YAZARLAR

Recep Konuk için “O, bir fenomen” diye yazmıştım daha önce. Sayın Konuk’un yeni bir niteliğini de saptama olanağı buldum.

Türkiye’nin gündemini Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan belirliyor, Konya’nın gündemi de bir başka Recep tarafından üretiliyor, O, Recep, Recep Konuk’tur.

Gün geçmiyor ki Recep Konuk, değişik bir etkinlikle kamuoyu karşısına çıkmasın.

Ağaçlandırmada O, var!

Pancarda O, var!

Şekerde O var!

Çikolata da O, var!

Sütte O var!

Peynirde O var!

Hayvancılıkta O var!

Enerjide O, var!

Tarım da O var!

Sporda O, var!

Üniversitede O, var!

Konuk cephesinden son sevindirici haberi dostumuz sevgili Uğur Özteke aktardı;

Konya Şeker Fabrikası son birkaç yıldır şeker pancarı atığından biyoetanol diye bir yakıt yapıyordu. Şimdi biyoetanol ile çalışan bir araç yapacakmış. Dahası bu konuda o kadar ciddi yol almışlar ki TÜBİTAK‘a bile başvuruda bulunmuşlar. Ve bir adım daha atılmış TÜBİTAK bu başvuruyu onaylamış.

Bir son dakika başarı haberi daha;

■ Kangal Termik Santrali’nin özelleştirme ihalesinin nihai pazarlık görüşmelerinde, en yüksek teklifi 985 milyon dolarla Konya Şeker Sanayi ve Ticaret AŞ-Siyahkalem Mühendislik İnşaat Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. Ortak Girişim Grubu verdi

Hizmetleri daha da saymak mümkündür ve

Meyveli ağaç taşlanır içerikli atasözümüz var. Konuk’a karşı duran ve eleştirenler de var; hani meyveli ağaç örneği gibi.

Recep Konuk Kimdir?

Çumra Türkmencamili Köyü’nde 1956’da dünyaya geldi. Dokuz Eylül Üniversitesi İİBF’de işletme okudu. Şanlıurfa’da öğretmen ve yönetici olarak dört yıl süre ile görev yaptı. 1985 yılında memuriyetten istifa ederek iş hayatına atıldı. Zirai ürünler ve tarım makineleri ticareti yaptı. Çumra Belediye Başkanlığı’na seçildi. 1999 yılında Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi ve Konya Şeker Sanayi ve Ticaret A.Ş., 2000 yılında Pankobirlik Yönetim Kurulu Başkanlıklarına, aynı yıl Pankobirlik’i temsilen Türkiye Şeker Kurumu Üyeliği’ne, Milli Kooperatifler Birliği’ne ve 2001 yılında da T.C. Şeker Üst Kurulu Üyeliği’ne seçildi. Tarım sektörüne yönelik model projeleri yaşama geçiren Konuk, sıvı şeker, biyoetanol, biyogaz gibi inovatif ürünlerin üretimini sağlanmasına olanak sağladı. Aralarında, yılın girişimcisi, tüketici dostu, yılın yenilikçisi, yılın çevrecisi gibi ödüllerin de bulunduğu çok sayıda ödüle layık görülen Konuk, topluma hizmetleri ve öncülük ettiği sosyal sorumluluk projelerinden 2010’da

Vakıf İnsan Plaketi ve Gıda Güvenliğine katkıları nedeniyle de Dünya Gıda Gününde madalya ile ödüllendirildi. Kazakistan’ın Konya Fahri Konsolosluğu görevini yürüten Konuk’a, Selçuk Üniversitesi Senatosu tarafından fahri doktorluk beratı verildi. Konuk bir anlamda da artık sadece sözcük- ad değil, bir kavram, aynı zamanda bir olgu! Daha önce de yazmıştım; O, bir fenomendir.

Recep Konuk ve arkadaşlarının şimdi de Konya’da bir Tarım Üniversite kurma çabası içinde olduklarını öğrenince bu denli bir yazı yazma gereğini duydum ve özetledim;

Her yerde o var, maşallah!

“Bir dizi incelemelerde bulunmak üzere Konya’ya gelen Tarım ve Köy işleri Bakanı Mehdi Eker, Çumra Şeker Tesisleri’nde inceleme yaptı. Anadolu Birlik Holding ve Pankobirlik Yönetim Kurulu Başkanı Recep Konuk tarafından sunulan ‘Çumra Tarım Üniversitesi’ projesini olumlu bulduklarını ifade eden Eker, “Teknoloji, akademik bilgi ve çiftçi tecrübesi birleşecek” dedi.

BİR DAMLA:

■ Başarının sırrı, başka kimsenin bilmediği bir şeyi bilmektir.

■ Başarının ilk şartı söylediğini yapmaktır.

> Yeni Meram >Yazarlar > RECEP KONUK VE…
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.