YAZARLAR

Gözbebeğimiz Selçuk Üniversitesi, Kasım’da yeni rektörünü seçecek. Adaylar önce öğretim üyelerinin oylarına göre sıralanacak. Saptama bir tür “temayül yoklaması” gibi. Asıl seçimi YÖK ve Cumhurbaşkanı yapacak. Hocaların oylarının fazla kıymeti harbiyesi yok, YÖK, sıralamayı oya göre değil, kimi zaman başka kriterlere göre de yapıyor ve üç kişilik listeyi Cumhurbaşkanı’na gönderiyor. Cumhurbaşkanı da YÖK sıralamasına çizik atıp, çok oy alan adayı değil, üç kişilik listeden birini daha az oy alanı rektör atayabiliyor. Demokratik mi? Asla değil. Cumhurbaşkanı Sayın Gül de yakınıyor, “değiştirilsin” diyor. Demokratik olanı, seçimi üniversitelere bırakmak, kendi rektörlerini seçmeye olanak sağlamaktır.

Öğretim üyesi, fakülte, enstitü, yüksek okullar ve öğrenci sayısı bakımından ülkemizin en büyük üniversitesinin rektörlük görevine talip olanların önemli nitelikleri taşıması gerekir. Bir ara, rektörlük için Sayın Prof. Dr. Sami Güçlü’nün adı gündeme geldi. Bu bağlamda değerli bilim adamını irdeleyen karınca kararınca bir tahlil yazısı kaleme almış öğretim kadrosunda yer almaması nedeniyle aday gösterilemeyeceği savı üzerine yayına vermemiştim. Kasım’a kadar daha uzun süre var. O zamana değin köprülerin altından daha çok sular geçer ve sürpriz gelişmeler olabilir.

Üniversitenin kuruluş aşamasında emeği olan, ter dökenlerdenim. Önce vurguladığım gibi, üniversitenin kuruluşuna ilişkin resmi yazıyı, dönemin Milli Eğitim Bakanı Ali Naili Erdem’in elinden alıp Konya’ya getiren 10 kişilik grupta yer aldım. Hemşerimiz merhum Prof. Dr. Ali Rıza Çetik’i kurucu rektörlük konusunda ikna çalışmalarına katılanlardan biriyim. Rektörlerimiz Prof. Dr. Neş’et Çağatay, Prof. Dr. Mümin Köksal , Prof. Dr. Erol Güngör, Prof. Dr. Halil Cin ve Prof. Dr. Abdurrahman Kutlu ile yakın çalışma ve işbirliği içinde olan ve çeşitli hizmetlerde bulunan kişi olarak, bu konuda kuşkusuz yazacaklarım vardır. Gazetelerden okuduğuma göre adaylar içinde yüce göreve layık çok değerli bilim adamları var. Ancak üzüntümü dile getirmeliyim. Kimi adaylar, filan ya da filancandan icazetli imiş. Konya’nın bu kadar suskun ve sahipsiz olmaması gerekir. Umalım bu dedikodudan ibarettir. Bilim adamlarımızın kimsenin/kimselerin “icazetine” ihtiyacı yoktur. Hür iradeleriyle hareket edecek kadar kişilik sahibi, bağımsızdırlar. Şayet icazetliler varsa kendilerine, üniversiteye zarar verebilecekleri gözden ırak tutulmamalıdır.

Rektör adayları birer ikişer belli olmaya başladı; kuşkusuz arkası da gelecek. Çoğu bilim adamı beklemeye çekildi, ortam yoklaması yapıyor. Ne kadar çok aday, o kadar çok seçenek demektir. Ancak mevcut sitemde buna olanak yok. Öncelikle sistemin değiştirilmesi görüşünü bir kez daha yenileyip en iyi adaya yoğunlaşmanın yollarını arayalım.

Konya ülkenin ayrıcalıklı ve önemli kentlerinden biridir, uygarlıklara merkezlik yapmıştır. Bu kültürü kaldırabilecek bir aday çıkarmalıyız. Bölgenin dokusuyla uyum sağlayacak saygın ve yetkin kişiyi bu yüce makama getirmeliyiz. Bu kişi, sevecen, sıcak, ağırbaşlı, her türlü akçalı şaibelerden uzak, ayak oyunlarını bilmeyen, dili ve yüreği temiz, etik kuralların saygılı, yetkin ve donanımlı olmalıdır. Dahası senin – benim adamım olmamalı, Konya’nın onay vereceği kişilik sergilemelidir. Bu arada soylu bir aileden gelen Konya’nın öz çocuğu, şaibesiz, dürüst, ilkeli, üretken, sevecen Prof. Dr. Sait Gönen’in adaylığını açıklamasına çok sevindim. Ses getirecek, dengeleri değiştirecek rektörlüğe layık bir Konya ve bilim insanıdır. İlerleyen günlerde onunla ve diğer adaylara ilişkin görüşlerimi ayrıntılı değerlendireceğim.

BİR DAMLA:

■ Başarı yolun sonu değil, yolun kendisidir.

■Ölçülü ve düzenli yapılan her işin sonu başarılı olur.

> Yeni Meram >Yazarlar > REKTÖRLÜK SEÇİMİ YAKLAŞIRKEN
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.