YAZARLAR

■ Başarı size gelmez, siz ona gideceksiniz.

■ İyi bir başlangıç yarı yarıya başarıdır.

***

Ülkemizin en büyük üniversitelerinden gözbebeğimiz Selçuk Üniversitesi’nde rektörlük koltuğuna kim oturacak? Bu sorunun yanıtına çeyrek kala, heyecan da giderek hızını artıyor. Adaylar, çalışmalarını genelde demokratik düzen içinde götürüyor, bu yüz üzerinden yüz puanlık bir fotoğraf karesi. Ancak, kulislerden kimi dedikodular da yansıyor; yine aynı konu ağırlık kazanıyor;

İcazetli ya da uzaktan kumandalı adaylar!

Adı bu çerçeveye oturtulmuş adayların kan kaybetmesini de doğal karşılamak gerekir.

Selçuk gibi rüştünü çoktan kanıtlamış bir üniversitenin saygı değer öğretim üyeleri, değerli bilim adamlarının özgür iradelerinin dışında “icazet” ya da “uzaktan kumanda” gibi çağ dışı sapmalara prim vermeyecekleri kuşkusuzdur. Bunların sanal olarak üretilen dedi-kodular olduğu kanısındayız.

Bir güzellik de politikada yaşanıyor. Siyaset, seçimleri etkileyecek yaklaşımlardan uzak durmayı yeğliyor. Bu saygın duruşta, Dış İşleri Bakanı Sayın Davutoğlu’nun büyük katkısı olduğu kuşkusudur. Değerli bilim adamı, Prof. Dr. Davutoğlu’nun öğretim üyelerinin özgür iradelerine saygı duyması parti teşkilatlarını tarafsızlık konusunda uyarması kendisine duyulan sevgi ve saygıyı pekiştirmektedir. Ankara ve Konya’da birebir görüştüğüm Milletvekillerimizi de aynı yaklaşım içinde görmekten mutlu oldum.

Devri demokraside kapalı kapılar ardında korku ve baskı yaratmak geri tepmeli toptur; Sayın Başbakan’ın deyimiyle bu, böyle biline!

Kulaklarımıza başka dedikodular da geliyor, kuruluşundan buyana önemli katkılarımızın bulunması ve Konyalı olmanın da bilinciyle üniversitemizin yıpranmaması için şimdilik “es” geçiyoruz.

***

Prof. Dr. Tahir Yüksek – Prof. Dr. Ferruh Yıldız birlikteliğinden sonra yeni ittifaklar kurulmaya başlandı; Prof. Dr. M. Said Gönen- Prof. Dr. Celal İzgi bütünleşmesi gibi.

Prof. Dr. Gönen bir feragat örneği göstererek Prof. Dr. Celal İzgi adına adaylıktan çekildi

Ekip olarak birlikte çalışma kararı aldı; bir elin nesi var, iki elin sesi var, örneği.

Şimdi iki ittifak var; Tahir Yüksek- Ferruh Yıldız; Celal İzgi- Said Gönen.

***

Abdullah Leblebici, sevdiğim takdir ettiğim çalışkan bir gazeteci dosttur; Yeni Meram’ın da Seydişehir temsilcisidir. Bölgesine önemli hizmet ve katkıları var. Potansiyel rektör adaylarımızdan Selçuklu Tıp Fakültesi Başhekimi Prof. Dr. Şahin’i Seydişehir’li hemşerileri tüm içtenlikle desteklemektedir. Abdullah Leblebici ile telefonda söyleştik, izlenimlerimi aktardım;

Sayın Prof. Dr. Mustafa Şahin üniversite çevresinde ve Konya’da çok sevilen bir kişi. En önemlisi, çalışkandır, dürüsttür, iş bilir, iş bitirir. Rektörlüğe lâyık, iki üç kişiden biridir. Gözlemlediğime göre, bu konuda da hayli yol almış görünmektedir. Şunu kesin ifade edebilirim, YÖK’e bildirilecek adaylar arasında başlarda olacaktır. Sayın. Şahin’le ilgili iki yazı kaleme almış, özet olarak görüş ve düşüncelerimi aktarmıştım.

Prof. Dr. Şahin’in her geçen gün en başa doğru yeni bir ivme kazandığı gözleniyor.

Prof. Dr. Şahin ve Prof. Dr. Yüksek ile diğerlerine destek vermek bizim hemşerilik görevimizdir. Aldığım istihbaratlara göre, yarışı Şahin ve Yüksek önde götürüyor. Bunu not olarak kaydetmek nesnel gazetecilik anlayışımızın gereğidir.

■ Seçim, kurşundan güçlüdür.

BİR DAMLA:

■ Büyük başarılar, değerli anaların yetiştirdiği seçkin evlatlar sayesinde olmuştur.

■ Ölçülü ve düzenli yapılan her işin sonu başarılı olur.

■ Başarı yolun sonu değil, yolun kendisidir.

> Yeni Meram >Yazarlar > REKTÖRLÜĞE ÇEYREK KALA!
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.