YAZARLAR

 

     Ramazan’ım merhaba!
Bizlere verdin sefa,
Rabbimize ham dolsun,
Her nefeste bin defa.

***
Bugün Ramazan; Ramazan ayı gelince, hayır ehli için hayra koş, şer ehli için ise kötülüklerden el çek, denir.
■ Ramazan ayı mübarek bir aydır. Allahü teâlâ, Ramazan orucunu farz kıldı. Bu ayda rahmet kapıları açılır, Cehennem kapıları kapanır, şeytanlar bağlanır. Bu ayda bir gece vardır ki, bin aydan daha kıymetlidir. Kadir gecesinin hayrından mahrum kalan her hayırdan mahrum kalmış sayılır.

(Hz. Muhammed)

Ünlü İslam düşünürlerinden Elmalı Hamdi Yazır, Ramazana ilişkin yazıyor;

■ Ramaz, güneşin sıcaklığının şiddetinden kızmasıdır ki böyle kızgın yere ramda denir. Ramazan, “ramda” mastarından“yanmak” anlamına gelir. Kızgın yerde yalınayak yürümek yanmak demektir. Bu aya Ramazan denmesinin başka nedeni bu ayın günahları yakmasıdır. Ramazan ayında açlık, susuzluk hararetinden ıstırap çekilir, oruç hararetinden günahlar yakılır.  Ramazan aynı zamanda  “yağmur” da demektir. Yaz sonunda güz mevsiminin başlangıcında yağıp yeryüzünü tozdan temizleyen yağmur anlamına gelen “Ramadiyu” mastarından gelir. Yağmur yeryüzünü yıkadığı gibi Şehr-i Ramazan da ehl-i imanı günahlardan yıkayıp kalplerini temizlediğinden bu ad verilmiştir.

   Ramazan’ın yüce Yaradan’ın adlarından biri olduğu da rivayet edilmiştir. Allah’ın adlarından biri olduğundan bilim adamları Ramazan’ı “Şehr-i Ramazan” olarak telaffuz edilmesini öngörmüşlerdir.

■ Sadece ‘Ramazan’ demeyiniz. Allah-ü Teala, nasıl şehr-i Ramazan (Ramazan ayı) buyurmuş ise, siz de öyle deyiniz. (Buhari)
    ■ Recep ayına “Allah’ın ayı” denildiği gibi Ramazan ayı için de “Allah’ın ayı” denilmiştir. (Enes)

     Ramazan ayı gelince, “Hayır ehli, hayra koş, şer ehli, kötülüklerden el çek” der. (Nesai)■ Ramazan bereket ayıdır. Allah bu ayda, günahları bağışlar, duaları kabul eder. (Taberani)  ■  Ramazan gelince, Allahü teâlâ meleklere, müminlere istiğfar etmelerini emreder.(Deylemi) ■ Farz namaz, sonraki namaza; Cuma, sonraki Cumaya Ramazan ayı da sonraki Ramazana kadar olan günahlara kefaret olur. (Taberani) 

Peş peşe sıralı üç gün oruç tutabilenin, Ramazan orucunu tutması gerekir. ( Nuaym)

Bu aya Ramazan denmesinin nedeni günahları yakıp erittiği içindir. (İ.Mansur)

   ■ Ramazanın başı rahmet, ortası mağfiret, sonu cehennemden kurtuluştur.(Ebiddünya)

   ■ İslam, kelime-i şahadet getirmek, namaz kılmak, zekât vermek, Ramazan orucunu tutmak ve haccetmektir.(Müslim) ■Allahü teâlânın, gözlerin görmediği, kulakların işitmediği ve kimsenin hayaline bile gelmeyen nimet dolu sofrası,  oruçlular içindir. (Taberani)■ Mübarek Ramazan ayı, şereflidir. Bu ayda yapılan, nafile namaz, zikir, sadaka ve bütün nafile ibadetlere verilen sevap, başka aylarda yapılan farzlar gibidir. (Rabbani) ■ Ramazan orucunu farz bilenlerin günahları afedilir. (Buhari)

     Kur’an-ı kerim bu ayda indi.  Kadir gecesi bu aydadır; Ramazan ayı 11 ayın Sultanıdır.  Ramazan’ın dinsel içeriğinin yanında sosyal, kültür ve düşün boyutu da vardır. Kardeşlik, barış, sevgi, birlik hamuruyla yoğrulmuştur.

Göz aydın hepimize,
Mübarek günler bize,
On bir ayın sultanı,
Hoş geldin evimize.”        

 

   Bir damla:

 “Bu gün birinci gün, gülce tütersin
Aklımın nurusun, gözümde fersin
“Yetiştim imdada” der de gülersin
Hoş geldin ayların en birincisi.

Yak da günahları dönsün nurlara
Kalbimiz dayansın muhkem surlara
Peşinden koşalım tüm baharlara
Hoş geldin ayların en birincisi.”

> Yeni Meram >Yazarlar > Ramazan Geldi, Hoş Geldi!
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.