YAZARLAR

Er odur ki dünyada koya bir eser,

Esersiz kişinin yerinde yeller eser.

***

Recep Konuk, bir fenomendir!

■ Recep Konuk, bir vizyondur.

Recep Konuk, bir duayendir!

Recep Konuk, üretimin adresidir.

Recep Konuk, bir liderdir.

Sayın Konuk’un niteliklerini topladığımızda ve çarptığımızda çıkan sonuç şudur;

Recep Konuk, Türk Sanayi dünyasının atılımcı ve aydınlık yüzü, Konya’nın onur abidesidir. O, Konya için, Türkiye için katma değer yaratıyor, istihdam yaratıyor.

“Meyveli ağacı taşlama” alışkanlığımız vardır. Lider o ki, art niyetlileri elinin tersiyle itip yola devam etmek, “Elemtere fiş, kem gözlere şiş” deyip geçmektedir.

Recep Konuk gibilerin kanımızca siyaset yapmaya ihtiyacı yoktur. Oldu diyelim, temayül yoklamasında birinci gelmesine karşın, liste dışı kalmasının da makul bir izahı yoktur. Bence, Sayın Konuk aday adayı olmakla yanlış yapmıştır. Zira o bir siyasal partinin değil, çiftçilerin önderi, yatırımın temsilcisidir. Çalışmaları milletvekilliği ve bakanlığın da ilerisindedir. Katma değer ve istihdam yaratan üretken kişilerin yerleri siyasal partilerin listeleri değil, gönüllerde edindikleri sıralardır. Bu denli nitelikteki kişilere siyaset penceresinden bakmak ve değerlendirmek yanlıştır; siyaset, geçicidir; ama hizmet kalıcıdır. Ne diyor Baki;

“Avâzeyi şu âleme davut gibi sal

Bâki kalan bu kubbede bir hoş sâda imiş.”

Konya Şeker A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Recep Konuk’un karne notunun özeti şöyle;

■ 2010 yılının Kurumlar Vergisi listesinde ilk 100 şirket içinde 86’ıncı sırada yer alarak, kamu dışında tarım sektörünün tek temsilcisi oldu. İlk 100 içinde yer alan tek kooperatif iştiraki ve gıda sanayinde Anadolu’nun bir numaralı temsilcisidir.

Yatırımkolik Recep Konuk, basın toplantısında yeni bombasını da patlattı;

Günlük bin 200 büyükbaş, 3 bin küçükbaş hayvan işleme kapasitesine sahip 203 milyon liralık yatırım öngören tesisin yapımına başlanacağını, 2 bin kişiye iş olanağı sağlanacağını da anlatan Konuk, konuya ilişkin eleştirileri esprili bir dille yanıtladı;

“Bundan sonra etliye ve sütlüye de karışmaya karar verdik.”

Konuk’un konuya ilişkin verdiği ayrıntı;

“Et ve Balık Kurumu’ndaki özelleştirmeden sonra, üretici sıkıntılarını giderici yerlere ihtiyaç duyuyor. Biz, üretici kuruluşu olarak büyük bir et ve süt entegre tesisini Panagro markasıyla piyasaya sunacağız Bu amaçla geçen yıl Avustralya’dan ithal edilen angus gebe düvelerle hayvancılık sektörüne girdik. Son olarak da ABD’den 1000 holstein ırkı süt ineği ithal ettik. 5 yıl içinde 50 bin büyükbaş hayvan kapasitesine ulaşmayı planlıyoruz. Yaklaşık 203 milyon lira bir maliyetle hayata geçireceğimiz tesisi 62 bin metrekaresi kapalı olmak üzere 364 bin metrekarelik alanda inşa edeceğiz.”

Ülkemiz şeker ihtiyacının yüzde 25’ini karşılayan 56 bin üyeli Konya Şeker’in en önemli yatırımlarından biri de kuşkusuz

2 milyar dolarlık Termik Santral olacak;

“Son 11 yılda 650 milyon dolarlık yatırımla Konya Şeker, 11 yılda yüzde bin 708 büyüme sağlayarak, aktif büyümesini yüzde bin 460 oranında, kârlılığını yüzde 53.8 oranında artırdı.”

İşte yatırımlar, veriler, yapılanlar ve yapılacak olanlar. İşte gerçekçi somut rakamlar. Bundan ötesi, artık can sağlığıdır.

BİR DAMLA:

İnsan, ancak çalıştığını kazanır. ■ Farkı yaratan ürün, işgücü ya da makine değil, vizyondur. O da pazarda satılmaz. ■ Ne kadar çok çalışırsan o kadar mesut olursun. ■ Takım çalışmasının iyi bir özelliği, her zaman başkalarının da sizin tarafınızda yer almasıdır. ■ Devler gibi eserler bırakmak için, karıncalar gibi çalışmak gerekir.

> Yeni Meram >Yazarlar > RECEP KONUK BİR LİDERDİR!
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.