin yanında yer aldığımızı bir kez daha ifade ediyorum” dedi.
Gönderilen tırın Suriye’ye ulaşan bir aracı olacağını dile getiren Selvi, “Şu unutulmamalıdır ki, memleketimizde dünyanın her yerinde yardımseverler mazlumların yanındadır. Bizler de o mazlumların sözcüsü olmaya ve o mazlumun mazlumiyetinin kalkması ve zalimlerin zulmünün son bulması için sonuna kadar mücadelemiz devam edecektir. Türkiye üzerinden giden yardım organizasyonların yolunu kesmek isteyen yol kesicilerinin Suriye’ye ulaşacak atar damarı kesme gayretleri kırılacak yıkılacaktır. Bugün olduğu gibi yarın da yardımlar devam edecektir. İnşallah Suriye’nin kurtuluşu hepimizin eseri olacaktır” şeklinde konuştu.


ETİKETLER

> Yeni Meram >Arşiv > Ribat’ın 25’inci Yardım TIR’ı Yola Çıktı
HABER YORUMLARI