YAZARLAR

Recep Allah’ın büyük ayıdır. Hiçbir ay hürmet ve fazilette bu aya ulaşamaz. Bu ayda kafirlerle savaş haramdır. Şunu bilin ki recep Allah’ın ayı, Şaban benim ayım, ve Ramazan ümmetimin ayıdır. Kim Recep ayının bir günü oruç tutarsa, Allah’ın rızasını kazanmış olur. Allah’ın gazabı ondan uzaklaşır ve cehennem kapılarından birisi onun yüzüne kapanır.

***

Diğer aylardan daha üstün, daha kutsal üç ay: Recep, Şaban ve Ramazan’dır.

Üç Recep, Şaban, Ramazan ayları manevi yönden daha önemli ve hayırlıdır.

Recep ayının ilk Cuma gecesi Regaip Kandili’dir. Yani bu gece Allah’ın rahmet ve bağışlamasının bol olduğu gecedir. Edilen dualar, tövbeler bu gece kabul olunur. Yürekler bin bir nurla doludur.

Kim Recep’ten bir gün oruç tutarsa, cehennem ateşi bir yıllık mesafe ondan uzaklaşır. Kim üç gün oruç tutarsa, cennet ona farz olur.

Üç aylar manevi ticaret bakımından çok bereketli, kazançlı ve sevaplı bir mevsimdir. Bu mevsimde yapacağımız çalışmalar, iç âlemimizde bambaşka ufuklar açar. Ancak, bu aylarda kazanılan ruh disiplinini daha sonra da devam ettirmek gerekir.”

Kutsal üç aylardan Recep ayına dün “Merhaba!” dedik. Üç kutsal aydan başka on da kutsal gecemiz vardır;

Kadir Gecesi, Arefe Gecesi, Fıtır Bayramı Gecesi, Kurban Bayramı Geceleri, Mevlid Gecesi, Berat Gecesi, Mirac Gecesi, Recep Ayı ve Regaib Gecesi, Muharrem Gecesi, Aşure Gecesi. Bu on geceden, Mevlid Gecesi, Berat Gecesi, Mirac Gecesi ve Regaib Gecesi’ne “Kandil” geceleri denir.
***

İmam Sadık’tan aktarılan bir hadiste İmam Resul-i Ekrem’den şöyle rivayet etmiştir;

“Recep benim ümmetim için mağfiret dileme ayıdır. Bu ayda istiğfar edin Zira Hak Teala, çok bağışlayan ve rahimdir. Recep ayına “Asabb” denir; zira bu ayda benim ümmetimin üzerine çok rahmet dökülür.

O halde şu zikri çok söyleyin;

Esteğfirullahe ve es’eluhu’t-tevbe.”

“Allah’tan mağfiret ve tevbe diliyorum.”

İbn-i Babeveyh, Salim’den rivayet etmiştir:

“Ben Recep ayının sonuna bir kaç gün kala İmam Sadık’ın yanına gitmiştim. Beni görür-görmez dedi ki;

“Ey Salim! Bu ayda hiç oruç tuttun mu?” “Hayır vallahi” dedim “Ey Resulullah’ın oğlu!” İmam şöyle buyurdu:

“O kadar sevap kaybetmişsin ki miktarını ancak Allah bilir. Bu, Allah’ın üstün kıldığı ve hürmetini yücelttiği bir aydır. Bu ayda oruç tutanları kendi ikram ve değerlendirmesine mazhar kılmayı kendisine farz kılmıştır.

Recep ayının faziletleri;

Allahü Teâlâ, Receb ayında oruç tutanları mağfiret eder. [Gunye]
Receb-i şerifin bir gün başında, bir gün ortasında ve bir gün de sonunda oruç tutana, Receb’in hepsini tutmuş gibi sevap verilir. [Miftah-ül-cenne]
Ramazan ayı dışında Allah rızası için bir gün oruç tutan, iyi bir yarış atının bir asırda alacağı mesafe kadar Cehennem’den uzaklaşır.) [Ebu Yala]
Şu beş gecede yapılan duâ geri çevrilmez. Regaib gecesi, Şaban’ın 15. gecesi, Cuma, Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı gecesi.) [İbn-i Asâkir]
Recep ayı Allah’ın ayı, Şaban benim ayım, Ramazan da ümmetimin ayıdır.
BİR DAMLA

Bu gece Regaip gecesidir. Bu ad meleklerce verilmiştir. Her Cuma gecesi kıymetlidir. Bu iki kıymetli gece bir araya gelince, daha kıymetli oluyor. Bu gece yapılan dua kabul olur, namaz, oruç, sadaka gibi ibadetlere, sayısız sevaplar verilir. Regaib gecesini ibadetle geçirmeli, Kuran-ı Kerim okunmalı, tövbe istiğfar edilmelidir.

> Yeni Meram >Yazarlar > REGAİP GECESİ VE ÜÇ AYLAR
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.