Torku Jelifest

Rahip Brunson kararına doların tepkisi!

  • Giriş Tarihi: 12.10.2018 15:56
  • Güncelleme Tarihi: 15:56
Rahip Brunson kararına doların tepkisi!

Rahip Brunson davasında savcı Brunson'un terör örgütüne üye olmak suçundan 10 yıla kadar hapsini istemesinin ardından dolar şu sıralar 5,85 seviyesinden işlem görüyor.

Mutlu Akü

Rahip Brunson davasında savcı Brunson’un terör örgütüne üye olmak suçundan 10 yıla kadar hapsini istemesinin ardından dolar şu sıralar 5,85 seviyesinden işlem görüyor.

Piyasaların dört gözle takip ettiği, ABD ile Türkiye arasında krize neden olan Rahip Brunson’un davası şuan görülüyor. Dava öncesi yeni güne 5,90 TL seviyesinden açılış yapan dolar gün içerisinde 5,85’e kadar düştü. Duruşma sırasında 5,94 bandına yükselen dolar, Rahip Brunson davasında savcı Brunson’un terör örgütüne üye olmak suçundan 10 yıla kadar hapsini istemesinin ardından şu sıralar 5,85 seviyesinden işlem görüyor. Yeni güne 6,87 seviyesinden başlayan euro ise gün içerisinde 6,77 TL’ye kadar geriledi. Brunson davası sırasında 6,88 seviyesine çıkan euro şu sıralar 6,78 TL’den işlem görüyor.

CASUSLUK İDDİASIYLA YARGILANIYOR
Türkiye ile ABD arasında krize neden olan Rahip Andrew Craig Brunson, PKK ve FETÖ’ye casusluk yaptığı iddiasıyla 35 yıl hapis cezasıyla yargılanıyor. İddianamede, Brunson için “örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlediği” gerekçesiyle 15 yıla kadar, “devletin gizli kalması gereken bilgileri siyasal veya askeri casusluk amacıyla temin etmek” suçlamasından 20 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

23 YILDIR TÜRKİYE’DE YAŞIYOR
Brunson 9 Aralık 2016 tarihinde tutuklandı. 25 Temmuz’da tutukluğu ev hapsine çeviren İzmir Ağır Ceza Mahkemesi Brunson’a elektronik kelepçe takılmasına hükmetmişti. ABD Brunson’un serbest bırakılarak iade edilmesini talep ediyor. Brunson, 23 yıldır eşiyle birlikte Türkiye’de yaşıyor.


ETİKETLER

> Yeni Meram >Ekonomi > Rahip Brunson kararına doların tepkisi!
HABER YORUMLARI