YAZARLAR

İdarelerin hayırlısı siz ona, o size sevgi gösteren, fenası ise, siz ona o size nefret

eden ve siz ona, o size lanet edendir.

***

Rektörlük seçimleri yaklaşırken ilginç

gelişmeler oluyor. Örneğin potansiyel rektör adaylarından Prof. Dr. Sayın Recep Tunç da yarışı bıraktı. Gerekçesi üzerinde durulması gerekli önemdedir:

“Kötü üniversite yönetiminin en önemli nedeni mevcut yönetim modelidir. Bu model ile üniversitemizi kim yönetirse yönetsin sonuçta sıkıntılarla karşılaşabilir.”
Recep Tunç, yazılı açıklamasının finalinde, başta sergilediği çekilme nedenini daha da somut biçime getirmektedir.
“Mevcut yönetim şekline muhalif rektör adaylarının çalışmalarını kolaylaştırmak için rektör adaylığına son verme kararını aldım!”

Yarışa devam eden adaylardan tümü -biri hariç- mevcut yönetime karşıdır, Üniversitede

baştan aşağı köklü bir restorasyon yanlısıdır.

Olaya bu açıdan yaklaşıldığında, görünen o ki, seçim sonrası üniversitemizde yönetim bağlamında önemli değişikler olacak.

Restorasyon konusunda bugüne dek pek çok şey ifade edilmiştir. Bunlardan en çok onay gören tanım aslını bozmadan onarmaktır. Celal Esad Arseven restorasyonu “sanatça tamir” olarak tanımlar.

Prof. Dr. Recep Tunç, rektörlüğe adaylığını koyarken yaptığı açıklamada üniversitenin yanlış yönetildiğine vurgu yapıyor, çekilme kararında da önemli etkenin “muhalif rektör adaylarının çalışmalarını kolaylaştırmak “ olduğunu dile getiriyor.

Prof. Dr. Recep Tunç’tan arta kalan kuşkusuz “90 Günde Devri Âlem Projeleri” dir. Aday değil ancak gerçekten dikkate değer projeleri olan Sayın Tunç’tan kesitleri adayların bilgisine bir kez daha sunuyorum.

Selçuklu Kimliği Projesi iki kısımdan oluşur. İlki fiziki anlamda Selçuklu’ya dönüş olup esas amacı Selçuk Üniversitesi kampusunu Selçuklu mimarisi ile yenileme çalışmalarıdır. Bu projenin gerekli ilgiyi gördüğünü düşünüyorum. Selçuklu Kimliği Projesi’nin etkisidir. Selçuklu kimliği projesinin ikinci kısmı düşünce yapımızın Selçuklu’ya dönüştürülmesidir. 90 Devri Âlem Projesi’nin esas amacı düşünce yapımızın Selçuklu’ya dönüştürülmesidir.

Üniversitem için hazırladığım projeleri gerçekleştirebilmem için herhangi bir siyasi partiye veya cemiyete ihtiyacım yok. Benim aklı ve vicdanı hür, emaneti ehline teslim etme ilkesi olan akademisyen arkadaşlarıma ihtiyacım var. Üniversitesi için elini, bedenini taşın altına koyacak akademisyenler ile birlikte Selçuk Üniversitesi’ni dünyanın saygın üniversitelerinden biri yapabiliriz. Ben kurumları ekiplerin değil sistemin, sistemlerin iyi yöneteceğine inanırım. Bu nedenle hiçbir kimseye dekanlık, müdürlük gibi vaatlerde bulunmadım. Ekip halinde çalışanların Türk üniversitelerini nasıl kötü yönettiklerini çok iyi biliyorum. Ekip halinde çalışanlar körler sağırlar birbirini ağırlar misali çalışırlar. Ekip çalışması yapanlar, ekip çıkarları nedeni ile üniversiteye zarar verirler. Bu nedenle ben sistem oluşturdum, yeni yönetim sistemi oluşturdum. Yani ben ekibime değil sistemime güveniyorum. Her akademisyenin yönetici olma fırsatı ve şansı olacak. Her akademisyen yöneticisini belirlemede özgür olacak. Dekanlar ve müdürler ilgili fakülte ve yüksek okulların akademisyenleri tarafından aynen rektörlük seçimi gibi oylama ile belirlenecek.

İşte böyle diyordu, Sayın Tunç. Rektörlük makamına oturacak bilim adamı için birer öneri niteliğindeki çarpıcı projeler.

BİR DAMLA:

Hükümdarlar haksız olarak bir köylüden bir yumurta alırsa, adamları köylünün bütün yumurtalarını alır.

■ İşin içine çok aşçı girdi mi, çorbanın tadı tuzu kalmaz.

Kendini idare etmesini bilmeyenler, kendi yurttaşlarını yönetmek iddiasında bulunamazlar.

> Yeni Meram >Yazarlar > REKTÖRLÜK SEÇİMİ YAKLAŞIRKEN
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.