YAZARLAR

Hani ne derler, ‘Asil azmaz bal kokmaz, kokarsa yağ kokar; çünkü aslı ayrandır.’ 1930’ların sonu 1940’ların başı, şimdiki Akören İlçemiz AKVİRAN NAHİYE merkezi, söz konusu nahiyeye şimdiki Meram’ın ve Bozkır’ın bir kısım köyleri de bağlı, konumu ile, bir ilçeden büyük,halkının içinde eşraftan saygın kişiler var. Nahiye müdürüne ‘Koca müdür’ derler,

Bölge halkı laik ve yeni cumhuriyetin nimetlerini, Hukuk Devleti’ni, fırsat eşitliğini adeta demokratik yaşama daha çok öncelerinden geçmiş pek çok Avrupa ülkesinden daha özgün ve içten bağlı, İstiklal Savaşı kazanımının nimet ve özgürlüğünü nefes, nefes, yudum, yudum yaşarken birlik ve beraberliğin de kuvvetler ayrılığı ilkesi ile pek çok demokrat ülkeyi kıskandırarak varlığını sürdürmekte idi.

İşte böylesi güzel duygular içinde Cumhuriyet’in 10. yıl kutlamalarının coşkusu sadece bir yıla has değil, geçip giden yılların hepsinde vardı adeta. Bu coşku halkın içindeki eşrafın birlik ve beraberliği ile pekişirken, kırsalda imece; adeta bir ordu örneği, şehirde yardımlaşma ve devlete sadakat yine halkın içindeki eşrafın birlik ve beraberliğiyle devasa bir görünüm arz ediyor. Yokluklar kıtlıklar sınırlar ötesindeki dost düşman hiç kimseye minnet duyulmadan geçiştirilirken, Türkiye Cumhuriyeti ve devletinin onuru hep yüce tutulurdu.

İşte böylesi bir atmosferde Akviran Nahiyesi eşrafının başında ve önünde bir Hacı Salih Ağa vardı. Hacı Salih Ağa gibi Hacı unvanı taşıyan kişiler parmakla sayılacak kadar azdı. Birde Efendi lakaplı kişiler vardı ki bunlar da keza parmakla sayılacak kadar azdı. Efendi lakaplı Orhaniye’li Salih Efendi, bölge halkını İl Genel Meclisi’nde temsil eder Hacı Salih Ağa da idarenin, adaletin, eğitimin içinde halkı temsil edenlerden di. Hacı Salih Ağa nahiyeye yedi kilometre mesafedeki bizim köyde 1928’in Harf İnkılâbı’yla seri kurslarla yeni Latin alfabesi diye bilinen yeni yazının halka öğretilmesi için açılan Halk Mektepleri Muallimi olarak yetişip görev alan babamın da can dostu idi.

Hacı Salih Ağa ile babamın ailevi dostlukları pek ala idi ve ulvi değer taşırdı. Hacı Salih Ağa baharda bizim köye ailesi ile yayla yapmaya gelir; adeta bir aile bütünlüğü içinde ekmeğimizi pay eder ve evimizin şeref konuğu olurdu. Sonra da kayınpederim olan büyük Din Bilgini Camiül Ezher mezunu İdadi Öğretmeni Maylızade Mustafa Çaltaşı’nın da can dostu idi. Halkın dinen tenvirinde birlik beraberlik içinde olurlarken, onlar inançların ulul emir gerçeğinde bütünleşir rızkların paylaşılmasında ve yardımlaşmada örnek ve öncü olurlardı.

Hacı SalihAğa Akören kültürüne silinmez izler bırakan cennet mekan Mustafa Çetin Hoca’yı da damat seçmiş olması hasebiyle Akören’de, kültürün de gelişmesinin önderi olurken, akıp giden zaman süreci bu kültür ve medeniyetin uzantısında bu ülkeye bir torun Prof.Dr. Abdurahman Kutlu’yu kazandırdığı içindir ki günümüz Türkiye’sinde bir bilim adamı Selçuk Üniversitesi Rektörlüğü’nde silinmez izler bırakırken doğup büyüdüğü topraklara ve insanlarına demet, demet, kucak, kucak hizmetler sunmuş olup, bu hizmetleri bu sütunlara sığdırmak mümkün değildir.

Kutlu Hoca şu anda ilimizdeki Başkent Üniversitesi Uygulama Hastanesi genel direktörü olarak bir kültür, medeniyet ve de sağlık sektörleri içindeki yardımlarının devamı olarak Akören’de açtığı Meslek Yüksekokulu paralelinde bölge köy ilköğretim okullarına çağdaş eğitimin gereği AKILLI TAHTA DERS ARAÇLARINI kazandırıp şehir merkezlerinde olmayan yenilikleri kırsala götürmüş ve kırsalın çocuklarını bu nimetten yararlandırmıştır.

Değerli vatan evladı PROF. Dr. Abdurahman Kutlu Hoca’ya yürek dolusu sevgiler sunar gözlerinden bu hizmetten yararlananlar adına öperken ülkemiz genel kültürüne ve sağlık sektörüne BAŞKENT Üniversitesi gibi bir bilim yuvasını kazandıran ülkemizin yetiştirdiği en nadide ve mümtaz evladı Prof. Dr. Mehmet HABERAL Hocamıza da uğradığı haksızlıktan kurtulup özgürlüğüne kavuşması dualarımızı yenileriz…

> Yeni Meram >Yazarlar > PROF.KUTLU DEDE HACI SALİH AĞANIN İZİNDE !!
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.