YAZARLAR

Tek kelimeyle seçim haftasındayız. 11 Mayıs Cumartesi günü hem Konya Ticaret Odası seçimleri, hemde Pankobirlik seçimleri var.

Recep Konuk, Konya’nın son on yılına damgasını vuran bir isim. Konya Tarımını ayağa ve atağa kaldırdığı gibi, ülke tarımında heyecan veren çalışmalara öncülük yapıyor.

Konya’nın yarım asırlık rüyalarını gerçekleştiren adam. Konya, Recep Konuk’la yürümüyor koşuyor diye yazdığımız zamanlar, bunları küçümseyenler olmuştu.

Konya’da neden 3-5 tane daha Recep Konuk yok sorumuza da da cevap verebilen çıkmadı.

Konya, bir zamanlar kendisini örnek alan ancak şu anda gerisinde kaldığı Kayseri, Gaziantep, Denizli, Eskişehir gibi şehirleri tekrar yakalamak ve onları geçmek istiyorsa, Recep Konuk gibi insanlara ihtiyacı var.

Şehrimizin en büyük hastalıklarından bir taneside, kendi insanına sahip çıkmama özelliği. Bunu bir çok dalda görebilmek mümkün.

Kendi insanını baltalayan bir anlayış. Örneği az görülen bir davranış biçimi. Konya’nın neden belini doğrultamadığını, neden bir çok alanda hakettiği yeri alamadığını sanırım anlıyorsunuz.

2013 yılı içerisinde yaşadığımız seçim ortamlarına bir bakın, beni daha iyi anlayacaksınız.

Çalışan insanın yolu kesilmemeli.

Buğday ambarı Konya ovası, 1954 yılında tanıştığı Şeker fabrikasıyla birlikte, buğdayın yanına birde pancar eklemişti.

Bugün Konya Şeker marifetiyle Patates, Ayçiçeği, Aspir ve Kanola eklendi. Çumra Şeker Fabrikası fabrikalar doğuran bir örnek model oldu.

Ham Yağ Fabrikasının hikayesini, o hikayenin 60 yıla dayanan hüzün dolu anlatımlarını yazan bir köşe yazarı olarak, Altınekine kurulan hamyağ fabrikası yüz güldürmüştü.

60 yılın hayalini gerçeğe dönüştürmüştü. Konya ovasını Ayçiçeği ile buluşturmuştu.

Meyvalı ağacı taşlarlar, sevgili okurlar.

Meyva vermeyen ağacı kim neylesin?

Konya’da hayvancılığın bitme noktasına geldiği bir anda Panagro ile hayvancılığı et ve sütü öyle bir ayağa kaldırdı, öyle bir heyecan getirdi ki, bugün KONET ve Kombassan Holding bu heyecana iştirak etmiş durumdalar.

Bu iştirak, bırakın Konya Ovasını Türkiye’nin hayvancılığa bakış açısını değiştirecek bir adım olarak karşılık buldu.

Anadolu birlikten kuvvet doğar prensibini bir türlü öğrenemedi.

Bir türlü beninseyemedi.

Bir türlü aklı yatmadı. Dileriz Recep Konuk’la birlikte öğrenir…

Recep Konuk gibi isimler yatırımlarıyla bunu defalarca ispat etmelerine rağmen , insanların neden bir yerlerde devamlı yanlışlık yapıldığı düşüncesine kapılmasına ve bunu ileriye sürmekten kendilerini alamamasına bir anlam verebiliyor musunuz?

Anadolu kalkınmada ve gelişmede geciktiği kadar gecikti. Bu gecikmeleri yıllardan beri yazanlardanım, tekrar ediyorum.

Mavi Tünel bir asır beklenilen bir yatırımdı.

Hızlı Tren otuz yıl beklendi.

Yollar yarım asrı çoktan devirdi, ham yağ Fabrikası 60 yıl bekledi.

Kısır döngüler, kısır çekişmeler, ben yapamadım, o da yapmasın, geçmiş dönemlerin karın ağrıları, hasetliğe ve kıskançlığa dönüşen geçmiş hesapları bu toprakların kaderi olmamalı.

Anadolu’ya bu gecikmeleri yaşatanların adlarını, sanlarını hatırlayan bir Allah’ın kulu yok!…

Çalışan, üreten, bu toprağa alınterini döken insanlar haklarını almasınlar mı? Daha rahat yaşamasınlar mı?

Bu gecikmeleri telafi eden, telafi etmeye daima hazır olduğunu söyleyen ve bunu yaptığı hizmetlerle defalarca gösteren bir insan var.

Recep Konuk; Anadolu’ya kaybettiği heyecanı geri getiren adamdır.

Ümitsiz insanlara ümit aşılayan, cesaret veren, biz istersek çok daha iyisini yapabiliriz diyen adamdır.

Konya onun gibi isimlere ne kadar fazla sahip çıkarsa, o kadar büyüyecek ve ileriye gidecektir.

> Yeni Meram >Yazarlar > Recep Konuk; Anadolu’ya kaybettiği heyecanı geri getiren adam…
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.