YAZARLAR

Musul Konsoloslumuzda görevli olan ve

11 Hazirandan bu yana gözetim altında tutulan

46 personelin 101 gün sonra çatışmasız ulusal güçlerimizin düzenlediği operasyonla fidye verilmeden kurtarılması ile ülkemiz rahat bir nefes aldı. Acılı ve ağrılı bekleyiş mutlu sonla noktalandı; 46 yurttaş yurda getirildi; diğer üç hizmetlinin daha önce serbest kaldığı anlaşıldı. Yine anlaşıldı ki, Milli İstihbarat Teşkilatı kendi olanaklarıyla gerçekleştirdi; 8 kez yer değişimlerini elektronik aygıtlarla izledi.

Özgürlük, canım ve kanım özgürlük!

Ne zaman özgürlükten satırbaşı açılsa yazar Jean-Paul Sartre’ın bir saptamasını anımsarım.
“ Özgürlükten yoksunluk, düşündüğünü açıklayamama olarak görülmemeli. İnsanlar, düşündüklerini açıklama olanağını, ne yapar yapar bulurlar. Özgürlükten asıl yoksunluk, hiç mi hiç “düşünememiş” olmaktır.”

Sonra da konuyu Romalı filozof Epiktetos, bundan bin yıl önce, “seni zincire vuracağım!” diyen egemene verdiği yanıta dek götürürüm;

“Ey adam, bahsettiğin şey nedir? Beni zincire mi vurmak? Ayaklarımı elbet zincirleyebilirsin ama irademi zincire vurmaya Zeus’un bile gücü yetmez.”

Konu özgürlük olunca söz de, yazı da bitmez; Atatürk Anıt- Kabirden seslenir gibi;

■ Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir. Ben milletimin en büyük ve ecdadımın en değerli mirası olan bağımsızlık aşkı ile dolu bir adamım. Çocukluğumdan bugüne dek ailevî, özel ve resmî yaşamımın her safhasını yakından tanıyanlarca bu aşkım bilinir. Bence bir millete şerefin, haysiyetin, namusun ve insanlığın vücut ve beka bulabilmesi mutlaka o milletin özgürlük ve bağımsızlığına sahip olmasıyla kaimdir. Ben şahsen bu saydığım vasıflara, çok ehemmiyet veririm. Ve bu vasıfların kendimde mevcut olduğunu iddia edebilmek için milletimin de aynı vasıfları taşımasını esas şart bilirim. Ben yaşabilmek için mutlaka bağımsız bir milletin evladı kalmalıyım. Bu sebeple milli bağımsızlık bence bir hayat meselesidir. Millet ve memleketin menfaatleri icap ettirirse, insanlığı teşkil eden milletlerden her biriyle medeniyet icabı olan dostluk ve siyaset münasebetlerini büyük bir hassasiyetle takdir ederim. Ancak, benim milletimi esir etmek isteyen herhangi bir milletin, bu arzusundan vazgeçinceye kadar, amansız düşmanıyım.

Merhum Başbakan Bülent Ecevit’in “ özgürlük” değerlendirmesi bir mihenk taşıdır;

Bedelini ödemeye göze alanlar için, özgürlük her zaman ve her alanda vardır.

Özgürlük bol ve ucuz ve ucuz iken, bazıları özgürlüğü serbest ve savurganca harcarlar. Bedelini ödemeyi göze alanlar her koşulda özgür kalabilirler. Dışarıda bir mahpus gibi

yaşamaktansa özgür insan olarak bir süre hapiste kalmayı yeğlerim. Artık Ulusça özgürlüğün bedelini ödemeye alışmalıyız.

Güncel konumuz “özgürlüğe evrilmişken,

bir de XIII. yüzyılın başlarında, 1215’te imzalanmış olan ve 38 maddeden oluşan “Magna Carta Libertatum-Büyük Özgürlük Antlaşması”nın 7 maddesini şöyle bir kez daha gözden geçirmek ve özümsemek istedik
1- Adalet satılamaz, reddedilemez, geciktirilemez.
2- Suçsuza ceza verilemez.
3- Ceza suçla orantılı olmalı.
4- Zorlama yasaktır.
5- Kendilerinin izni olmadan, uyrukların araçları kullanılamaz.
6- Ülkeye giriş çıkış serbesttir. Tam bir ticaret serbestisi vardır.
7- Maddesiz suç olmaz.

Her zaman ve koşulda vurguladığımız öngörümüzü bir kez daha yineleyelim;

Hizmetin partisi, siyasal ve ideolojik görüşü olmaz; hizmet hizmettir, toplumun daha geniş açıdan Ulus’un yararınadır.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’nu telefonla arayarak kutlamasını, bir demokratik davranış olarak değerlendiriyor, gerilim sürecinden normalleşme sürecine geçişin ilk adımı sayılması temennisinde bulunuyoruz.

Özgürlük olmayan bir ülkede ölüm ve çöküntü vardır. Her ilerlemenin ve her kuruluşun anası özgürlüktür.

> Yeni Meram >Yazarlar > REHİLERİN KURTARILMASI, ULUSAL BİR ÖVÜNÇ VE BAŞARI ÖYKÜSÜDÜR!
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.